ანოტაცია: საბაჟო გადასახდელების ან/და საბაჟო სანქციების თანხების ცენტრალიზებული აღრიცხვის წესი, რომლითაც რეგლამენტირებულია ვალდებული პირის პირადი აღრიცხვის ბარათის წარმოება
პერსონალია:ბერიძე ჯემალ (შემოსავლების სამსახურის მთავარი სპეციალისტი).
ბუღალტრული აღრიცხვა საბიუჯეტო ორგანიზაციებში ახალი ინსტრუქციის მიხედვით / შოთა ელიავა // გადასახადები და აღრიცხვა. - თბ., 2008. - დეკემბერი. - N23. - გვ.13-16. - გაგრძელება. - დასაწყისი იხ. "გადასახადები და აღრიცხვა" N9-22, 2008[MFN: 20369]
საგადასახადო კონტროლის არსი, ფორმები და მეთოდები / ნარიმან ტერაშვილი // გადასახადები და აღრიცხვა. - თბ., 2008. - დეკემბერი. - N23. - გვ.20-24[MFN: 20372]
საქართველოს კანონი : "საჯარო სამსახურში ინტერესთა შეუთავსებლობისა და კორუფციის შესახებ" საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე // გადასახადები და აღრიცხვა. - თბ., 2008. - დეკემბერი. - N23. - გვ.27-30[MFN: 20373]
საქართველოს ფინანსთა მინისტრის ბრძანება N795 : "საგადასახადო ორგანოების მიერ საკონტროლო-სალარო აპარატების გამოყენების წესების დაცვაზე კონტროლის პროცედურის შესახებ ინსტრუქციის დამტკიცების თაობაზე" საქართველოს ფინანსთა მინისტრის 2006 წლის 27 თებერვლის N145 ბრძანებაში ცვლილების შეტანის თაობაზე. 2008 წლის 20 ოქტომბერი ქ. თბილისი / ნიკა გილაური // გადასახადები და აღრიცხვა. - თბ., 2008. - დეკემბერი. - N23. - გვ.31[MFN: 20374]