ფოტოები:  ბორგი ანდრეს; ალმუნია ხუაკინ
ანოტაცია:  ფინანსური კრიზისი და ევროპა
პერსონალია:  ბორგი ანდრეს (შვედეთის ფინანსთა მინისტრი); ალმუნია ხუაკინ (ევროპის კავშირის ეკონომიკური და მონეტარული საქმეების კომისიის წევრი).
საკვანძო სიტყვები:  ეკონომიკური პროგნოზები; ეკონომიკის ზრდა; ეკონომიკური გეგმა.
1. წმინდა იოაკიმესა და ანას სახელობის სამშობიარო სახლში 2009 წლის 19 ოქტომბერს 2009-ე ახალშობილი დაიბადა // საპატრიარქოს უწყებანი. - თბილისი, 2009. - 29 ოქტომბერი - 4 ნოემბერი. - N32(519). - გვ.9[MFN: 40350]
UDC:  314
მოხსენიებული პირები:  ახალაძე ადამი (არქიმანდრიტი); ინწკირველი ნინო (საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს სამოქალაქო რეესტრის სააგენტოს თავმჯდომარის მოადგილე).
1. მირგატია, ნატალია
ენათაშორისი კომუნიკაციის ტექნოლოგიები / ნატალია მირგატია // შრომები : საქართველოს განათლების მეცნიერებათა აკადემიის ჟურნალ "მოამბის" დამატება / საქართველოს განათლების მეცნიერებათა აკადემია; საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი. - თბილისი, 2008. - ISSN 1512-102X. - N11. - გვ.139-141. - რეზ. ინგლ. და რუს. ენ.[MFN: 40351]