ფოტოები:  ქავთარაძე ლიზიკო
ანოტაცია:  ლიზიკო ქავთარაძის წიგნის "28 წელი გულაგში" განხილვა
მოხსენიებული პირები:  ჯავახიშვილი ივანე (მეცნიერი); ანდრონიკაშვილი ლურსაბ (მეცნიერი); ჭუბაბრია გია (მეცნიერი).
საკვანძო სიტყვები:  ციხე; გულაგის არქიპელაგის ბანაკი; პოლიტპატიმარი; მემუარული ლიტერატურა.
1. პატარა ნინის ზღვისპირა ოცნებები // მუდმივი კავშირის სამყარო. - თბილისი, 2009. - N3(43). - გვ.12-13. - პარალელ. ტექსტი ინგლ. ენ.[MFN: 41980]
ანოტაცია:  ნინი შპეტიშვილის ცხოვრების დეტალები
პერსონალია:  შპეტიშვილი ნინი.
მოხსენიებული პირები:  ლი დევიდ (მაგთიკომის გენერალური დირექტორი).
საკვანძო სიტყვები:  ცეკვა; სპექტაკლი; მატერიალური მხარდაჭერა.
რა საფრთხეს წარმოადგენს რუსული ბაზები აფხაზური მოსახლეობისათვის : რუსული ჩექმა / ნინო ყიფშიძე // საარქივო მოამბე=The archival bulletin / საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს საარქივო სამმართველო. - თბილისი, 2009. - ISSN 1512-2867. - ივლისი. - N6. - გვ.138-143. - პარალ. ტექსტი აფხაზ. და ინგლ. ენ.[MFN: 41981]
ფოტოები:  პუტინი ვლადიმირ; მედვედევი დმიტრი
ანოტაცია:  შეთანხმება რუსეთსა და არალეგიტიმურ აფხაზურ მთავრობას შორის აფხაზეთში რუსული ბაზების განთავსებასთან დაკავშირებით; შს სამინისტროს არქივში დაცული დოკუმენტები მეორე მსოფლიო ომის დროს აფხაზეთში წითელარმიელთა უმსგავსო ქმედებების შესახებ
მოხსენიებული პირები:  ბაღაფში სერგეი (აფხაზეთის ე.წ. პრეზიდენტი); ჩარკვიანი კანდიდ (ცეკას პირველი მდივანი); სამუშია ტ. (დრანდის სოფლის საბჭოს თავმჯდომარე); გეტია შ. (გულრიფშის რაიონული კომიტეტის მდივანი); მგელაძე ტ. (აფხაზეთის საოლქო კომიტეტის მდივანი); ვეკუა შალვა; კიკიანი ვერა; ბერია ირატ; ჩერჯიანი დავით (კოლმეურნე); დარასელია პიპა (კოლმეურნე); ფიფია ლუბა (კოლმეურნე); ბებია ბიჭიკო (კოლმეურნე).
გეოგ.დასახელება:  აფხაზეთი; ოჩამჩირე; დრანდა; რუსეთი.
საკვანძო სიტყვები:  საავიაციო ბაზა; საზღვაო ბაზა; წითელარმიელთა ნაწილები; მარადიორობა; საჩივრები; ძალადობა.
1. ტურძილაძე, სოფო
კომპიუტერს სწორად უყურეთ, რომ არ გავნოთ : ინტერვიუ / სოფო ტურძილაძე ; ესაუბრა თამარ ლაშხია // გუმბათი. - თბილისი, 2009. - 21-27 სექტემბერი. - N37(101). - გვ.53[MFN: 41982]
UDC:  617.7
ლაშხია, თამარ (კორესპ.);