ნანობაშვილი, ილია (კორესპ.);
ფოტოები:  გახოკიძე გოგა; ქინქლაძე გიორგი
ანოტაცია:  გოგა გახოკიძის საფეხბურთო აგენტობის შესახებ
პერსონალია:  გახოკიძე გოგა (საფეხბურთო აგენტი).
მოხსენიებული პირები:  ქინქლაძე გიორგი; ყენია დათო; აბაშიძე ბესო; დვალიშვილი ლადო; გელაშვილი ნიკა; კაშია გურამ; ანანიძე ჯანო; ყენია ლევან.
საკვანძო სიტყვები:  ლიცენზია; ტრანსფერი.
1. ფარესაშვილი, ნინო
მსოფლიო ეკონომიკის გლობალიზაციის ზოგიერთი ასპექტი : მაკროეკონომიკა / ნინო ფარესაშვილი // ეკონომიკა და ბიზნესი / ივ. ჯავახიშვილის სახ. თბილისის სახ-ფო უნ-ტი. - თბილისი, 2010. - ISSN 1987-5789. - იანვარი-თებერვალი. - N1. - გვ.91-98[MFN: 50656]
ანოტაცია:  მსოფლიო ეკონომიკაში მიმდინარე პროცესები
მოხსენიებული პირები:  ოვჩინიკოვი ნ.ფ.; მოვსესიანი ა.გ.; მარტინი გ..
თემატიკა:  მსოფლიო ეკონომიკა; ეკონომიკის განვითარება.
საკვანძო სიტყვები:  ინფორმაციული ტექნოლოგიები; ეკონომიკური პროცესები; სოციალური განვითარება; საგარეო ვაჭრობა; ექსპორტი; სასაქონლო ბაზარი.
1. დედა-შვილი: ნინო დოლიძე და ლაშა ჩხარტიშვილი : [ფოტო] // რაინდი / ქაქუცა ჩოლოყაშვილის სახელობის სრულიად საქართველოს ჩოხოსან რაინდთა დასი. - თბილისი, 2009. - ISSN 1987-8206. - N3. - გარეკანის ბოლო გვერდზე[MFN: 50657]
პერსონალია:  დოლიძე ნინო (ქაქუცა ჩოლოყაშვილის სახელობის სრულიად საქართველოს ჩოხოსან რაინდთა დასის წევრი); ჩხარტიშვილი ლაშა (ქაქუცა ჩოლოყაშვილის სახელობის სრულიად საქართველოს ჩოხოსან რაინდთა დასის წევრი).
"რუსეთის აგენტობაც დასწრებაზეა" : რამაზ საყვარელიძეს სოციოლოგიური კვლევების სჯერა : ინტერვიუ / რამაზ საყვარელიძე ; ესაუბრა შორენა კოწოწაშვილი // გუმბათი. - თბილისი, 2010. - 1-7 მარტი. - N9(125). - გვ.5[MFN: 50658]
კოწოწაშვილი, შორენა (კორესპ.);
პერსონალია:  საყვარელიძე რამაზ (ექსპერტი).
მოხსენიებული პირები:  ალასანია ირაკლი ("ალიანსი საქართველოსთვის" ლიდერი); ნოღაიდელი ზურაბ ("მოძრაობა სამართლიანი საქართველოსთვის" ლიდერი).
საკვანძო სიტყვები:  ოპოზიცია; სოციოლოგიური კვლევები; ხელისუფლება; რუსეთის ხელისუფლება; საზოგადოება.
ბერლინალე - 60 : ოპერაცია სახელწოდებით "გადაარჩინეთ პოლანსკი" "ფორუმსა" და "პანორამაზე" გავლით : წერილი ბერლინალედან / დავით ბუხრიკიძე // ცხელი შოკოლადი. - თბილისი, 2010. - ISSN 1512-2220. - მარტი. - N58. - გვ.28-31,92[MFN: 50659]