UDC:  271.22(479.22)(092) + 316
ფოტოები:  როხვაძე ლევან; ილია II
ანოტაცია:  საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქისა და ჩოხოსანთა შეხვედრა
მოხსენიებული პირები:  ილია II (სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი); შაშიაშვილი თეიმურაზ ("თეთრი ლეგიონის" ხელმძღვანელი); მეუფე კალისტრატე; მამა გაბრიელი (დეკანოზი); თანდილავა იაშა.
თემატიკა:  საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი; ჩოხოსნები.
საკვანძო სიტყვები:  ტაძრის მშენებლობა; წირვა; ტრაპეზი; ბიბლია; შეხვედრა; მხარდაჭერა.
1. ჩოკოშვილი, მ.
ვეგეტოსისხლძარღვოვანი დისტონიის კლინიკურ-იმუნოლოგიური ასპექტები და მკურნალობის ტაქტიკა ბავშვებში / მ. ჩოკოშვილი, ნ. დანელია, ა. ზივზივაძე, ა. ბეჭვაია, ნ. წიქარიშვილი, ი. გოგია // ბავშვთა კარდიოლოგია. - თბილისი, 2007. - N1. - გვ.26-29[MFN: 35375]
UDC:  616-053.2
დანელია, ნ.ზივზივაძე, ა.ბეჭვაია, ა.წიქარიშვილი, ნ.გოგია, ი.
ბიბლიოგრაფია:  გვ.29
თემატიკა:  პედიატრია.
საკვანძო სიტყვები:  დაავადების განვითარება; ნერვული სისტემა; კლინიკური დიაგნოზი.
"საზოგადოდ აზრის გამოთქმის უფლება არ აქვს ადამიანს, ვისაც 7 ნოემბერი არ გაუპროტესტებია" : ინტერვიუ / კახა კუკავა ; პოლიტიკის რუბრიკა მოამზადა ნინო მეტრეველმა // სარკე. - თბილისი, 2009. - 26 აგვისტო-1 სექტემბერი. - N34. - გვ.11-12[MFN: 35376]
ანოტაცია:  მანიფესტაციების და მიტინგების კანონის თაობაზე
პერსონალია:  კუკავა კახა ("კონსერვატიული" პარტიის წევრი).
მოხსენიებული პირები:  ბურჯანაძე ნინო ("დემოკრატიული მოძრაობა - ერთიანი საქართველოსთვის" ლიდერი); დავითაშვილი კობა ("ხალხის პარტიის" ლიდერი); ცინცაძე სოსო (პოლიტოლოგი).
საკვანძო სიტყვები:  საპროტესტო აქციები.
1. ბადრიაშვილი, ნ.
გულ-სისხლძარღვთა სისტემის კლინიკურ-ინსტრუმეტული მახასიათებლები მუკოვისციდოზის დროს ბავშვებში / ნ. ბადრიაშვილი, გ. ჩახუნაშვილი, ნ. თოფურიძე, ნ. ჯობავა, მ. ხეცურიანი, თ. ჩხეიძე, ქ. კვაჭაძე // ბავშვთა კარდიოლოგია. - თბილისი, 2007. - N1. - გვ.29-31[MFN: 35377]
ჩახუნაშვილი, გ.თოფურიძე, ნ.ჯობავა, ნ.ხეცურიანი, მ.ჩხეიძე, თ.კვაჭაძე, ქ.
ანოტაცია:  მუკოვისციდოზი, როგორც მემკვიდრეობითი დაავადება
საკვანძო სიტყვები:  გულ-სისხლძარღვთა სისტემის დაზიანება; გულ-ფილტვის უკმარისობა.
1. ზარანდია, მადონა
აქ საქართველო, ჩვენც გვაქვს პატარა : ჩვენებურები / მადონა ზარანდია // ამბიონი. - ქუთაისი, 2009. - მარტი-მაისი. - N2-3. - გვ.21-24[MFN: 35378]
ანოტაცია:  საზღვარგარეთ მცხოვრებ თანამემამულეთა შესახებ
მოხსენიებული პირები:  მეუფე იობი (უკრაინისა და კიევის მიტროპოლიტი); ილია II (სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი); შერბანი ირინა (სუმის ოლქის გუბერნატორის მეუღლე).
ორგანიზაცია:  "ვალენტინა"; "ლუდმილა"; "სულაკი"; "XXI საუკუნე"; "ნიკალა".
გეოგ.დასახელება:  აფხაზეთი; უკრაინა (სუმი).
თემატიკა:  იძულებით გადაადგილებული პირები; ქართველები საზღვარგარეთ.
საკვანძო სიტყვები:  ომი; დევნილები; პრობლემები; საკვირაო სკოლა; სათვისტომო "მზიური"; ტელევიზია; საბავშვო ბაღი.
1. წეროძე, ნ.
იმუნოლოგიური და ელექტროკარდიოგრაფიული მაჩვენებლების დინამიკა მორეციდივე რესპირატორულ ინფერქციების დროს ბავშვებში იმუნოკორექციის ფონზე / ნ. წეროძე, ხ. აბუაშვილი, ნ. თორია, მ. ბერიშვილი, მ. კერვალიშვილი // ბავშვთა კარდიოლოგია. - თბილისი, 2007. - N1. - გვ.31-33[MFN: 35379]
UDC:  616.9 + 616-053.2
აბუაშვილი, ხ.თორია, ნ.ბერიშვილი, მ.კერვალიშვილი, მ.
ანოტაცია:  მორეციდივე რესპირატორული ინფექციები და სასუნთქი გზების ლორწოვანი გარსის დაავადებები
თემატიკა:  ინფექციური დაავადებები; პედიატრია.
საკვანძო სიტყვები:  გამოკვლევა; დაავადების პათოლოგიები; იმუნური სისტემა; მკურნალობა.
1. "ჩვენ უნდა ვიმოძრაოთ წინ თამამად, კონსოლიდირებულად" : 2006 წლის 18 ივნისს, პროგრამა "დროებით" გადაცემული ტელეინტერვიუ საქართველოს პრეზიდენტთან მიხეილ სააკაშვილთან, რომელსაც უძღვება ჟურნალისტი გიორგი თარგამაძე // სიტყვა : სამეცნიერო-კულტურულ-საგანმანათლებლო ჟურნალი. - თბილისი, 2006. - N2(53). - გვ.9-26[MFN: 35380]