ფოტოები:  დვალიშვილი ვლადიმერ; პატოსი; პირლოს; სალუქვაძე ლაშა
ანოტაცია:  ლიგის ჯგუფური ეტაპის შედეგები
თემატიკა:  სპორტი; ფეხბურთი.
1. რეაბილიტაციის ახალი ტექნოლოგია // იმედი + : ყოველთვიური საგანმანათლებლო-საინფორმაციო ჟურნალი შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირებისათვის. - თბილისი, 2009. - ISSN 1987-7161. - ოქტომბერი. - N8. - გვ.17-18[MFN: 41487]
საკვანძო სიტყვები:  ინვალიდთა რეაბილიტაცია; პარაპოდიუმი.
1. რამაზანოვა, ასია
ჩეჩნეთის ისლამიზაცია : ჩრდილოეთი კავკასია / ასია რამაზანოვა // ლიბერალი. - თბილისი, 2009. - ISSN 1987-7528. - 12-აგვისტო-15 სექტემბერი. - N7. - გვ.38-39[MFN: 41488]
UDC:  28 + 323(470.661)
ანოტაცია:  სულიერების, ზნეობისა და მორალის აღორძინების კამპანია ჩეჩნეთში
მოხსენიებული პირები:  კადიროვი რამზან (ჩეჩნეთის პრეზიდენტი); კადიროვი აჰმად; ისაევა სიუზანა; კერიმოვი მოჰდან (უნივერსიტეტის რექტორი); ხასმაგომედოვი ედილბეკ (სტრატეგიული კვლევების ცენტრის ექსპერტი); ალიევი ტიმურ.
თემატიკა:  ისლამი; პოლიტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  მკაცრი dress-code; ახალი წესები; "მხატვრული საბჭო".
1. მიქიაშვილი, თეიმურაზ
ბოლნისში, დავით აღმაშენებლის ქუჩაზე "განთიადია" / თეიმურაზ მიქიაშვილი // იმედი + : ყოველთვიური საგანმანათლებლო-საინფორმაციო ჟურნალი შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირებისათვის. - თბილისი, 2009. - ISSN 1987-7161. - ოქტომბერი. - N8. - გვ.19-21[MFN: 41489]
ფოტოები:  გვიდიანი თამარ; ბედიანაშვილი ეკა; ლალიაშვილი იოსებ; მარუაშვილი ნინო; კარაჭიშვილი რომან; კაკაჩია გია; თაგვაძე გოჩა
ანოტაცია:  ბოლნისში შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე ბავშვთა სარეაბილიტაციო-საგანმანათლებლო ცენტრის გახსნა
პერსონალია:  გვიდიანი თამარ (ბოლნისის მუნიციპალიტეტის სარეაბილიტაციო-საგანმანათლებლო ცენტრის "განთიადის" დირექტორი); ბედიანაშვილი ეკა (გაეროს ბავშვთა ფონდის ბავშვთა დაცვის კოორდინატორი ქვემო ქართლის მხარეში); ლალიაშვილი იოსებ (ბოლნისის მუნიციპალიტეტის გამგებელი); მარუაშვილი ნინო (ასოციაცია "უნარშეზღუდული ბავშვები და საზოგადოებია"-ს ხელმძღვანელი); კარაჭიშვილი რომან (არტხელოვნების თერაპევტი); კაკაჩია გია (საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობის დაცვის და სოციალური უზრუნველყოფის სამინისტროს ბავშვთა მზრუნველობისა და სოციალური პროგრამების სამმართველოს უფროსი); თაგვაძე გოჩა.
თემატიკა:  საქველმოქმედო ორგანიზაციები; შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირები.
საკვანძო სიტყვები:  გაერო; ადგილობრივი დაფინანსება; სოციალური უზრუნველყოფა.
1. აბზიანიძე, ზაზა
გვიხმობს ის ზარი... : იუნკრების უკვდავსაყოფად / ზაზა აბზიანიძე // რაინდი / ქაქუცა ჩოლოყაშვილის სახელობის სრულიად საქართველოს ჩოხოსან რაინდთა დასი. - თბილისი, 2007. - ISSN 1987-8206. - N3-4. - გვ.13. - გადმობეჭდილია გაზეთ "ახალი ეპოქიდან", 13-15.III.2001[MFN: 41490]
UDC:  94(479.22)"1921.02"
გეოგ.დასახელება:  (კოჯორი).
თემატიკა:  იუნკრები.
საკვანძო სიტყვები:  ეროვნული გმირები; ბოლშევიკები.
1. კარელინი, რაფაელ (არქიმანდრიტი)
მისი მეფობა ყველაზე ბრწყინვალე და ლამაზი დღე იყო საქართველოს ისტორიაში / არქიმანდრიტი რაფაელი (კარელინი) ; თარგმნა ირინე ბიბილაურმა // მრევლი : მართლმადიდებლური ჟურნალი. - , 2009. - N131. - გვ.6-9[MFN: 41491]
UDC:  94(479.22) + 27-36
ბიბილაური, ირინე (მთარგმნ.);