მიწის სახელმწიფო საკუთრება / გიული ძიძიგური // შრომები : საქართველოს განათლების მეცნიერებათა აკადემიის ჟურნალ "მოამბის" დამატება / საქართველოს განათლების მეცნიერებათა აკადემია. - თბილისი, 2009. - ISSN 1512-102X. - N2(14). - გვ.134-137. - რეზ. ინგლ. და რუს. ენ.[MFN: 42807]
ანოტაცია:  საქართველოს პოსტკომუნისტური ხელისუფლების მიერ მიწისგასხვისება
მოხსენიებული პირები:  ჭანტურია ლ.; ხრუშჩოვი ნ..
გეოგ.დასახელება:  უკრაინა (ყირიმი); რუსეთი.
თემატიკა:  მიწის საკუთრების უფლება.
საკვანძო სიტყვები:  ქონების დენაციონალიზაცია; საბაზრო ღირებულება.
1. ჯაფარიძე, ანანია (მიტროპოლიტი)
საქართველოს ეკლესიის მოკლე ისტორია : შესავალი / მიტროპოლიტი ანანია ჯაფარიძე // სვეტიცხოველი : სამეცნიერო-საისტორიო ჟურნალი. - თბილისი, 2009. - ISSN 1987-6874. - N1. - გვ.58-61[MFN: 42808]
მოხსენიებული პირები:  ჰეკატეოს მილატელი (მწერალი); იოანე ოქროპირი; ანდრია პირვეწოდებული; ჯანაშია სიმონ; ექვთიმე ათონელი.
თემატიკა:  ქართული მართლმადიდებლური ეკლესია.
საკვანძო სიტყვები:  რელიგია; ბიბლია; საქართველოს ისტორია; ქართული ენა.
ქართული მიწა-წყლის უცხოელებზე გასხვისების მოსალოდნელი შედეგების შესახებ / გიული ძიძიგური // შრომები : საქართველოს განათლების მეცნიერებათა აკადემიის ჟურნალ "მოამბის" დამატება / საქართველოს განათლების მეცნიერებათა აკადემია. - თბილისი, 2009. - ISSN 1512-102X. - N2(14). - გვ.137-140. - რეზ. ინგლ. და რუს. ენ.[MFN: 42809]
UDC:  349.4(479.22)
მოხსენიებული პირები:  ჭანტურია ლ.; ხევიაშვილი გია (პარლამენტის აგრარულ საკითხთა ყოფილი თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები:  ოპოზიცია; სპეკულაცია; ნასყიდობის აქტი.
1. ფსიქოლოგიური ომი : ამერიკული გამოცდილება // არსენალი. - თბილისი, 2009. - ISSN 1987-5061. - 30 ოქტომბერი - 12 ნოემბერი. - N22(91). - გვ.20-24[MFN: 42810]
UDC:  327.8
შინაარსი:  აშშ-ის სახმელეთო ჯარების ფსიქოლოგიური ოპერაციების ძალები; აქტივისტები და რეზერვისტები; ფსიქოლოგიური ოპერაციის ძალების ამოცანები და სტრუქტურა; ფსიქოლოგიური ოპერაციების ჯგუფი; რეგიონული მხარდაჭერის ფსიქოლოგიური ოპერაციების ბატალიონი; ფსიქოლოგიური ოპერაციების ტაქტიკური მხარდაჭერის ბატალიონი; მასალების მომზადებისა და გავრცელების ბატალიონი; სამხედრო ტყვეებსა და ინტერნირებულ სამოქალაქო პირებთან მუშაობის ბატალიონი; ფსიქოლოგიური ოპერაციების ოპერატიული ფორმირება; ფსიქოლოგიური ოპერაციების ოპერატიული ჯგუფი; ფსიქოლოგიური ოპერაციების ოპერატიული ფორმირება; აქტიური კომპონენტის ნაწილი; ფსიქოლოგიური ოპერაციების ჩატარების ხერხები; ადმინისტრაციის გამოყენების გამოცდილება; სარდლობის ქვედანაყოფთა გამოცდილების გამოყენება
თემატიკა:  ფსიქოლოგიური ომი.
საბჭოურ ისტორიოგრაფიაში გაბატონებული თეორია საქართველოს ეკლესიის პროზელიტიზმის შესახებ და მისი კრიტიკა / მიტროპოლიტი ანანია ჯაფარიძე // სვეტიცხოველი : სამეცნიერო-საისტორიო ჟურნალი. - თბ., 2009. - ISSN 1987-6874. - N1. - გვ.62-75. - რეზ. ინგლ. და რუს. ენ.[MFN: 42811]
UDC:  271.22(479.22)(09)
ბიბლიოგრაფია:  გვ.75
ანოტაცია:  ქართული ეკლესიის იურისდიქციისა და საქართველოს სახელმწიფო ტერიტორიის საკითხი ქართულ ისტორიოგრაფიასა და 2000-2006 წლებში, მოსკოვში გამოქვეყნებულ "პრავოსლავნაია ენციკლოპედიის" სტატიებში
მოხსენიებული პირები:  წინდა ნინო; მუსხელიშვილი დავით; ლიპარტელიანი ა..
გეოგ.დასახელება:  ალბანეთი.
თემატიკა:  ქართული მართლმადიდებლური ეკლესიის ისტორია; პროზელიტიზმი.
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს ისტორია; საეკლესიო კანონები; ქრისტიანული ლიტერატურა; დასავლეთ საქართველო; ქართიზაცია; სეპარატიზმი; აფხაზეთი; საინგილო; კონსტანტინოპოლის საპატრიარქო.
1. Amirezashvili, Nino
Syntactic interface for the "core" of Georgian simple sentences / Nino Amirezashvili, George Chikoidze // შრომები : საქართველოს განათლების მეცნიერებათა აკადემიის ჟურნალ "მოამბის" დამატება / საქართველოს განათლების მეცნიერებათა აკადემია. - თბილისი, 2009. - ISSN 1512-102X. - N2(14). - გვ.141-150. - რეზ. ქართ. და რუს. ენ.[MFN: 42812]