Types of questions / M. Chkheidze // შრომები : საქართველოს განათლების მეცნიერებათა აკადემიის ჟურნალ "მოამბის" დამატება / საქართველოს განათლების მეცნიერებათა აკადემია; საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი. - თბილისი, 2008. - ISSN 1512-102X. - N11. - გვ.226-228. - რეზ. ქართ. და რუს. ენ.[MFN: 41761]
ანოტაცია:  შეკითხვათა ტიპების შესახებ
თემატიკა:  მოლაპარაკებების ტექნიკა.
1. ხარდი, ტომას
"ეს ამინდია გუგულს რომ ალხენს..." : ლექსი / ტომას ხარდი ; ინგლ. თარგმ. ნუგზარ წერეთელმა // სიტყვა : სამეცნიერო-კულტურულ-საგანმანათლებლო ჟურნალი. - თბილისი, 2009. - N10. - გვ.128[MFN: 41762]
UDC:  821.111-1
თემატიკა:  ინგლისური პოეზია.
1. ხახუტაშვილი, ე.
პიარ პროცესების მართვის მენეჯმენტი / ე. ხახუტაშვილი // შრომები : საქართველოს განათლების მეცნიერებათა აკადემიის ჟურნალ "მოამბის" დამატება / საქართველოს განათლების მეცნიერებათა აკადემია; საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი. - თბილისი, 2008. - ISSN 1512-102X. - N11. - გვ.228-231. - რეზ. ინგლ. და რუს. ენ.[MFN: 41763]
ბიბლიოგრაფია:  გვ. 231
თემატიკა:  მართვა; მენეჯმენტი.
საკვანძო სიტყვები:  დაგეგმვა და პროგრამირება; პრობლემის განსაზღვრა; მოქმედება და კომუნიკაცია.
1. ბატიაშვილი, ელბერდ
"მაშ, რაისთვისღა ცოცხალ ვართ?!" : განსვენება სამარადისო მიანიჭე მათ / ელბერდ ბატიაშვილი // რაინდი / ქაქუცა ჩოლოყაშვილის სახელობის სრულიად საქართველოს ჩოხოსან რაინდთა დასი. - თბილისი, 2008. - ISSN 1987-8206. - N2. - გვ.14-15[MFN: 41764]
UDC:  1(479.22)(092) + 94(479.22)
ფოტოები:  ბატიაშვილი ელბერდ
ანოტაცია:  სოლომონ დოდაშვილზე და 1932 წ. შეთქმულებისადმი მიძღვნილ სამეცნიერო პრაქტიკული კონფერენციისა და ოლიმპიადისათვის მზადების შესახებ
პერსონალია:  დოდაშვილი სოლომონ (ფილოსოფოსი, 1932 წ. შეთქმულების მეთაური).
მოხსენიებული პირები:  ჭავჭავაძე ილია (მწერალი); ოქროპირ ბატონიშვილი (1932 წ. შეთქმულების მონაწილე); ჭავჭავაძე ალექსანდრე (პოეტი); ორბელიანი გრიგოლ (მწერალი); ერისთავი გიორგი (მწერალი).
თემატიკა:  ქართველი ფილოსოფოსები; საქართველოს ისტორია.
საკვანძო სიტყვები:  ჩოხოსნები; "სოლომონობა"; სახალხო დღესასწაული; ღონისძიებები.
1. ხარიტონაშვილი, ვ.ა.
"მარჯვენასაჭიანი" ავტომობილის ექსპლუატაციით გამოწვეული პრობლემები / ვ.ა. ხარიტონაშვილი // საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი. შრომები. - თბილისი, 2007. - საერთაშორისო კონფერენცია "უწყვეტ ტანთა მექანიკის პრობლემები". - გვ.209-213. - რეზ. ქართ., რუს. და ინგლ. ენ.[MFN: 41765]