მასკომუნიკაციისა და მასმედიის არსისა და ფუნქციის რამდენიმე ზოგადი ასპექტი / ლაურა კუტუბიძე-ზუბაშვილი // ხელისუფლება და საზოგადოება : სამეცნიერო ჟურნალი. - თბილისი, 2009. - ISSN 1512-374X. - N2(10). - გვ.174-187. - რეზ. ინგლ. და რუს. ენ.[MFN: 43458]
მოხსენიებული პირები:  მაკლუეინი მ.; სურგულაძე რ.; იბერი ე.; ლომიძე მ.; ბერტრანი კ..
თემატიკა:  ჟურნალისტიკა; მასობრივი კომუნიკაცია.
საკვანძო სიტყვები:  სოციალური კონტროლი; ინფორმაციის საშუალება; მასმედია; საზოგადოებრივი აზრი.
1. ომანიძე, ციცი
რა გეგმები აქვთ "მის საქართველოს" კონკურსანტებს გამარჯვების შემთხვევაში / ციცი ომანიძე // რეიტინგი. - თბილისი, 2009. - ISSN 1987-5143. - 28 სექტემბერი. - N39(361). - გვ.88-91[MFN: 43459]
UDC:  7.01-055.2(479.22)(079)
ფოტოები:  ბაბუნაშვილი სოფო; ბაქრაძე მარიამ; ტურიაშვილი მარი; ყარალაშვილი ნუკა; ჟივჟივაძე ანა; ბუაძე ანა; დოლიძე მაკო; ჭანტურია ეკა; თევდორაშვილი თეონა; გოგიჩაიშვილი ნანუკა
ანოტაცია:  კონკურსანტების შესახებ
პერსონალია:  ბაბუნაშვილი სოფო; ბაქრაძე მარიამ; ტურიაშვილი მარი; ჟივჟივაძე ანა; ყარალაშვილი ნუკა; ბუაძე ანა; დოლიძე მაკო ; ჭანთურია ეკა; თევდორაშვილი თეონა; გოგიჩაიშვილი ნანუკა.
1. ბერიძე, ქეთევან
ოჯახის როლი ბავშვის აღზრდასა და პიროვნების ფორმირებაში / ქეთევან ბერიძე // ახალი ხიდი : სამეცნიერო, საგანმანათლებლო, კულტურისა და საზოგადოებრივ-პოლიტიკური აზრის საერთაშორისო ყოველკვარტალური ჟურნალი. - თბილისი, 2009. - ISSN 1987-5649. - N2. - გვ.34-36. - პარალელ. ტექსტი თურქ. ენ.[MFN: 43460]
UDC:  392.5 + 37.018.11
მოხსენიებული პირები:  ბოულბი ჯ. (ფსიქოანალიტიკოსი); სპივაკოვსკაია ა.ს..
თემატიკა:  ოჯახი; აღზრდა.
საკვანძო სიტყვები:  ემოციურ-ზნეობრივი ატმოსფერო; სიყვარული; ლმობიერება.
1. კაპანაძე, თ.
ევინგის სარკომა / თ. კაპანაძე, ნ. გაფრინდაშვილი, ჟ. რეილაკი, ჟ.ვიალი // თანამედროვე მედიცინა : ქართული სამედიცინო სამეცნიერო-პრაქტიკული ჟურნალი. - თბილისი, 2009. - ISSN 1512-4967. - ნოემბერი-დეკემბერი. - N6(13). - გვ.28-31[MFN: 43461]
UDC:  616-006
გაფრინდაშვილი, ნ.რეილაკი, ჟ.ვიალი, ჟ.
ბიბლიოგრაფია:  გვ.31
თემატიკა:  ონკოლოგია.
საკვანძო სიტყვები:  ნეიროექტოდერმული სიმსივნე; ოსტეოსარკომა; დიფერენციალური დიაგნოზი; პოლიქიმიოთერაპია; კომპიუტერული ტომოგრაფია; რადიოლოგია.
1. ჯავახიშვილი, ალექსანდრე
როგორ მიფრინავდა 150 კაცი ვაზიანიდან კანადაში : რატომ თაღლითობენ ქალები : კრიმინალი : ინტერვიუ / ალექსანდრე ჯავახიშვილი ; ესაუბრა მანანა ნოზაძე // გუმბათი. - თბილისი, 2009. - 12-18 ოქტომბერი. - N40(104). - გვ.40-41[MFN: 43462]
ანოტაცია:  საუბარი თაღლითობის პრობლემის შესახებ
პერსონალია:  ჯავახიშვილი ალექსანდრე (პროფესორი).
ბალანჩივაძეების სახელოვანი მუსიკალური ოჯახი / გულბათ ტორაძე // ახალი ხიდი : სამეცნიერო, საგანმანათლებლო, კულტურისა და საზოგადოებრივ-პოლიტიკური აზრის საერთაშორისო ყოველკვარტალური ჟურნალი. - თბილისი, 2009. - ISSN 1987-5649. - N2. - გვ.37-40. - პარალელ. ტექსტი თურქ. ენ.[MFN: 43463]