ტრადიციული ქართული ოჯახი / თამილა ცაგარეიშვილი // ახალი ხიდი : სამეცნიერო, საგანმანათლებლო, კულტურისა და საზოგადოებრივ-პოლიტიკური აზრის საერთაშორისო ყოველკვარტალური ჟურნალი. - თბილისი, 2009. - ISSN 1987-5649. - N2. - გვ.26-29. - პარალელ. ტექსტი თურქ. ენ.[MFN: 43452]
UDC:  392.5
თემატიკა:  ოჯახი.
საკვანძო სიტყვები:  ყოფა-ცხოვრება; მზითევი; საკუთრება.
1. ტერაშვილი, ნარიმან
დღგ-ს კომენტარები საგადასახადო კოდექსში შეტანილი ცვლილებების გათვალისწინებით / ნარიმან ტერაშვილი // გადასახადები და აღრიცხვა : მეთოდური პრაქტიკული ჟურნალი. - თბილისი, 2009. - ოქტომბერი. - N19. - გვ.10-13 გაგრძელება იქნება. - გაგრძელება. - დასაწყისი იხ. "გადასახადები და აღრიცხვა", N6-18, 2009[MFN: 43453]
ანოტაცია:  კანონმდებლობის მიმოხილვა
პერსონალია:  ტერაშვილი ნარიმან (დოქტორი, პროფესორი).
საკვანძო სიტყვები:  საბაჟო ღირებულება; იმპორტი; ექსპორტი.
1. ერგინ, სადულაჰ
ოჯახი თურქულ საზოგადოებაში / სადულაჰ ერგინ // ახალი ხიდი : სამეცნიერო, საგანმანათლებლო, კულტურისა და საზოგადოებრივ-პოლიტიკური აზრის საერთაშორისო ყოველკვარტალური ჟურნალი. - თბილისი, 2009. - ISSN 1987-5649. - N2. - გვ.30-33. - პარალელ. ტექსტი თურქ. ენ.[MFN: 43454]
ანოტაცია:  თურქული ოჯახის ისტორია, რწმენა და ქალის როლი და მნიშვნელობა ოჯახში
საკვანძო სიტყვები:  ტრადიცია; ნათესაური კავშირები; ისლამური ღირებალებანი.
1. ჯოხაძე, აკაკი
თბილისში 1660 გაჩერებაა : ყოველღიურად 725 ყვითელი ავტობუსი დადის : დედაქალაქის ამბები : ინტერვიუ / აკაკი ჯოხაძე ; ესაუბრა თამარ ლაშხი // გუმბათი. - თბილისი, 2009. - 12-18 ოქტომბერი. - N40(104). - გვ.39[MFN: 43455]
UDC:  656.131
ლაშხი, თამარ (კორესპ.);