"სამართლებრივი ცნობიერებისა" და "სამართლებრივი ნიჰილიზმის" ცნებათა შესატყვისი ტერმინების საკითხისათვის / მურმან გორგოშაძე // კრებული / საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო; შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, სამხრეთ-დასავლეთ საქართველოს სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრი. - ბათუმი, 2007. - ISSN 1512-2212. - NV. - გვ.28-31. - რეზ. რუს. ენ.[MFN: 42497]
[სტატიები] : ჩვენი ავტორები / ანა კორძაია-სამადაშვილი, სანდრო ნავერიანი // ცხელი შოკოლადი. - თბილისი, 2009. - ISSN 1512-2220. - ოქტომბერი. - N53. - გვ.8[MFN: 42502]
ზმნისწინი ზმნის ფუნქციით საშუალ ქართულში / ნათია ფარტენაძე // კრებული / საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო; შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, სამხრეთ-დასავლეთ საქართველოს სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრი. - ბათუმი, 2007. - ISSN 1512-2212. - NV. - გვ.32-34. - რეზ. რუს. ენ.[MFN: 42503]
სერბეთის პატრიარქის სტუმრობა საქართველოში / მარიამ გაგუა // საპატრიარქოს უწყებანი. - თბილისი, 2009. - 19-25 ნოემბერი. - N35(522). - გვ.18-20[MFN: 42504]
ახალგაზრდობის პრობლემები ნოდარ დუმბაძის პუბლიცისტიკაში / გურანდა შამილიშვილი // სოციალურ მეცნიერებათა დეპარტამენტის შრომები / შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტი; სოციალურ მეცნიერებათა, ბიზნესისა და სამართალმცოდნეობის ფაკულტეტი. - ბათუმი, 2008. - ISSN 1987-5835. - NI. - გვ.77-84. - რეზ. რუს. ენ.[MFN: 42505]