საკვანძო სიტყვები:  სკოლის რეფორმა; პიროვნების აღზრდა; სკოლის თვითშეფასება.
1. აპოკალიფსური კალეიდოსკოპი : წინასწარმეტყველებანი // ქვაკუთხედი. - თბილისი, 2010. - N1-2(42). - გვ.10-11[MFN: 48400]
მოხსენიებული პირები:  მამა გაბრიელ (ურგებაძე); ილია II (საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი); წმ. ლავრენტი ჩერნიგოველი; მამა საბა.
თემატიკა:  აპოკალიფსი.
საკვანძო სიტყვები:  ანტიქრისტეს გამეფება.
საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ : საქართველოს კანონი : ოფიციალური მასალები // ბუღალტრული აღრიცხვა : სამეცნიერო-პრაქტიკული ჟურნალი. - თბილისი, 2010. - ISSN 1512-0805. - იანვარი. - N1(157). - გვ.52-53[MFN: 48401]
UDC:  336.2(479.22)(094.4)
თემატიკა:  "საქართველოს საგადასახადო კოდექსში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ" - საქართველოს კანონი.
1. კვაჭანტირაძე, ქეთევან
ქრისტიანული რელიგია და ქალთა პრობლემები / ქეთევან კვაჭანტირაძე // კრიმინოლოგი : სამეცნიერო-პრაქტიკული ჟურნალი / გრიგოლ რობაქიძის სახელობის უნივერსიტეტი; დანაშაულობის კვლევისა და პროგნოზირების ცენტრი. - თბილისი, 2009. - ISSN 1512-3804. - N1(4). - გვ.104-111. - რეზიუმე ქართ. რუს. და ინგლ ენ.[MFN: 48402]
UDC:  27 + 342.726-055.2](479.22)
ბიბლიოგრაფია:  გვ.110-111
ანოტაცია:  ქალის როლი ქრისტიანული სარწმუნოების მიხედვით, როგორც მეუღლე და დედა მისი ზეგავლენა საზოგადოებაში ერის განვითარებასა და გამრავლებაში
თემატიკა:  ქრისტიანული რელიგია; ქალთა უფლებები.
საკვანძო სიტყვები:  რწმენა; განათლება; შრომის უფლება; აბორტი; ბავშვის აღზრდა; საზოგადოებრივი უფლებები.
1. როგორ შევქმნათ კონსპექტი? / მოამზადა ლევან ახვლედიანმა // დიალოგი : ალმანახი / საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო; ეროვნული სასწავლო გეგმებისა და შეფასების ცენტრი. - თბილისი, 2009. - გვ.54-59[MFN: 48403]
UDC:  37(072)
თემატიკა:  სწავლების მეთოდიკა.
საკვანძო სიტყვები:  ინფორმაციის წყარო; ლექცია; საუბრის ჩაწერა.
1. საქართველო. ფინანსთა სამინისტრო
"ბიუჯეტის შემოსულობების სახაზინო კოდების დამტკიცების შესახებ" საქართველოს ფინანსთა მინისტრის 2007 წლის 22 ნოემბრის N1226 ბრძანებაში ცვლილების შეტანის შესახებ : საქართველოს ფინანსთა მინისტრის ბრძანება N922 : ქ. თბილისი, 30 დეკემბერი, 2009 // ბუღალტრული აღრიცხვა : სამეცნიერო-პრაქტიკული ჟურნალი. - თბილისი, 2010. - ISSN 1512-0805. - იანვარი. - N1(157). - გვ.54[MFN: 48404]
UDC:  354(479.22)(094.1)
თემატიკა:  საქართველოს მთავრობის ბრძანებები, განკარგულებები, დადგენილებები.
1. ჩხიკვაძე, მარინა
როგორ ვასწავლოთ აზროვნება / მარინა ჩხიკვაძე // დიალოგი : ალმანახი / საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო; ეროვნული სასწავლო გეგმებისა და შეფასების ცენტრი. - თბილისი, 2009. - გვ.60-67[MFN: 48405]
ანოტაცია:  ედუარდ დე ბონოს "ექვსი სააზროვნო ქუდის" მეთოდი
მოხსენიებული პირები:  ბონო ედუარდ დე.
თემატიკა:  სწავლების მეთოდები.
საკვანძო სიტყვები:  ფერადოვანი კომბინაციები; შეკითხვების დასმა; საკვანძო გამოთქმები.
1. რას მოუტანს ქრისტეშობიდან 2010 წელი დაცემულ კაცობრიობას // ქვაკუთხედი. - თბილისი, 2010. - N1-2(42). - გვ.11[MFN: 48406]
ანოტაცია:  "მესიის" გამოჩენის მოლოდინში
მოხსენიებული პირები:  წმ. პავლე; აშტარ შერანი.
საკვანძო სიტყვები:  კაცობრიობის ისტორია; დედამიწის კატასტროფა.
"სასაქონლო ზედნადების გამოწერისა და გამოყენების შესახებ" ინსტრუქციის დამკიცების თაობაზე" საქართველოს ფინანსთა მინისტრის 2005 წლის 14 თებერვლის N86 ბრძანებაში დამატების შესახებ : საქართველოს ფინანსთა მინისტრის ბრძანება N407 : ქ. თბილისი, 30 დეკემბერი, 2009 // ბუღალტრული აღრიცხვა : სამეცნიერო-პრაქტიკული ჟურნალი. - თბილისი, 2010. - ISSN 1512-0805. - იანვარი. - N1(157). - გვ.54[MFN: 48407]
"მკაცრი აღრიცხვის ფორმების (დოკუმენტების) ნუსხის, მკაცრი აღრიცხვის ფორმების (დოკუმენტების) რეგისტრაციის წესისა და მკაცრი აღრიცხვის ფორმების (დოკუმენტების) რეგისტრაციის ჟურნალის ფორმის დამტკიცების თაობაზე" საქართველოს ფინანსთა მინისტრის 2005 წლის 2 აგვისტოს N669 ბრძანებაში ცვლილებებისა და დამატების შეტანის შესახებ : საქართველოს ფინანსთა მინისტრის ბრძანება N910 : ქ. თბილისი, 30 დეკემბერი, 2009 // ბუღალტრული აღრიცხვა : სამეცნიერო-პრაქტიკული ჟურნალი. - თბილისი, 2010. - ISSN 1512-0805. - იანვარი. - N1(157). - გვ.55-57. - დანართი N3[MFN: 48408]
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 4836 | 4837 | 4838 | 4839 | 4840 | 4841 | 4842 | 4843 | 4844 | 4845 | 4846 |  შემდეგი »  ბოლო »»