ბიბლიოგრაფია:  გვ. 44; შენიშვნებში
ანოტაცია:  კონცეპტ-პერსონაჟების დისკურსული ანალიზი პოლიტიკურ სივრცეში
მოხსენიებული პირები:  დელიოზი ჟილ (ფილოსოფსი); გვატარი ფელიქს (ფილოსოფოსი); სოკრატე (ფილოსოფოსი); პლატონი (ფილოსოფოსი); პითაგორა (ფილოსოფოსი); არისტოტელე (ფილოსოფოსი); კუზელი ნიკოლოზ (ფილოსოფოსი); დეკარტი რენე (ფილოსოფოსი); ნიცშე ფ. (ფილოსოფოსი); ბერგსონი ა.; ჰუსერლი ე.; მარკუზე ჰ.; სოლოვიოვი ვლადიმირ (ფილოსოფოსი); მერეჟკოვსკი კ.; რასპუტინი გრიგოლ (მისტი, ნათელმხილველი); ნიკოლოზ II (რუსეთის იმპერატორი); ალექსანდრა (რუსეთის დედოფალი); შტრაუსი ლეო (პოლიტიკის მკვლევარი); გამსახურდია ზვიად (საქართველოს პირველი პრეზიდენტი); შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს ექს-პრეზიდენტი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ჰამპელი ადოლფ (თეოლოგი).
საკვანძო სიტყვები:  რაციონალური დისკურსი; კონცეპტი; კონფიგურაცია; ზეკაცი; პოლიტიკური დისკურსი.
1. რამიშვილი, ვალერი
ქართული პოლიტიკური კულტურა / ვალერი რამიშვილი // შოთა რუსთაველის სახელობის რუსთავის საერო უნივერსიტეტი / შრომები. - რუსთავი, 2008. - NI. - გვ.109-125. - რეზ. ინგლ. ენ.[MFN: 42313]
ბიბლიოგრაფია:  გვ. 123
საკვანძო სიტყვები:  დემოკრატიული განვითარება; საზოგადოების როლი; პოლიტიკური პროცესი.
1. პეტრიაშვილი, თამუნა
"რედ ბულის" ქოლგის ქვეშ : მონიტორი / თამუნა პეტრიაშვილი // ბომონდი. - თბილისი, 2009. - სექტემბერი-ოქტომბერი. - N6(20). - გვ.18[MFN: 42314]
ანოტაცია:  ევროპელი მოტოფრისტაილის ვარსვლავების შოუ თბილისში
მოხსენიებული პირები:  გრიგოლია ნიკა (შოუმენი); ფრანკლინი ნიკ (სპორტსმენი); კარლსონი მორგან (სპორტსმენი); სტიუვენი სტივენ (სპორტსმენი).
საკვანძო სიტყვები:  ტრიუკები; კომპანია "რედ ბული"; მოტოკროსი.
1. ქეცბაია, კახა
შემეცნების პრობლემის რელიგიური გაგებისათვის / კახა ქეცბაია // რელიგია : სამეცნიერო-საღვთისმეტყველო ჟურნალი. - თბილისი, 2009. - ISSN 1512-1623. - N3. - გვ.45-50. - რეზ. ინგლ. ენ.[MFN: 42315]
ბიბლიოგრაფია:  გვ. 49; შენიშვნებში
მოხსენიებული პირები:  ფრიდმანი ა.; სოლოვიოვი ვ. (ფილოსოფოსი); თომა აკვინელი; ბოემე იაკობ; დეკარტი რენე (ფილოსოფოსი); ბერგსონი ა.; ბულგაკოვი ს..
საკვანძო სიტყვები:  გნოსეოლოგია; სინამდვილის შემეცნება; სენსუალიზმი; ღმერთი; ეგზისტენციალიზმი.
1. სახვაძე, ანზორ
მიგრაციის როლი საქართველოს მოსახლეობის სოციალურ-ეკონომიკურ და დემოგრაფიულ განვითარებაში / ანზორ სახვაძე // შოთა რუსთაველის სახელობის რუსთავის საერო უნივერსიტეტი / შრომები. - რუსთავი, 2008. - NI. - გვ.126-133. - რეზ. ინგლ. ენ.[MFN: 42316]
თემატიკა:  მოსახლეობის მიგრაცია საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  ძალდატანებითი ემიგრაცია; ხელსაყრელი გეოგრაფიული მდებარეობა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 4227 | 4228 | 4229 | 4230 | 4231 | 4232 | 4233 | 4234 | 4235 | 4236 | 4237 |  შემდეგი »  ბოლო »»