კეთილი ნება, როგორც ყოველთვის, ბატონმა ბიძინა ივანიშვილმა გამოხატა, ანუ როგორ შესრულდა ბატონი გოგი დოლიძის ინიციატივა / ნუგზარ ასათიანი // რაინდი / ქაქუცა ჩოლოყაშვილის სახელობის სრულიად საქართველოს ჩოხოსან რაინდთა დასი. - თბილისი, 2009. - ISSN 1987-8206. - N1. - გვ.12[MFN: 42089]
ანოტაცია:  ჩოხოსნების ინიციატივაზე ოზურგეთში დაბინძურებული მდინარის გაწმენდასთან დაკავშირებით
მოხსენიებული პირები:  დოლიძე გოგი (საქართველოს ჩოხოსან რაინდთა დასის თავმჯდომარე); ჩხეიძე რეზო (რეჟისორი); ლეჟავა ჯუმბერ (მსოფლიო მოგზაური); ჯიბუტი მიხეილ (პროფესორი); სურგულაძე ლადო (ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები:  ტექნიკა; ანტისანიტარია; ნაგავი; დასუფთავების სამსახური.
1. არველაძე, ნინო
თსუ-ის ეკონომიკისა და ბიზნესის ფაკულტეტი ლიდერია : ეკონომიკური განათლება / ნინო არველაძე // საქართველოს ეკონომიკა. - თბილისი, 2009. - ISSN 1512-4606. - N9(142). - გვ.29-30[MFN: 42090]
ანოტაცია:  პრესკონფერენცია თსუ-ში ეკონომიკის ფაკულტეტზე მიმდინარე რეფორმების თაობაზე
მოხსენიებული პირები:  ხუბუა გიორგი (თსუ-ის რექტორი); ციმერმანი იოჰან (ბრემენის უნივერსიტეტის პროფესორი); ბაბუნაშვილი თეიმურაზ (ივ. ჯავახიშვილის სახ. თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ეკონომიკურ მეცნიერებათა დოქტორი).
საკვანძო სიტყვები:  ახალი პროგრამები; ეროვნული გამოცდები; გადასახადები.
1. ვადაჭკორია, ნ.
თხილის მცენარის ფოთლიდან ფერმენტების - ფენოლოქსიდაზის და პეროქსიდაზის ჯამური პრეპარატის გამოყოფა და თვისებების შესწავლა / ნ. ვადაჭკორია // საქართველოს ქიმიური ჟურნალი. - თბილისი, 2009. - ISSN 1512-0686. - N6, ტ.9. - გვ.548-551. - რეზ. ინგლ. და რუს. ენ.[MFN: 42091]