მაზიაშვილი, მანანახოზბერიძე, ელენე
ანოტაცია:  სახელმწიფო რესურსების სარგებლობის ლიცენზიების გაცემა
პერსონალია:  თავაძე გიორგი (საქართველოს ენერგეტიკის მარეგულირებელი ეროვნული კომისიის თავმჯდომარე); ბენდუქიძე კახა (სახელმწიფო მინისტრი რეფორმების კოორდინაციის საკითხებში); კოტეტიშვილი ანდრო (ნავთობისა და გაზის სააგენტოს ხელმძღვანელი); ტყეშელაშვილი დავით (საქართველოს გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრი).
ყაჯარული ფერწერა - დახვეწილი, კოლორიტული და განუმეორებელი / ნინო ლურსმანაშვილი // ჯორჯიან ეარვეისი : საბორტო ჟურნალი. - თბილისი, 2009. - ISSN 1512-3758. - შემოდგომა. - N4(15). - გვ.36-41. - პარალ. ტექსტი ინგლ. ენ.[MFN: 41778]
UDC:  7 + 75(55)
ფოტოები:  ფერეიდუნის პორტრეტი. სპარსული ეპოსის "შაჰ ნამეს" ლიტერატურული პერსონაჟი. ავტორი - ჰაჯი აღა ჯანი. ირანი. XIX ს.; მინიატურა. "შეყვარებულები". ავტორი - ნაზარალი. ირანი. XVIII-XIX ს.; მიღება შაჰის კარზე. ირანი. XVIII ს.; თეფში და ლარნაკი. ჩინეთი. XIX ს.; აბას მირზას პორტრეტი. უცნობი ავტორი. ირანი. XIX ს.; თეფში. იაპონია. XIX ს.; გოგონა დაირით. შირინის წრე. XIX ს.; ხელნაწერის ფურცელი. ირანი. XVIII ს.
ანოტაცია:  შალვა ამირანაშვილის სახელობის ხელოვნების მუზეუმში დაცული აღმოსავლური კულტურის ნიმუშები
მოხსენიებული პირები:  ავალიშვილი გიორგი (მეცნიერი, მკვლევარი); დემურიშვილი ნათია (შალვა ამირანაშვილის სახელობის ხელოვნების მუზეუმის აღმოსავლეთის განყოფილების თანამშრომელი, ისტორიის მეცნიერებათა დოქტორი); ამირანაშვილი შალვა (მეცნიერი, აღმოსავლეთმცოდნე); აღა-მაჰმად-ხანი (ირანის შაჰი).
გეოგ.დასახელება:  ირანი; შირაზი; თეირანი.
თემატიკა:  ხელოვნება; ფერწერა.
საკვანძო სიტყვები:  ექსპონატები; ფერწერული პორტრეტები; მინიატურები; ქსოვილები; ჩინური ფაიფურის კოლექცია; იაპონური კულტურა; საიუველირო ნაწარმი; ყაჯართა დინასტია; ყაჯარული პორტრეტი; მინიატურული მხატვრობა.
1. გაბუნია, ნუნუ
ნუნუ გაბუნია: "ჯეოსტარი" უმსგავსობაა : ზოგიერთ ადამიანს არ მოსწონს, სიკეთეს რომ უკეთებ : ინტერვიუ / ნუნუ გაბუნია ; ესაუბრა ლია ოსაძე // გუმბათი. - თბილისი, 2009. - 21-27 სექტემბერი. - N37(101). - გვ.19-20[MFN: 41779]