პერსონალის საქმიანობის შეფასება / მანანა სამადაშვილი // შრომები / საქართველოს განათლების მეცნიერებათა აკადემიის ჟურნალ "მოამბის" დამატება / საქართველოს განათლების მეცნიერებათა აკადემია. - თბილისი, 2009. - ISSN 1512-102X. - N2(14). - გვ.129-134. - რეზ. ინგლ. და რუს. ენ.[MFN: 42804]
Системные взаимоотношения науки и религии, знания и веры : სისტემური მსოფლმხედველობა / И. Прангишвили // სვეტიცხოველი : სამეცნიერო-საისტორიო ჟურნალი. - თბილისი, 2009. - ISSN 1987-6874. - N1. - გვ.51-56. - რეზ. ინგლ. და ქართ. ენ.[MFN: 42805]
მიწის სახელმწიფო საკუთრება / გიული ძიძიგური // შრომები : საქართველოს განათლების მეცნიერებათა აკადემიის ჟურნალ "მოამბის" დამატება / საქართველოს განათლების მეცნიერებათა აკადემია. - თბილისი, 2009. - ISSN 1512-102X. - N2(14). - გვ.134-137. - რეზ. ინგლ. და რუს. ენ.[MFN: 42807]
ქართული მიწა-წყლის უცხოელებზე გასხვისების მოსალოდნელი შედეგების შესახებ / გიული ძიძიგური // შრომები : საქართველოს განათლების მეცნიერებათა აკადემიის ჟურნალ "მოამბის" დამატება / საქართველოს განათლების მეცნიერებათა აკადემია. - თბილისი, 2009. - ISSN 1512-102X. - N2(14). - გვ.137-140. - რეზ. ინგლ. და რუს. ენ.[MFN: 42809]
ფსიქოლოგიური ომი : ამერიკული გამოცდილება // არსენალი. - თბილისი, 2009. - ISSN 1987-5061. - 30 ოქტომბერი - 12 ნოემბერი. - N22(91). - გვ.20-24[MFN: 42810]
შინაარსი: აშშ-ის სახმელეთო ჯარების ფსიქოლოგიური ოპერაციების ძალები; აქტივისტები და რეზერვისტები; ფსიქოლოგიური ოპერაციის ძალების ამოცანები და სტრუქტურა; ფსიქოლოგიური ოპერაციების ჯგუფი; რეგიონული მხარდაჭერის ფსიქოლოგიური ოპერაციების ბატალიონი; ფსიქოლოგიური ოპერაციების ტაქტიკური მხარდაჭერის ბატალიონი; მასალების მომზადებისა და გავრცელების ბატალიონი; სამხედრო ტყვეებსა და ინტერნირებულ სამოქალაქო პირებთან მუშაობის ბატალიონი; ფსიქოლოგიური ოპერაციების ოპერატიული ფორმირება; ფსიქოლოგიური ოპერაციების ოპერატიული ჯგუფი; ფსიქოლოგიური ოპერაციების ოპერატიული ფორმირება; აქტიური კომპონენტის ნაწილი; ფსიქოლოგიური ოპერაციების ჩატარების ხერხები; ადმინისტრაციის გამოყენების გამოცდილება; სარდლობის ქვედანაყოფთა გამოცდილების გამოყენება
საბჭოურ ისტორიოგრაფიაში გაბატონებული თეორია საქართველოს ეკლესიის პროზელიტიზმის შესახებ და მისი კრიტიკა / მიტროპოლიტი ანანია ჯაფარიძე // სვეტიცხოველი : სამეცნიერო-საისტორიო ჟურნალი. - თბ., 2009. - ISSN 1987-6874. - N1. - გვ.62-75. - რეზ. ინგლ. და რუს. ენ.[MFN: 42811]
ანოტაცია: ქართული ეკლესიის იურისდიქციისა და საქართველოს სახელმწიფო ტერიტორიის საკითხი ქართულ ისტორიოგრაფიასა და 2000-2006 წლებში, მოსკოვში გამოქვეყნებულ "პრავოსლავნაია ენციკლოპედიის" სტატიებში
Syntactic interface for the "core" of Georgian simple sentences / Nino Amirezashvili, George Chikoidze // შრომები : საქართველოს განათლების მეცნიერებათა აკადემიის ჟურნალ "მოამბის" დამატება / საქართველოს განათლების მეცნიერებათა აკადემია. - თბილისი, 2009. - ISSN 1512-102X. - N2(14). - გვ.141-150. - რეზ. ქართ. და რუს. ენ.[MFN: 42812]
ნიკო ბერძენიშვილი და ქართული ფოლკლორი / თინა შიოშვილი // კრებული / საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო; შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, სამხრეთ-დასავლეთ საქართველოს სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრი. - ბათუმი, 2007. - ISSN 1512-2212. - NV. - გვ.128-136. - რეზ. რუს. ენ.[MFN: 42813]