ანოტაცია:  სამეგრელო-ზემო სვანეთის რეგიონის ბიუჯეტის შემოსავლები და მათი განაწილება
თემატიკა:  სახელმწიფო ბიუჯეტი.
საკვანძო სიტყვები:  გადასახადები; მომსახურება; საბაზრო ეკონომიკა.
1. რაჭველიშვილი, ანიტა
რისი თქმა ვერ გაუბედა ანიტა რაჭველიშვილმა საქართველოს პრეზიდენტს : ინტერვიუ / ანიტა რაჭველიშვილი ; ესაუბრა ანა გაბრიჭიძე // რეიტინგი. - თბილისი, 2009. - ISSN 1987-5143. - 17 აგვისტო. - N33(355). - გვ.31[MFN: 38472]
გაბრიჭიძე, ანა (კორესპ.);
ფოტოები:  რაჭველიშვილი ანიტა; მასია რიკარდო
პერსონალია:  რაჭველიშვილი ანიტა (საოპერო მომღერალი).
მოხსენიებული პირები:  მასია რიკარდო (ტენორი); დავითაშვილი მზია (ვოკალის პედაგოგი); ეგაძე მანანა (ვოკალის პედაგოგი); ანდღულაძე ნოდარ (საოპერო მომღერალი); წულუკიძე მაია (ვოკალის პედაგოგი); ქუთათელაძე რუსუდან (ვოკალის პედაგოგი); შარიქაძე ანა (ვოკალის პედაგოგი); წულუკიზე ნინო (ვოკალის პედაგოგი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ბურჭულაძე პაატა (საოპერო მომღერალი).
თემატიკა:  ქართველი საოპერო მომღერლები.
საკვანძო სიტყვები:  "ლა-სკალა".
1. თაკალანძე, ლარისა
სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების ტენდენციები საქართველოში / ლარისა თაკალანძე // კულტურათაშორისი კომუნიკაციები=Intercultural communications=Межкультурные коммуникации. - თბილისი, 2009. - ISSN 1512-4363. - N8. - გვ.191-198. - რეზ. ინგლ. და რუს. ენ.[MFN: 38473]
ბიბლიოგრაფია:  გვ.197
საკვანძო სიტყვები:  შემოსავლები; სიღარიბის დონე; დასაქმება.
1. Ushakli, Hakan
Lifelong learning programs of education faculty in Sinop: evalution of participant's problems and worries / Hakan Ushakli // კულტურათაშორისი კომუნიკაციები=Intercultural communications=Межкультурные коммуникации. - თბილისი, 2009. - ISSN 1512-4363. - N8. - გვ.199-208. - რეზ. რუს. და ინგლ. ენ.[MFN: 38474]
ბიბლიოგრაფია:  გვ.207
ანოტაცია:  "სამუდამო სწავლების პროგრამა" სინოპის უნივერსიტეტში განათლების ფაკულტეტზე: მონაწილეთა პრობლემების და ზრუნვის განსაზღვრა
საკვანძო სიტყვები:  პედაგოგიკა; ფსიქოლოგია.
1. ბარდაველიძე, ნუგზარ
მოსკოვისა და რომის დაპირისპირების პოლიტიკური მიზეზები / ნუგზარ ბარდაველიძე // რელიგიათმცოდნეობითი ძიებანი. - თბილისი, 2009. - ISSN 1987-7846. - N1-2. - გვ.228-253[MFN: 38475]