ანოტაცია:  საფრთხის წინაშე მყოფი ძეგლების ნუსხაში მცხეთის შეტანის თაობაზე
მოხსენიებული პირები:  ვაჩეიშვილი ნიკა (კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნული სააგენტოს ხელმძღვანელი); რურუა ნიკა (კულტურის, ძეგლთა დაცვისა და სპორტის მინისტრი); როსლერი მეტჩილდა (იუნესკოს კულტურული მემკვიდრეობის ცენტრის უფროსი); ჩაჩხუნაშვილი ციცინო (ხელოვნებათმცოდნე).
ორგანიზაცია:  იუნესკო; კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნული სააგენტო.
გეოგ.დასახელება:  მცხეთა; აზერბაიჯანი (ბაქო).
თემატიკა:  კულტურის და ისტორიის ძეგლების დაცვა; საერთაშორისო ორგანიზაციები.
საკვანძო სიტყვები:  ურბანიზაცია; დაფინანსება; არქეოლოგიური ველი.
1. ქართულენოვანი თეატრი ისრაელში // რაინდი / ქაქუცა ჩოლოყაშვილის სახელობის სრულიად საქართველოს ჩოხოსან რაინდთა დასი. - თბილისი, 2008. - ISSN 1987-8206. - N2. - გვ.27[MFN: 41820]
UDC:  792.5(=353.1)
მოხსენიებული პირები:  ბოთელაშვილი მოშე (აშდოდში ქართველი ებრაელების თავკაცი); ნანიკაშვილი იეუდა (საქველმოქმედო გაერთიანება "ნიულის" თავმჯდომარე); სეფიაშვილი სულო (დირექტორთა საბჭოს თავმჯდომარე); ნანიკაშვილი ნაზი (მსახიობი); სეფიაშვილი სოსო (მწერალი); აჯიაშვილი მალხაზ (მსახიობი); პელეგი ალექსანდრე (კომპოზიტორი); ოდიკაძე ბორის (ქორეოგრაფი).
თემატიკა:  მუსიკალური თეატრები.
საკვანძო სიტყვები:  კულტურა; პრემიერა; სპექტაკლი.
1. მაზიაშვილი, თეონა
ტყე - კერძო თუ სახელმწიფო? / თეონა მაზიაშვილი // კაპიტალი. - თბილისი, 2007. - ISSN 1512-4150. - N4. - გვ.44-50[MFN: 41821]
ანოტაცია:  ტყეების მართვასა და მოვლა-პატრონობაზე
პერსონალია:  ტყეშელაშვილი დავით (საქართველოს გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების მინისტრი).
თემატიკა:  სატყეო მეურნეობა.
საკვანძო სიტყვები:  ტყის რეფორმა; სახელმწიფო ტყეები; კერძო ტყეები.
1. გელაშვილი, ანდრია (მღვდელმსახური)
თუკი უფლის წინაშე აღთქმას დავდებთ, აუცილებლად უნდა შევასრულოთ კიდეც : ინტერვიუ / მამა ანდრია გელაშვილი ; ესაუბრა თეა აბუთიძე // გუმბათი. - თბილისი, 2009. - 21-27 სექტემბერი. - N37(101). - გვ.31[MFN: 41822]
აბუთიძე, თეა (კორესპ.);
ფოტოები:  მამა ანდრია გელაშვილი
საკვანძო სიტყვები:  მართლმადიდებლობა; ცილისწამება; სიზარმაცე.
1. ლობჟანიძე, გიორგი
ჩიორების კანონპროექტი : თვალსაზრისი / გიორგი ლობჟანიძე // ლიბერალი. - თბილისი, 2009. - ISSN 1987-7528. - 15-28 ივლისი. - N5. - გვ.44-45[MFN: 41823]