ფოტოები:  ფიფია თემურ; ძაგნიძე ჯემალ; კვირკველია ბესიკ
ანოტაცია:  სპეციალისტთა კომენტარები
პერსონალია:  ფიფია თემურ (შპს "პრეს-აუდიტის" დირექტორი); ძაგნიძე ჯემალ (შპს "პრეს-აუდიტის" აუდიტორი); კვირკველია ბესიკ (შპს "პრეს-აუდიტის" აუდიტორი).
1. ბერიძე, ჯემალ
რა შეიცვალა საბაჟო გადასახდელების აღრიცხვის წესში / ჯემალ ბერიძე ; ესაუბრა მამუკა უბირია // გადასახადები და აღრიცხვა. - თბ., 2008. - დეკემბერი. - N23. - გვ.10-12[MFN: 20367]
უბირია, მამუკა (კორესპ.);
ფოტოები:  ბერიძე ჯემალ
ანოტაცია:  საბაჟო გადასახდელების ან/და საბაჟო სანქციების თანხების ცენტრალიზებული აღრიცხვის წესი, რომლითაც რეგლამენტირებულია ვალდებული პირის პირადი აღრიცხვის ბარათის წარმოება
პერსონალია:  ბერიძე ჯემალ (შემოსავლების სამსახურის მთავარი სპეციალისტი).
საკვანძო სიტყვები:  საგადასახადო აღრიცხვა; დარიცხვის ოპერაცია.
1. ჭავჭავაძე, ეკა
გამომყოფი სისტემა : მთავარი თემა / ეკა ჭავჭავაძე // ოჯახის მკურნალი. - თბ., 2008. - 18-31 დეკემბერი. - N26(190). - გვ.6-7[MFN: 20368]
თემატიკა:  მედიცინა; ჯანმრთელობის დაცვა.
საკვანძო სიტყვები:  საშარდე ორგანოები; სასუნთქი სისტემა; კანი; საჭმლის მომნელებელი ტრაქტი.
1. ელიავა, შოთა
ბუღალტრული აღრიცხვა საბიუჯეტო ორგანიზაციებში ახალი ინსტრუქციის მიხედვით / შოთა ელიავა // გადასახადები და აღრიცხვა. - თბ., 2008. - დეკემბერი. - N23. - გვ.13-16. - გაგრძელება. - დასაწყისი იხ. "გადასახადები და აღრიცხვა" N9-22, 2008[MFN: 20369]
UDC:  336.2+657](479.22)