ქართველ ჩოხოსან რაინდებს : ლექსი / ქეთევან ასათიანი // რაინდი / ქაქუცა ჩოლოყაშვილის სახელობის სრულიად საქართველოს ჩოხოსან რაინდთა დასი. - თბილისი, 2008. - ISSN 1987-8206. - N4. - გვ.18[MFN: 41921]
ატომური ირანი: როდის მოვა მაჰდი?! : აჰმადინეჟადის სათავეში დაბრუნებით ირანის მიერ ურანის გამდიდრებისა და ენერგიის გამომუშავების პროგრამა აქტიურ ფაზაში შედის : ირანის ატომური პოლიტიკა / ლექსო ჩქარეული // ლიბერალი. - თბილისი, 2009. - ISSN 1987-7528. - 14-27 ოქტომბერი. - N10. - გვ.42-43[MFN: 41922]
მართალი საკუთარი სინდისის წინაშე : საზოგადოება / თამარ ბაბუაძე // ლიბერალი. - თბილისი, 2009. - ISSN 1987-7528. - 14-27 ოქტომბერი. - N10. - გვ.46-49[MFN: 41924]
აფხაზეთის რეგიონის გააფხაზების პოლიტიკა : გაყალბებული რეალობა / ნინო ყიფშიძე // საარქივო მოამბე=The archival bulletin / საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს საარქივო სამმართველო. - თბილისი, 2009. - ISSN 1512-2867. - ივლისი. - N6. - გვ.30-37. - პარალ. ტექსტი აფხაზ. და ინგლ. ენ.[MFN: 41927]
ანოტაცია: შს სამინისტროს საარქივო მასალებიდან რამდენიმე დოკუმენტი XX საუკუნის 20-იანი წლებში აფხაზეთში ანტიქართული პოლიტიკისა და ქართველი მოსახლეობის უფლებების შევიწროების შესახებ
მოხსენიებული პირები:ლაკობა ნესტორ (აფხაზეთის ცენტრალური აღმასრულებელი კომიტეტის თავმჯდომარე); ბასარია ს..
ზვიად გამსახურდიას იუბილე ნიუ-იორკში / ნინო ბურჭულაძე // ზვიად გამსახურდია 70 : ერთჯერადი გამოცემა. - თბილისი, 2009. - აპრილი. - გვ.12-13, 28[MFN: 41930]
ანოტაცია: იბეჭდება ნინო ბურჭულაძის სიტყვა წარმოთქმული საქართველოს პრეზიდენტის ზვიად გამსახურდიას 70 წლისთავისადმი მიძღვნილ საიუბილეო საღამოზე ნიუ-იორკში