აქ სტუდენტები სწავლასთან ერთად ღვთის მადლს იძენენ : მონასტერი / თეა ცაგურიშვილი // კარიბჭე. - თბილისი, 2010. - ISSN 1987-5045. - 15-28 აპრილი. - N8(147). - გვ.36-37[MFN: 51924]
ანოტაცია:  საფარის სასულიერო სემინარიის შესახებ
მოხსენიებული პირები:  ივანე საფარელი; გაბრიელ საფარელი (ქართლის კათოლიკოსი); არქიმანდრიტი პაისი; მეუფე სერგი; მეუფე თეოდორი (სასულიერო სემინარიის რექტორი).
თემატიკა:  სასულიერო აკადემია და სემინარიები.
საკვანძო სიტყვები:  სამლოცველოები; ბერები; საღვთისმეტყველო საგნები; ლოცვა; სასულიერო ლიტერატურა.
1. მსოფლიო პატრიარქი ბართლომეოსი და საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი ილია II; ცხუმ-აფხაზეთის მიტროპოლიტი ილია (1972 წ.); ავტოკეფალიის დადასტურება მსოფლიო საპატრიარქოს მიერ. 1990 წლის 4 მარტი; სამება. კურთხევა; გვირგვინის დადგმა; პირველი წირვა საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქის ხარისხში (1977 წ. 25 დეკემბერი); ბულგარეთი. პეტრიწონი (1983 წ.) : [ფოტოები] // ბიულეტენი : აფხაზეთის სულიერებისა და კულტურის ცენტრის ყოველთვიური საინფორმაციო ორგანო. - თბილისი, 2009. - აგვისტო. - N8(26). - გარეკანის 1,2 გვ.[MFN: 51925]
1. წინასწარმეტყველი ელია თეზბიტელი (IX საუკუნე ქრისტეს შობამდე) : 20(02.08) ივლისი // ბიულეტენი : აფხაზეთის სულიერებისა და კულტურის ცენტრის ყოველთვიური საინფორმაციო ორგანო. - თბილისი, 2009. - აგვისტო. - N8(26). - გვ.3-4. - წიგნიდან: "წმიდათა ცხოვრებანი", წ.II, თბ. 2008[MFN: 51926]
UDC:  27-9
თემატიკა:  რელიგიის ისტორია.
1. Киладзе, Р.
Приближённые аналитические решения для водного потока переменной массы / Р. Киладзе // წყალთა მეურნეობის ინსტიტუტის სამეცნიერო შრომათა კრებული. - თბილისი, 2007. - ISSN 1512-2344. - N63. - გვ.139-144. - რეზ. ქართ., რუს. და ინგლ. ენ.[MFN: 51927]