ეპოქის უტყუარი დოკუმენტი-"28 წელი გულაგში" : განსვენება სამარადისო მიანიჭე მათ / გოგი დოლიძე // რაინდი / ქაქუცა ჩოლოყაშვილის სახელობის სრულიად საქართველოს ჩოხოსან რაინდთა დასი. - თბილისი, 2008. - ISSN 1987-8206. - N4. - გვ.19[MFN: 41979]
რა საფრთხეს წარმოადგენს რუსული ბაზები აფხაზური მოსახლეობისათვის : რუსული ჩექმა / ნინო ყიფშიძე // საარქივო მოამბე=The archival bulletin / საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს საარქივო სამმართველო. - თბილისი, 2009. - ISSN 1512-2867. - ივლისი. - N6. - გვ.138-143. - პარალ. ტექსტი აფხაზ. და ინგლ. ენ.[MFN: 41981]
ანოტაცია: შეთანხმება რუსეთსა და არალეგიტიმურ აფხაზურ მთავრობას შორის აფხაზეთში რუსული ბაზების განთავსებასთან დაკავშირებით; შს სამინისტროს არქივში დაცული დოკუმენტები მეორე მსოფლიო ომის დროს აფხაზეთში წითელარმიელთა უმსგავსო ქმედებების შესახებ
კომპიუტერს სწორად უყურეთ, რომ არ გავნოთ : ინტერვიუ / სოფო ტურძილაძე ; ესაუბრა თამარ ლაშხია // გუმბათი. - თბილისი, 2009. - 21-27 სექტემბერი. - N37(101). - გვ.53[MFN: 41982]
ფოტოკოლაჟი // საარქივო მოამბე=The archival bulletin / საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს საარქივო სამმართველო. - თბილისი, 2009. - ISSN 1512-2867. - ივლისი. - N6. - გვ.144-147[MFN: 41983]
სააკაშვილმა პირადად გადაწყვიტა, რომ საკრებულოს წევრი არ ვყოფილიყავი : თინა ხიდაშელი: "ყველა ოპოზიციური პარტია ჩვენ გვირტყამდა" : ინტერვიუ / თინა ხიდაშელი ; ესაუბრა ია მერებაშვილი // გუმბათი. - თბილისი, 2009. - 28 სექტემბერი - 4 ოქტომბერი. - N38(102). - გვ.4-5[MFN: 41987]