ანოტაცია:  ოპოზიციურ პარტიათა აქტივისტების დაკავების თაობაზე
მოხსენიებული პირები:  უსუფაშვილი დავით (რესპუბლიკური პარტიის თავმჯდომარე); ქათამაძე მერაბ (რესპუბლიკური პარტიის პოლიტიკური საბჭოს წევრი); რაზმაძე გიორგი (ადვოკატი); ამაღლობელი რატი (პოეტი); წიკლაური ნუგზარ (პარლამენტარი); ჩხვიმიანი მამუკა (კონსერვატიული პარტიის დმანისის რაიონული ორგანიზაციის თავმჯდომარე); ჩხვიმიანი ზაზა; სუბარი სოზარ (სახალხო დამცველი); კუკავა კახა (კონსერვატიული პარტიის ლიდერი); ქებურია იოსებ; ჯობავა იოსებ ("ალიანსი საქართველოსთვის" ხობის რაიონული თავმჯდომარე); გუდაძე დავით (ზაალ) (რესპუბლიკური პარტიის წევრი); ტლაშაძე თამაზ; ბენაშვილი სოფო (სახალხო დამცველის აპარატის თანასწორობისა და თავისუფლების სამმართველოს უფროსი); ნაჭყებია მანანა (ახალი მემარჯვენეების ლიდერი); ხიდაშელი თამარ (იურისტთა ასოციაციის ხელმძღვანელი).
ორგანიზაცია:  "მაესტრო"; Amnesty International; ევროპის საბჭო.
თემატიკა:  საპროტესტო აქციები; პოლიტპატიმრები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  ნარკოტიკები; სასამართლო; ექსპერტიზა.
1. გაბუნია, ჯანიკო
მეუფე - 70 : [მიტროპოლიტი კალისტრატე] / ჯანიკო გაბუნია // განზომილება : ლიტერატურულ-საზოგადოებრივი ჟურნალი. - ქუთაისი, 2009. - N1. - გვ.5[MFN: 41802]
პერსონალია:  მარგალიტაშვილი შოთა (კალისტრატე) (მიტროპოლიტი).
შოთა სულამანიძე : განსვენება სამარადისო მიანიჭე მათ / გოგი დოლიძე // რაინდი / ქაქუცა ჩოლოყაშვილის სახელობის სრულიად საქართველოს ჩოხოსან რაინდთა დასი. - თბილისი, 2008. - ISSN 1987-8206. - N2. - გვ.22[MFN: 41803]