აზერბაიჯანის თავდაცვითი მრეწველობა ძალას იკრებს / თემურ ჩაჩანიძე // არსენალი : "კვირის პალიტრა". სამხედრო-ანალიტიკური ჟურნალი. - თბ., 2009. - ISSN -ISSN 1987-5061. - 3-16 აპრილი. - N7 (76). - გვ.14-15[MFN: 26721 ]
UDC: 355/359(479.24)
ანოტაცია: სამხედრო დანიშნულების პროდუქციის წარმოება აზერბაიჯანში
მოხსენიებული პირები: ალიევი ილჰამ (აზერბაიჯანის პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები: სამხედრო მრეწველობა ; სპეციალური მანქანათმშენებლობა ; ხარისხიანი პროდუქცია .
დიდება სახიერებასა მისსა! / მოამზადა კახაბერ კენკიშვილმა // კარიბჭე . - თბ., 2009. - 2-15 აპრილი. - N7 (120). - გვ.12-13[MFN: 26722 ]
UDC: 27-36 + 94(479.22)
ანოტაცია: ღვთის მიერ განდიდებული ქართველი წმინდანების ცხოვრება
მოხსენიებული პირები: თეიმურაზ II საქართველოს მეფე ; წმ. ილარიონ ყანჩიშვილი .
თემატიკა: ქრისტიანი წმინდანები ; საქართველოს ისტორია .
კაპანაძე, ვახტანგ
ოპერაცია "ანაკონდა" / ვახტანგ კაპანაძე // არსენალი : "კვირის პალიტრა". სამხედრო-ანალიტიკური ჟურნალი. - თბ., 2009. - ISSN -ISSN 1987-5061. - 3-16 აპრილი. - N7 (76). - გვ.16-20[MFN: 26723 ]
ანოტაცია: 2002 წლის მარტში ავღანეთში, შაჰი-კოტის ხეობაში ჩატარებული სამხედრო ოპერაცია
საკვანძო სიტყვები: ოპერაციის გეგმა ; ამერიკელი სამხედროები ; საბრძოლო მოქმედებები .
ტერნერი, ტონი
HSBC ბანკი საქართველოს გენერალური დირექტორი: "HSBC-ის მთავარი უპირატესობა ბანკისადმი ნდობაა, რომელიც ჯგუფის კლიენტებს ჩამოუყალიბდათ ჩვენთან 140 წლიანი ურთიერთობის განმავლობაში" / ტონი ტერნერი // Commercial . - თბ., 2008. - ISSN 1987-6815. - დეკემბერი. - ტ. 1. - გვ.16-21. - ტექსტი ქართულ და ინგლისურ ენაზე[MFN: 26724 ]