Ж. Деррида и понятие "differance" / Тамар Мебуке // შრომები : საქართველოს განათლების მეცნიერებათა აკადემიის ჟურნალ "მოამბის" დამატება / საქართველოს განათლების მეცნიერებათა აკადემია; საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი. - თბილისი, 2008. - ISSN 1512-102X. - N11. - გვ.134-139. - რეზ. ინგლ. და ქართ. ენ.[MFN: 40346]
ევროპის ფინანსთა მინისტრები სტრატეგიებს ამუშავებენ // საქართველოს ეკონომიკა : სამეცნიერო-ანალიტიკური ჟურნალი. - თბილისი, 2009. - ISSN 1512-4606. - N10(143). - გვ.70[MFN: 40349]
წმინდა იოაკიმესა და ანას სახელობის სამშობიარო სახლში 2009 წლის 19 ოქტომბერს 2009-ე ახალშობილი დაიბადა // საპატრიარქოს უწყებანი. - თბილისი, 2009. - 29 ოქტომბერი - 4 ნოემბერი. - N32(519). - გვ.9[MFN: 40350]
მოხსენიებული პირები:ახალაძე ადამი (არქიმანდრიტი); ინწკირველი ნინო (საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს სამოქალაქო რეესტრის სააგენტოს თავმჯდომარის მოადგილე).
ენათაშორისი კომუნიკაციის ტექნოლოგიები / ნატალია მირგატია // შრომები : საქართველოს განათლების მეცნიერებათა აკადემიის ჟურნალ "მოამბის" დამატება / საქართველოს განათლების მეცნიერებათა აკადემია; საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი. - თბილისი, 2008. - ISSN 1512-102X. - N11. - გვ.139-141. - რეზ. ინგლ. და რუს. ენ.[MFN: 40351]
გელათის სამონასტრო კომპლექსში უძველესი აკადემიის შენობა აღდგა // საპატრიარქოს უწყებანი. - თბილისი, 2009. - 29 ოქტომბერი - 4 ნოემბერი. - N32(519). - გვ.9[MFN: 40353]
ზურაბ სირაძე : [განცხადება გარდაცვალების შესახებ] // საპატრიარქოს უწყებანი. - თბილისი, 2009. - 29 ოქტომბერი - 4 ნოემბერი. - N32(519). - გვ.9[MFN: 40354]