"შემოდგომა იმერეთში"; "დის პორტრეტი"; "ნატურმორტი ბროწეულით" : [ნახატები] / მურმან გელენიძე // რაინდი / ქაქუცა ჩოლოყაშვილის სახელობის სრულიად საქართველოს ჩოხოსან რაინდთა დასი. - თბილისი, 2008. - ISSN 1987-8206. - N1. - გარეკანის ბოლო გვერდი[MFN: 41676 ]
ახალაშვილი, ნათია
ბრიტანელი დეპუტატები რუსეთის მიმართ მკაცრ პოლიტიკას ითხოვენ : კვლევა ეფუძნება საქართველოსა და რუსეთის ხელისუფლების წარმომადგენლების ჩვენებებს და ინტერვიუებს : მოკლედ / ნათია ახალაშვილი // ლიბერალი . - თბილისი, 2009. - ISSN 1987-7528. - 15-28 ივლისი. - N5. - გვ.4[MFN: 41677 ]
საკვანძო სიტყვები: მოხსენება ; აგვისტოს ომი ; უსაფრთხოება .
მცხეთის ეკლესია-მონასტრები / მოამაზადა თეა ცაგურიშვილმა // კარიბჭე : მართლმადიდებლური ჟურნალი. - თბილისი, 2009. - ISSN 1987-5045. - 1-14 ოქტომბერი. - N20(133). - გვ.15-18[MFN: 41678 ]
ანოტაცია: მოკლე ცნობები ჯვრის მონასტრის, ანტიოქიის დედათა მონასტრის, სამთავროს დედათა მონასტრის, შიომღვიმეს მამათა მონასტრის, ზედაზნის მამათა მონასტრის, წმინდა ეკატერინეს დედათა მონასტრის, წმინდა გიორგის მამათა მონასტრისა და წმინდა იოანე-თორნიკეს დედათა მონასტრის შესახებ
მოხსენიებული პირები: თეოფანე (ისტორიკოსი); გუარამ ერისმთავარი ; სტეფანოზ ერისმთავარი ; მირიანი (მეფე); ნანა (დედოფალი); კონსტანტინე დიდი (იმპერატორი); იოანე (ეპისკოპოსი); არჩილი (მეფე); წმიდა ნინო ; აბიბოს ნეკრესელი ; ამილახვარი ნინო (სამთავროს დედათა მონასტრის იღუმენია); შიო (ასურელი მამა); იოანე ზედაზნელი ; დავით აღმაშენებელი (მეფე); დომენტი (საქართველოს კათოლიკოსი); ოქროპირიძე ალექსანდრე (ეპისკოპოსი); გორჩინა ოლგა ; ფირცხალაშვილი ბართლომე (არქიმანდრიტი); ფალავანდიშვილი ლუკა (იღუმენი); ზედგინიძე სამუელი (მღვდელმონაზონი); ეფემია (მონაზონი).
თემატიკა: ქართული ეკლესია-მონასტრები .
საკვანძო სიტყვები: სამონასტრო ცხოვრება .
დიდი რვიანის სამიტი : მოკლედ / ნათია ახალაშვილი // ლიბერალი . - თბილისი, 2009. - ISSN 1987-7528. - 15-28 ივლისი. - N5. - გვ.4[MFN: 41679 ]
ანოტაცია: ეკონომიკური კრიზისის, საერთაშორისო პოლიტიკისა და კლიმატის ცვლილებებთან დაკავშირებული პრობლემების საკითხთა განხლვა სამიტზე
მოხსენიებული პირები: ობამა ბარაკ (აშშ-ის პრეზიდენტი).
გეოგ.დასახელება: იტალია (აქვილა ).
საკვანძო სიტყვები: ეკონომიკური კრიზისი ; პოლიტიკა ; დეკლარაცია .
დაუმთავრებელი სიტყვა : სამხატვრო აკადემიიდან გივი მიზანდარის გამოსვენების წინ : განსვენება სამარადისო მიანიჭე მათ / გოგი დოლიძე // რაინდი / ქაქუცა ჩოლოყაშვილის სახელობის სრულიად საქართველოს ჩოხოსან რაინდთა დასი. - თბილისი, 2008. - ISSN 1987-8206. - N1. - გვ.24-25[MFN: 41680 ]
ფოტოები: მიზანდარი გივი
პერსონალია: მიზანდარი გივი (მხატვარი).
მოხსენიებული პირები: მიზანდარი მალხაზ (ექიმი).
არქეოლოგიურ გათხრებზე უძველესი დისკო აღმოაჩინეს : მოკლედ / ნათია ახალაშვილი // ლიბერალი . - თბილისი, 2009. - ISSN 1987-7528. - 15-28 ივლისი. - N5. - გვ.4[MFN: 41681 ]
ანოტაცია: არქეოლოგიური გათხრები იგოეთის ტერიტორიაზე
გეოგ.დასახელება: იგოეთი .
საკვანძო სიტყვები: ნამოსახლარი ; მცენარეების ორნამენტები .
ხუთწლიანი შეთანხმების რატიფიცირება : მოკლედ / ნათია ახალაშვილი // ლიბერალი . - თბილისი, 2009. - ISSN 1987-7528. - 15-28 ივლისი. - N5. - გვ.5[MFN: 41682 ]
ანოტაცია: აფხაზეთის სახელმწიფო საზღვრის რუსეთთან ერთად გაკონტროლების რატიფიცირების თაობაზე
მოხსენიებული პირები: მედვედევი დიმტრი (რუსეთის პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები: მხარდაჭერა ; ხელმოწერა .
"მხოლოდ ის გადარჩება, ვინც თავად ისურვებს ამას..." / მოამზადა მანანა ტუაევამ // კარიბჭე : მართლმადიდებლური ჟურნალი. - თბილისი, 2009. - ISSN 1987-5045. - 1-14 ოქტომბერი. - N20(133). - გვ.19-23[MFN: 41683 ]