ჯუანშერ / ელგუჯა ბერძენიშვილი // რაინდი / ქაქუცა ჩოლოყაშვილის სახელობის სრულიად საქართველოს ჩოხოსან რაინდთა დასი. - თბილისი, 2009. - ISSN 1987-8206. - N2. - გვ.21[MFN: 42211 ]
ანოტაცია: ჯუანშერ ჯურხაძის 75 წლისთავის გამო
პერსონალია: ჯურხაძე ჯუანშერ (მსახიობი, პედაგოგი).
"Cheap credit" privilege period extended by one year // საქართველოს ეკონომიკა . - თბილისი, 2009. - ISSN 1512-4606. - N9(142). - გვ.23[MFN: 42212 ]
UDC: 336.27
მოხსენიებული პირები: პოლოლიკაშვილი ზურაბ (ეკონომიკის მინისტრი).
თემატიკა: კრედიტები .
საყვარელიძე, შმაგი
უკანასკნელი ცისფერყანწელი : დაუვიწყარი შეხვედრები კოლაუ ნადირაძესთან / შმაგი საყვარელიძე // რაინდი / ქაქუცა ჩოლოყაშვილის სახელობის სრულიად საქართველოს ჩოხოსან რაინდთა დასი. - თბილისი, 2009. - ISSN 1987-8206. - N2. - გვ.22-23[MFN: 42213 ]
ფოტოები: ნადირაძე კოლაუ; ტაბიძე ტიციან; რობაქიძე გრიგოლ; კლდიაშვილი სერგო
პერსონალია: ნადირაძე კოლაუ (მწერალი).
საკვანძო სიტყვები: ლექსები .
ბარკალაია, გ.
შეიარაღებული ძალების დაბალანსების ძირითადი პრინციპების შესახებ / გ. ბარკალაია // სამხედრო თეორია : სამეცნიერო ჟურნალი / საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის ნაგებობების, სპეციალური სისტემებისა და საინჟინრო უზრუნველყოფის ინსტიტუტი. - თბილისი, 2009. - ISSN 1987-801X. - N3(1). - გვ.51-57[MFN: 42214 ]