UDC:  796.332(479.22)(092)
ფოტოები:  ჭანტურია გიორგი
ანოტაცია:  საქართველოს 17-წლამდელთა ნაკრების წევრის, გიორგი ჭანტურიას "ბარსელონას" გუნდში თამაშის შესახებ
პერსონალია:  ჭანტურია გიორგი (ფეხბურთელი); გვარდიოლა პეპ ("ბარსელონას" მწვრთნელი).
გეოგ.დასახელება:  კატალონია; ბარსელონა.
საკვანძო სიტყვები:  17-წლამდელთა ნაკრები; გოლი.
1. ხორგუანი, ე. გ.
ჯილეხის (ციმბირული წყლულის) ეპიზოოტოლოგიური მონიტორინგი / ე. გ. ხორგუანი, გ. ე. მამაცაშვილი // რადიოლოგიური და აგროეკოლოგიური გამოკვლევები / საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო; სსიპ აგრარული რადიოლოგიისა და ეკოლოგიის ინსტიტუტი. - თბილისი, 2009. - ISSN 1512-2786. - ტ. VI. - გვ.131-133. - რეზ. რუს. და ინგლ. ენ.[MFN: 44885]
UDC:  619 + 639.1.091
მამაცაშვილი, გ. ე.
ანოტაცია:  დაავადების ისტორიის, გეოგრაფიის, ეპიდემიოლოგიის და ეპიზოოტოლოგიის შესწავლის შესახებ საქართველოში
თემატიკა:  ვეტერინარია; ცხოველთა დაავადებები და მათი მკურნალობა.
საკვანძო სიტყვები:  მიგრაცია; რუქები; პროფილაქტიკური ღონისძიებები.
1. მეტრეველი, ნინო
გიგი უგულავას ახალი პარტიისთვის ამზადებენ?! : პოლიტიკური გათამაშებები დაიწყო : პოლიტიკა / ნინო მეტრეველი // სარკე. - თბილისი, 2009. - 23-29 სექტემბერი. - N38. - გვ.8[MFN: 44886]
მოხსენიებული პირები:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); მაჭავარიანი მიხეილ (ვიცესპიკერი); მერაბიშვილი ვანო (შინაგან საქმეთა მინისტრი); სუბელიანი კობა (ლტოლვილთა და განსახლების მინისტრი); გაჩეჩილაძე ლევან ("ალიანსი საქართველოსათვის" ლიდერი).
1. ჯოლბორდი, მაია
გუშინდელი სიზმარი და სხვა : მოულოდნელი ხიფათი; გაქცევა წყვდიადში; მგლები ზამთარში; გაჩერებული საათი; გაცვეთელი საათი; ბატების მწყემსი; გუშინდელი სიზმარი; სილიანი ფეხისგულები; სიკვდილი; დაუმთავრებელი ანკეტები ბავშვი N / მაია ჯოლბორდი // ჩვენი მწერლობა. - თბილისი, 2009. - ISSN 1987-7730. - 11 დეკემბერი. - N25(103). - გვ.28-31[MFN: 44887]
ფოტოები:  მაია ჯოლბორდი
პერსონალია:  ჯოლბორდი მაია (პოეტი).
1. ისევ წააგეს // სპორტსიახლენი. - თბილისი, 2009. - 24-30 ნოემბერი. - N45(850). - გვ.6[MFN: 44888]
ანოტაცია:  მსოფლიოს 2011 წლის ჩემპიონატის შესარჩევი ციკლის ევროპული ზონის მე-3 ჯგუფში საქართველოს ქალ ფეხბურთელთა ნაკრების ასპარეზობის შესახებასპარეზობის შესახებ
პერსონალია:  სვანიძე თეიმურაზ (მწვრთნელი).
გეოგ.დასახელება:  ბულგარეთი; ლოვეჩი; საბერძნეთი.
საკვანძო სიტყვები:  ქალთა ნაკრები.
რამაზ საყვარელიძე: "პოლიტიკოსებს ადამიანობის გამოჩენის უფლება არ აქვთ" : პოლიტიკა : ინტერვიუ / რამაზ საყვარელიძე ; ესაუბრა ნინო მეტრეველი // სარკე. - თბილისი, 2009. - 23-29 სექტემბერი. - N38. - გვ.8-9[MFN: 44889]
მეტრეველი, ნინო (კორესპ.);
ანოტაცია:  ოპოზიციის მიერ დაშვებული შეცდომების შესახებ
მოხსენიებული პირები:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); გაჩეჩილაძე ლევან ("ალიანსი საქართველოსათვის" ლიდერი); ბურჯანაძე ნინო ("დემოკრატიული მოძრაობა-ერთიანი საქართველოსათვის" ლიდერი); ნოღაიდელი ზურაბ ("მოძრაობა ერთიანი საქართველოსათვის" ლიდერი).
თემატიკა:  ^gოლიტიკა; ოპოზიცია.
საკვანძო სიტყვები:  დაფინანსება; ხელისუფლება; პოლიტიკური პარტიები; მოლაპარაკებები; ადგილობრივი არჩევნები.
1. ლომაძე, ნინო
რედაქტორის წერილი / ნინო ლომაძე // ცხელი შოკოლადი. - თბილისი, 2009. - ISSN 1512-2220. - ნოემბერი. - N54. - გვ.6[MFN: 44890]
ფოტოები:  ლომაძე ნინო
საკვანძო სიტყვები:  სარეკლამო ბანერი.
1. ქართველებს - ოქრო, სირაძეს - პრემიერლიგა // სპორტსიახლენი. - თბილისი, 2009. - 24-30 ნოემბერი. - N45(850). - გვ.7[MFN: 44891]
ანოტაცია:  საფეხბურთო ჩემპიონატი
პერსონალია:  სალუქვაძე ლაშა (ფეხბურთელი); კვირკველია დავით (ფეხბურთელი); რევიშვილი ნუკრი (ფეხბურთელი); ანანიძე ჯანო (ფეხბურთელი); სირაძე დავით (ფეხბურთელი); ამისულაშვილი ალექსანდრე (ფეხბურთელი); ასათიანი მალხაზ (ფეხბურთელი); მუჯირი დავით (ფეხბურთელი); გოგუა გოგიტა (ფეხბურთელი); გვაზავა ლევან (ფეხბურთელი); იაშვილი ალექსანდრე (ფეხბურთელი); ყენია ლევან (ფეხბურთელი); კობიაშვილი ლევან (ფეხბურთელი); კალაძე კახა (ფეხბურთელი); მჭედლიძე ლევან (ფეხბურთელი); მაკარიძე გიორგი (ფეხბურთელი); დვალიშვილი ლადო (ფეხბურთელი); მენთეშაშვილი ზურაბ (ფეხბურთელი); კანდელაკი ილია (ფეხბურთელი).
გეოგ.დასახელება:  მოსკოვი; გერმანია; საფრანგეთი; ისრაელი; ავსტრია.
საკვანძო სიტყვები:  ჩემპიონთა ლიგა; ბუნდესლიგა.
1. ტურაშვილი, დათო
[სტატიები] : ჩვენი ავტორები / დათო ტურაშვილი, დავით ჩიხლაძე // ცხელი შოკოლადი. - თბილისი, 2009. - ISSN 1512-2220. - ნოემბერი. - N54. - გვ.8[MFN: 44892]