ფოტოები:  მიშველაძე რევაზ
ანოტაცია:  საუბარი ოპოზიციის მიერ დაშვებულ შეცდომებზე
პერსონალია:  მიშველაძე რევაზ (მწერალი).
საკვანძო სიტყვები:  ხელისუფლება; ოპოზიციის ლიდერები; ლეიბორისტები; მექრთამეობა; ეროვნული გამოცდები; ინფრასტრუქტურა; საპროტესტო აქციები.
1. ტატიშვილი პირველია // სპორტსიახლენი. - თბილისი, 2009. - 24-30 ნოემბერი. - N45(850). - გვ.25[MFN: 44925]
UDC:  796.3(479.22)(092)
ანოტაცია:  ჩოგბურთელი ანა ტატიშვილის წარმატების შესახებ
მოხსენიებული პირები:  კალაშნიკოვა ოქსანა (ჩოგბურთელი); ჩახნაშვილი მაკა (ჩოგბურთელი); შაფათავა სოფო (ჩოგბურთელი); შაფაქიძე მანანა (ჩოგბურთელი); ქვაცაბაია სოფო (ჩოგბურთელი); მიქაძე თათია (ჩოგბურთელი); გორგოძე ეკატერინე (ჩოგბურთელი); ოქრუაშვილი მაგდა (ჩოგბურთელი); ჯიქია ანი (ჩოგბურთელი); ბასილაშვილი ნიკოლოზ (ჩოგბურთელი); ჩიხლაძე ლადო (ჩოგბურთელი); კუხალაშვილი ლაზარე (ჩოგბურთელი); ცივაძე გიორგი (ჩოგბურთელი); რევაზიშვილი გიორგი (ჩოგბურთელი); გოქაძე სოზარ (ჩოგბურთელი); ითონიშვილი ნოდარ (ჩოგბურთელი).
გეოგ.დასახელება:  აშშ; როკ ჰილი.
საკვანძო სიტყვები:  პირველი ჩოგნის სტატუსი; ფინიქსის ტურნირი; წყვილთა კლასიფიკაცია; ვტა-ს რეიტინგი.
1. ნიჟარაძე, ზურაბ
ზურაბ ნიჟარაძე: "პოპულარობა სასაცილო სიტყვაა ჩემთვის" : შეხვედრა ხელოვანთან : ინტერვიუ / ზურაბ ნიჟარაძე ; ესაუბრა სალომე შენგელიძე // სარკე. - თბილისი, 2009. - 23-29 სექტემბერი. - N38. - გვ.29[MFN: 44926]
შენგელიძე, სალომე (კორესპ.);
ფოტოები:  ნიჟარაძე ზურაბ
პერსონალია:  ნიჟარაძე ზურაბ (მხატვარი).
საკვანძო სიტყვები:  ნახატები; შემოქმედება; ხატვა; ოჯახი.
1. ლიპარტელიანი, რ.
ზემოსვანეთის ნიადაგურ-კლიმატურ პირობებში გავრცელებული ხეხილოვანი კულტურების პროდუქტებში ნიტრატების შემცველობა და დაბინძურების დიაგნოსტიკა / რ. ლიპარტელიანი, დ. კირვალიძე, შ. ღვაჩლიანი // რადიოლოგიური და აგროეკოლოგიური გამოკვლევები / საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო; სსიპ აგრარული რადიოლოგიისა და ეკოლოგიის ინსტიტუტი. - თბილისი, 2009. - ISSN 1512-2786. - ტ. VI. - გვ.162-169. - რეზ. რუს. და ინგლ. ენ.[MFN: 44927]
UDC:  631.9 + 634.1
კირვალიძე, დ.ღვაჩლიანი, შ.