ანოტაცია:  გოგი დოლიძის გახსენება
პერსონალია:  დოლიძე გოგი (მომღერალი).
1. მიქიაშვილი, მიშიკო
მურის ციხე - "დაჰკარი" (XI ს.) : [ფოტო] / მიშიკო მიქიაშვილი // იმედი + : ყოველთვიური საგანმანათლებლო-საინფორმაციო ჟურნალი შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირებისათვის. - თბილისი, 2009. - ISSN 1987-7161. - სექტემბერი. - N7. - გარეკანის პირველ გვერდზე[MFN: 39890]
1. მიქიაშვლი, მიშიკო
თბილისი - ნარიყალა : [ფოტო] / მიშიკო მიქიაშვილი // იმედი + : ყოველთვიური საგანმანათლებლო-საინფორმაციო ჟურნალი შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირებისათვის. - თბილისი, 2009. - ISSN 1987-7161. - სექტემბერი. - N7. - გარეკანის ბოლო გვერდზე[MFN: 39891]
1. [ქართული ზეპირსიტყვიერების მკვლევარის აპოლონ ცანავას დაბადების 90-ე წლისთავისადმი მიძღვნილი საღამო] : ქრონიკა // ჩვენი მწერლობა. - თბილისი, 2009. - ISSN 1987-7730. - 18 სექტემბერი. - N19(97). - გვ.64[MFN: 39892]
პერსონალია:  ცანავა აპოლონ (მწერალი, ფოლკლორისტი); კეკელია იგორ (მარტვილის მოსწავლე-ახალგაზრდობის სახლის დირექტორი).
მოხსენიებული პირები:  ჩიქვანია ანა (მარტვილის მხარეთმცოდნეობის მუზეუმის მეცნიერ-თანამშრომელი); ხუხუა ომარ (მწერალი); ნადარაია ფაუსტ (გაზეთ "მარტვილის" რედაქტორი); გაწერელია სოფიკო (პედაგოგი); ბურჭულია ზვიად (მარტვილის გამგებლის მოადგილე); ცანავა თინა (პედაგოგი); ჯელია ლიკა (მოსწავლე); ბუღაძე ნაზი (პედაგოგი); ქუთათელაძე ბადრი (პოეტი); ჩარგაზია ირაკლი (მოსწავლე); ცანავა ინეზა; კონტუაძე ციალა; ცანავა ლუნამ; ნინუა ლამარა.
1. გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის გენერალური ასამბლეის რეზოლუცია : ინვალიდთათვის თანაბარ შესაძლებლობათა უზრუნველყოფის თანაბარ შესაძლებლობათა შექმნის მიზნობრივი სფეროები : ორმოცდამერვე სესია. პუნქტი 109 // იმედი + : ყოველთვიური საგანმანათლებლო-საინფორმაციო ჟურნალი შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირებისათვის. - თბილისი, 2009. - ISSN 1987-7161. - სექტემბერი. - N7. - გვ.2-4. - დასაწყისი N3, 4. - გაგრძელება შემდეგ ნომერში[MFN: 39893]
UDC:  327.72 + 368.432 + 342.7
თემატიკა:  გაერო; შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირები; ადამიანის უფლებათა დაცვა.
საკვანძო სიტყვები:  ინვალიდობა; მისაწვდომობა; განათლება; დასაქმება.
1. არაბული, ვარდიკო
წმინდა გიორგის სამეფო კარის ეკლესია : მოგზაურობა ძველ თბილისში / ვარდიკო არაბული // საპატრიარქოს უწყებანი. - თბილისი, 2009. - 8-14 ოქტომბერი. - N29(516). - გვ.17-18[MFN: 39894]
თემატიკა:  ეკლესია-მონასტრები საქართვლოში.
1. ბარათია, ნომადი
ქართულში შემოსული არაბულ-სპარსული ლექსიკიდან იოსებ გრიშაშვილის "ქალაქური ლექსიკონის" მიხედვით : არაქათი, ასლი, ზარიფი, მასლაათი, მაჯამა, მუნასიბი, ნაფაზი, ნიათი, ფაიდა, ხათაბალა, ხალალი, ჯალალი, ჯუმალი, ჰასარი / ნომადი ბარათია // ქართველური მემკვიდრეობა / აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტი. - ქუთაისი, 2008. - ISSN 1512-09-53. - ტ. XII. - გვ.15-18. - რეზ. ინგლ. ენ.[MFN: 39895]