"ჩვენ ყოველთვის სიღარიბის ზღვარზე ვიქნებით : პოლიტიკა / გია ხუხაშვილი ; ესაუბრა შორენა გონგლაძე // გუმბათი. - თბ., 2008. - 17-23 ნოემბერი. - N46(60). - გვ.3[MFN: 18697]
ანოტაცია:  ინტერვიუ გია ხუხაშვილთან
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; თურქეთი.
საკვანძო სიტყვები:  დოლარი; ლარი; თავისუფალი სავაჭრო ურთიერთობა.
1. ლებანიძე, მურმან
შემოდგომა : საბავშვო გვერდი / მუნმან ლებანიძე // ჩვენი სოფელი : რეგიონული საზოგადოებრივი ჟურნალი. - თბ., 2008. - ISSN 1512-4819. - სექტემბერი-ოქტომბერი. - N5(11). - გვ.92[MFN: 18698]
UDC:  82-93:821.353.1-1
თემატიკა:  საყმაწვილო ლიტერატურა.
ვინ უხარია ბუნებას : საბავშვო გვერდი / ნაირა გელაშვილი // ჩვენი სოფელი : რეგიონული საზოგადოებრივი ჟურნალი. - თბ., 2008. - ISSN 1512-4819. - სექტემბერი-ოქტომბერი. - N5(11). - გვ.92[MFN: 18699]
1. პირველ ლიგაში დაუმარცხებელი აღარავინაა // სპორტსიახლენი. - თბილისი, 2008. - 11 - 17 ნოემბერი. - N45(799). - გვ.6[MFN: 18700]
ანოტაცია:  საქართველოს საფეხბურთო ჩემპიონატის პირველი ლიგა
თემატიკა:  ქართული ფეხბურთი.
1. კაკაბაძე, დავით
რთველი (1910 წელი); რაჭა (1930 წელი); ალავერდობა (1930 წელი) : საქართველოს ფოტომატიანე / დავით კაკაბაძე // ჩვენი სოფელი : რეგიონული საზოგადოებრივი ჟურნალი. - თბ., 2008. - ISSN 1512-4819. - სექტემბერი-ოქტომბერი. - N5(11). - გვ.90[MFN: 18701]
დავითაიას დაკითხვები პარლამენტიდან ცირკში უნდა გადაიტანონ : პოლიტიკა / დავით საგანელიძე ; ესაუბრა მანანა ნოზაძე // გუმბათი. - თბ., 2008. - 17-23 ნოემბერი. - N46(60). - გვ.4[MFN: 18702]