ანოტაცია:  თიხის ფოლკლორული თოჯინების გამოფენა
თემატიკა:  მხატვრული კერამიკა.
საკვანძო სიტყვები:  პერსონალური გამოფენა; ეროვნულობა; ფოლკლორული თოჯინები.
1. სუვოროვი, ვიქტორ
აკვარიუმი : ტრილერი / ვიქტორ სუვოროვი ; თარგმ. ნიკა თევზაძემ // გუმბათი. - თბილისი, 2009. - N38(102). - გვ.32-34. - გაგრძელება. - გაგრძელება იქნება[MFN: 42238]
UDC:  821.161.2-3
თევზვძე, ნიკა (მთარგმნ.);
თემატიკა:  უკრაინული ლიტერატურა.
1. Лихачев, Дмитрий
"О Грузии писали многие..."; Ночь в пасанаури / Дмитрий Лихачев // განზომილება : ლიტერატურულ-საზოგადოებრივი ჟურნალი. - ქუთაისი, 2009. - N2. - გვ.18[MFN: 42239]
ფოტოები:  Лихачев Дмитрий
თაობა მშვიდობის სადარაჯოზე : მხარდაჭერა ქართულ ჯარს / თამთა ბასილაძე // ახალი ხედი. - ქუთაისი, 2009. - იანვარი. - გვ.18-19[MFN: 42240]
ანოტაცია:  ქუთაისის თვითმმართველობის მხარდაჭერით ორგანიზებული საახალწლო ღონისძიება ქუთაისში დისლოცირებულ III ქვეით ბრიგადაში
მოხსენიებული პირები:  გრძელიშვილი კახა (სტუდია "ქართუს" ხელმძღვანელი); რაზმაძე ანი (სტუდია "ქართუს" სოლისტი); სვანიძე ანი (სტუდია "ქართუს" სოლისტი); ხაჭაპურიძე ნათია (სტუდია "ქართუს" სოლისტი); გოქაძე ნათია (სტუდია "ქართუს" სოლისტი); ნუცუბიძე ანი (სტუდია "ქართუს" სოლისტი); მაღლაკელიძე მამუკა (სტუდია "ქართუს" სოლისტი); კვერნაძე ანა (მუსიკოსი); ცხვედიანი ალეკო (მუსიკოსი); ფესტვენიძე ვარლამ (მსახიობი); ჩხეტიანი ნათია (მომღერალი); დვალიშვილი არჩილ (III ქვეითი ბრიგადის კაპრალი); ირემაძე თემურ (III ქვეითი ბრიგადის კაპრალი); ყურატიშვილი ზაქრო (III ქვეითი ბრიგადის კაპრალი); ბერიძე ირაკლი (III ქვეითი ბრიგადის სერჟანტი); ზედგინიძე ემზარ (III ქვეითი ბრიგადის სერჟანტი); ციყელაშვილი ზაზა (III ქვეითი ბრიგადის სერჟანტი); ნიგურიანი დავით (III ქვეითი ბრიგადის სერჟანტი); გაბელაია გოდერძი (III ქვეითი ბრიგადის სერჟანტი); მუშკუდიანი სულიკო (III ქვეითი ბრიგადის სერჟანტი); მარშანია გიორგი (III ქვეითი ბრიგადის სერჟანტი); ბაჯელიძე შალვა (III ქვეითი ბრიგადის მაიორი); კობაიძე კახა (III ქვეითი ბრიგადის მეთაური, მაიორი); წითური დავით (III ქვეითი ბრიგადის სერჟანტი); გორდელაძე დავით (ქუთაისის ვიცე-მერი); ცირეკიძე მარინა (საკრებულოს სოციალურ საკითხთა და საზოგადოებასთან ურთიერთობის კომისიის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  სამხედრო საქმე; ქართული შეიარაღებული ძალები.
საკვანძო სიტყვები:  პატრიოტული აღზრდა; ქართული არმია; ეროვნული თვითშეგნება.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 4219 | 4220 | 4221 | 4222 | 4223 | 4224 | 4225 | 4226 | 4227 | 4228 | 4229 |  შემდეგი »  ბოლო »»