წმინდა გიორგის ქანდაკება თბილისში : [ილუსტრაცია] // ქართული : გერმანიის ქართული სათვისტომოს ორგანო. - მიუნხენი, 2007. - იანვარი-თებერვალი. - N1(8). - გარეკანის პირველ გვერდზე[MFN: 51915]
Deutsche spurensuche in Georgien : ინტერვიუ / Rudolf Sporrer ; ესაუბრა ნინო ხაბელაშვილი // ქართული : გერმანიის ქართული სათვისტომოს ორგანო. - მიუნხენი, 2007. - იანვარი-თებერვალი. - N1(8). - გვ.20-23[MFN: 51916]
ჩვენებურები : დავით კვანტალიანი // ბიულეტენი : აფხაზეთის სულიერებისა და კულტურის ცენტრის ყოველთვიური საინფორმაციო ორგანო. - თბილისი, 2009. - ოქტომბერი. - N10(28). - გვ.6-7[MFN: 51917]
"აღელვებული ზღვა" // ბიულეტენი : აფხაზეთის სულიერებისა და კულტურის ცენტრის ყოველთვიური საინფორმაციო ორგანო. - თბილისი, 2009. - ოქტომბერი. - N10(28). - გვ.7[MFN: 51918]
საეკლესიო კალენდარი : [ნოემბერი] // ბიულეტენი : აფხაზეთის სულიერებისა და კულტურის ცენტრის ყოველთვიური საინფორმაციო ორგანო. - თბილისი, 2009. - ოქტომბერი. - N10(28). - გვ.9[MFN: 51919]
წმიდა დიდმოწამენი, არგვეთის მთავარნი დავითი და კონსტანტინე (+740) 2(15) ოქტომბერი // ბიულეტენი : აფხაზეთის სულიერებისა და კულტურის ცენტრის ყოველთვიური საინფორმაციო ორგანო. - თბილისი, 2009. - ოქტომბერი. - N10(28). - გვ.8. - წიგნიდან: "წმიდათა ცხოვრებანი", წ.II, თბ. 2008[MFN: 51920]
Искусственные грунты и направления их исследования / Л. Итриашвили, Н. Нибладзе, Е. Хосрошвили // წყალთა მეურნეობის ინსტიტუტის სამეცნიერო შრომათა კრებული. - თბილისი, 2007. - ISSN 1512-2344. - N63. - გვ.135-138. - რეზ. ქართ., რუს. და ინგლ. ენ.[MFN: 51921]
ჩვენი მოძღვარი : საღვთისმსახურო ენა და მართლმადიდებლური სიმბოლო : (კითხვა-პასუხი სულიერი ცხოვრების შესახებ) / დეკანოზი ბიძინა (გუნია) // ბიულეტენი : აფხაზეთის სულიერებისა და კულტურის ცენტრის ყოველთვიური საინფორმაციო ორგანო. - თბილისი, 2009. - ოქტომბერი. - N10(28). - გვ.9-10[MFN: 51923]