МАКС 2009 / თემურ პულუზაშვილი // არსენალი : სამხედრო-ანალიტიკური ჟურნალი. - თბილისი, 2009. - ISSN 1987-5061. - 4-17 სექტემბერი. - N18(87). - გვ.36-38[MFN: 36903 ]
ანოტაცია: ქალაქ ჟუკოვსკში გამართული რიგით მე-9 საერთაშორისო ავიაკოსმოსური სალონი МАКС-2009 და საწვრთნელი ფრენისას მომხდარი კატასტროფა
პერსონალია: ტკაჩენკო იგორ (მფრინავი).
თემატიკა: საავიაციო ტექნიკა .
საკვანძო სიტყვები: ექსპოზიცია .
გოგიჩაიშვილი, სოსო
"შევარდნაძე ერთადერთი პრეზიდენტი იყო, რომელიც თეატრში დადიოდა" : ინტერვიუ / სოსო გოგიჩაიშვილი ; ესაუბრა ლია ოსაძე // გუმბათი . - თბილისი, 2009. - 3-9 აგვისტო. - N30(94). - გვ.24[MFN: 36904 ]
ფოტოები: გოგიჩაიშვილი სოსო
პერსონალია: გოგიჩაიშვილი სოსო (მსახიობი).
მოხსენიებული პირები: შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს ყოფილი პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები: მარჯანიშვილის თეატრი ; სპექტაკლები ; ხასიათი .
შამუგია, ხატია
ხატია შამუგია: "ოჯახის დანგრევამ დათმობა მასწავლა" : არ მინდა ჩემს კალთას ამოფარებული შვილი მყავდეს : ინტერვიუ / ხატია შამუგია ; ესაუბრა თეა გულედანი // გუმბათი . - თბილისი, 2009. - 3-9 აგვისტო. - N30(94). - გვ.25-26[MFN: 36905 ]
• გულედანი, თეა (კორესპრ.);
ფოტოები: შამუგია ხატია
პერსონალია: შამუგია ხატია (ისიპარის მენეჯერი, ჟურნალისტი).
საკვანძო სიტყვები: ოჯახი ; ხასიათი .
კავკასიური მოვლენების მიმოხილვა... : აზერბაიჯანი, სომხეთი, კონფლიქტური რეგიონები: აფხაზეთი, ცხინვალის რეგიონი / თემურ ჩაჩანიძე // არსენალი : სამხედრო-ანალიტიკური ჟურნალი. - თბილისი, 2009. - ISSN 1987-5061. - 4-17 სექტემბერი. - N18(87). - გვ.40-41[MFN: 36906 ]
ფოტოები: შამანოვი ვლადიმერ
პერსონალია: გულიევი ელჩინ (აზერბაიჯანის სახელმწიფო სასაზღვრო სამსახურის უფროსი); შირხანიანი ვაან (სომხეთის თავდაცვის მინისტრის ყოფილი მოადგილე); შამანოვი ვლადიმერ (რუსეთის საჰაერო-სადესანტო ჯარების სარდალი); ნოგოვიცინი ანატოლი (რუსეთის შეიარაღებული ძალების გენერალური შტაბის მინისტრის მოადგილე).
საკვანძო სიტყვები: აზერბაიჯან-რუსეთის საზღვარი ; კოლექტიური უშიშროება ; სამხედრო ბაზები ; რუსი ოკუპანტები ; საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიები .
მარგველაშვილი, ავთო ((ვართე))
"პაემანი 12 გოგოს დავუნიშნე" : ვგრძნობ, რომ ბიჭებს ვუყვარვარ, მივიღებ მათგან რჩევას და საყვედურსაც : ინტერვიუ / ავთო მარგველაშვილი ; ესაუბრა თეა გულედანი // გუმბათი . - თბილისი, 2009. - 3-9 აგვისტო. - N30(94). - გვ.26-27[MFN: 36907 ]
• გულედანი, თეა (კორესპ.);
ფოტოები: მარგველაშვილი ავთო
პერსონალია: მარგველაშვილი ავთო (იუმორისტი, ინჟინერი).
თემატიკა: სატელევიზიო გადაცემები .
საკვანძო სიტყვები: ოჯახი ; პროფესია ; ხასიათი .
ონიანი, ონისე
"მთელი ნიუ-იორკი ბანდაჟით მოვიარე" : ინტერვიუ / ონიანი ონისე ; ესაუბრა ია მერებაშვილი // გუმბათი . - თბილისი, 2009. - 3-9 აგვისტო. - N30(94). - გვ.28[MFN: 36908 ]