ვეგეტოსისხლძარღვოვანი დისტონიის კლინიკურ-იმუნოლოგიური ასპექტები და მკურნალობის ტაქტიკა ბავშვებში / მ. ჩოკოშვილი, ნ. დანელია, ა. ზივზივაძე, ა. ბეჭვაია, ნ. წიქარიშვილი, ი. გოგია // ბავშვთა კარდიოლოგია. - თბილისი, 2007. - N1. - გვ.26-29[MFN: 35375]
"საზოგადოდ აზრის გამოთქმის უფლება არ აქვს ადამიანს, ვისაც 7 ნოემბერი არ გაუპროტესტებია" : ინტერვიუ / კახა კუკავა ; პოლიტიკის რუბრიკა მოამზადა ნინო მეტრეველმა // სარკე. - თბილისი, 2009. - 26 აგვისტო-1 სექტემბერი. - N34. - გვ.11-12[MFN: 35376]
გულ-სისხლძარღვთა სისტემის კლინიკურ-ინსტრუმეტული მახასიათებლები მუკოვისციდოზის დროს ბავშვებში / ნ. ბადრიაშვილი, გ. ჩახუნაშვილი, ნ. თოფურიძე, ნ. ჯობავა, მ. ხეცურიანი, თ. ჩხეიძე, ქ. კვაჭაძე // ბავშვთა კარდიოლოგია. - თბილისი, 2007. - N1. - გვ.29-31[MFN: 35377]
ანოტაცია: საზღვარგარეთ მცხოვრებ თანამემამულეთა შესახებ
მოხსენიებული პირები:მეუფე იობი (უკრაინისა და კიევის მიტროპოლიტი); ილია II (სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი); შერბანი ირინა (სუმის ოლქის გუბერნატორის მეუღლე).
იმუნოლოგიური და ელექტროკარდიოგრაფიული მაჩვენებლების დინამიკა მორეციდივე რესპირატორულ ინფერქციების დროს ბავშვებში იმუნოკორექციის ფონზე / ნ. წეროძე, ხ. აბუაშვილი, ნ. თორია, მ. ბერიშვილი, მ. კერვალიშვილი // ბავშვთა კარდიოლოგია. - თბილისი, 2007. - N1. - გვ.31-33[MFN: 35379]
"ჩვენ უნდა ვიმოძრაოთ წინ თამამად, კონსოლიდირებულად" : 2006 წლის 18 ივნისს, პროგრამა "დროებით" გადაცემული ტელეინტერვიუ საქართველოს პრეზიდენტთან მიხეილ სააკაშვილთან, რომელსაც უძღვება ჟურნალისტი გიორგი თარგამაძე // სიტყვა : სამეცნიერო-კულტურულ-საგანმანათლებლო ჟურნალი. - თბილისი, 2006. - N2(53). - გვ.9-26[MFN: 35380]
გულ-სისხლძარღვთა სისტემის მდგომარეობა ონკოჰემატოლოგიურ პაციენტებში პალიქიმიოთერაპიული მკურნალობის დროს / გ. მესხიშვილი, ზ. შაქარაშვილი // ბავშვთა კარდიოლოგია. - თბილისი, 2007. - N1. - გვ.34[MFN: 35381]
დილატაციური კარდიომიოპათია ბავშვებში და მისი მკურნალობის თანამედროვე პრინციპები / მ. ჩიქოვანი, თ. კუტუბიძე, ც. ფარულავა // ბავშვთა კარდიოლოგია. - თბილისი, 2007. - N1. - გვ.35-37[MFN: 35382]
საქართველოს პრეზიდენტის მიხეილ სააკაშვილის საგანგებო განცხადება 2006 წლის 18 ივლისს კოდორის ხეობაში მიმდინარე მოვლენებთან დაკავშირებით / მიხეილ სააკაშვილი // სიტყვა : სამეცნიერო-კულტურულ-საგანმანათლებლო ჟურნალი. - თბილისი, 2006. - N2(53). - გვ.27-30[MFN: 35383]