ქეთი დოლიძეს კონკურენტად გიგი უგულავა მოევლინა : რეჟისორი 11 წლის წინანდელი ვალების დასაფარად წიგნებს და სურათებს ყიდის : სკანდალი : ინტერვიუ / ქეთი დოლიძე ; ესაუბრა რუსუდან ადვაძე // სარკე . - თბილისი, 2009. - 23-29 სექტემბერი. - N38. - გვ.16-17[MFN: 44918 ]
ფოტოები: დოლიძე ქეთი
საკვანძო სიტყვები: დაპირისპირება ; ფესტივალი "საჩუქარი" ; თეატრი ; "რუსთავი 2" ; სპექტაკლები .
ორი ვერცხლი და ბრინჯაო ანტალიიდან // სპორტსიახლენი . - თბილისი, 2009. - 24-30 ნოემბერი. - N45(850). - გვ.13[MFN: 44919 ]
ანოტაცია: ანტალიაში დასრულებულ მსოფლიოს ახალგაზრდულ ჩემპიონატზე ჭადრაკში ქართულმა დელეგაციამ სამი მედალი მოიპოვა
პერსონალია: არაბიძე მერი (მოჭადრაკე); პაიკიძე ნაზი (მოჭადრაკ); წაწალაშვილი ქეთი (მოჭადრაკე).
გეოგ.დასახელება: თურქეთი ; ანტალია .
საკვანძო სიტყვები: ახალგაზრდული ჩემპიონატი .
თოდრია, გიორგი
რეცეფციის პრობლემა კრიმინოლოგიაში / გიორგი თოდრია // ცხოვრება და კანონი : სამეცნიერო-პრაქტიკული ჟურნალი. - თბილისი, 2009. - ISSN 1987-5738. - აპრილი-მაისი. - N2(6). - გვ.26-34[MFN: 44920 ]
თემატიკა: სისხლის სამართალწარმოება .
საკვანძო სიტყვები: კორუფცია ; დანაშაულთან ბრძოლა ; კრიმინოლოგიური მოდელები .
ლიდერი უცვლელია // სპორტსიახლენი . - თბილისი, 2009. - 24-30 ნოემბერი. - N45(850). - გვ.13[MFN: 44921 ]
UDC: 796.323(479.22)
ანოტაცია: საქართველოს XIX ეროვნული ჩემპიონატი კალათბურთში
პერსონალია: ფანჩულიძე მიხეილ (კალათბურთელი); იმნაძე დავით (კალათბურთელი); ათუაშვილი სერგო (კალათბურთელი).
საკვანძო სიტყვები: ეროვნული ჩემპიონატი .
ნახტომი სიცარიელეში : მიმოხილვა / დავით ბუხრიკიძე // ცხელი შოკოლადი . - თბილისი, 2009. - ISSN 1512-2220. - ნოემბერი. - N54. - გვ.20-22[MFN: 44922 ]
ანოტაცია: თბილისის საერთაშორისო თეატრალური ფესტივალი - პოლიტიკური უბიწოებიდან ესთეტიკურ წინდაცვეთამდე
მოხსენიებული პირები: ვიშნიევსკი იანუშ (პოლონელი რეჟისორი).
საკვანძო სიტყვები: ხელოვნება ; თეატრი .
ღვინეფაძე, მარინა
პესტიციდების რეგისტრაცია / მარინა ღვინეფაძე, ირმა ცქვიტინიძე // რადიოლოგიური და აგროეკოლოგიური გამოკვლევები / საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო; სსიპ აგრარული რადიოლოგიისა და ეკოლოგიის ინსტიტუტი. - თბილისი, 2009. - ISSN 1512-2786. - ტ. VI. - გვ.158-162. - რეზ. რუს. და ინგლ. ენ.[MFN: 44923 ]
UDC: 631.9 + 632.95
• ცქვიტინიძე, ირმა ;
ანოტაცია: საკვებ პროდუქციასა და გარემოს ობიექტებში პესტიციდების ნაშთების ზღვრულად დასაშვები დონეების განსაზღვრის კონტროლის თაობაზე
ორგანიზაცია: ვეტერინარიისა და მცენარეთა დაცვის ეროვნული სამსახური ; სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სურსათის უვნებლობის, ვეტერინარიისა და მცენარეთა დაცვის სამსახური .
თემატიკა: სასოფლო-სამეურნეო ეკოლოგია ; მცენარეთა დაცვა .
საკვანძო სიტყვები: სასურსათო უსაფრთხოება ; აგროქიმიკატების გამოყენება ; კანონმდებლობა .
მიშველაძე, რევაზ
რევაზ მიშველაძე: "ოპოზიციამ საქართველოს ეროვნული მოძრაობა გაყიდა" : საუბრები პოლიტიკაზე : ინტერვიუ / რევაზ მიშველაძე ; ესაუბრა მანანა გეგია // სარკე . - თბილისი, 2009. - 23-29 სექტემბერი. - N38. - გვ.17-18[MFN: 44924 ]