მსოფლიო პატრიარქი ბართლომეოსი და საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი ილია II; ცხუმ-აფხაზეთის მიტროპოლიტი ილია (1972 წ.); ავტოკეფალიის დადასტურება მსოფლიო საპატრიარქოს მიერ. 1990 წლის 4 მარტი; სამება. კურთხევა; გვირგვინის დადგმა; პირველი წირვა საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქის ხარისხში (1977 წ. 25 დეკემბერი); ბულგარეთი. პეტრიწონი (1983 წ.) : [ფოტოები] // ბიულეტენი : აფხაზეთის სულიერებისა და კულტურის ცენტრის ყოველთვიური საინფორმაციო ორგანო. - თბილისი, 2009. - აგვისტო. - N8(26). - გარეკანის 1,2 გვ.[MFN: 51925]
წინასწარმეტყველი ელია თეზბიტელი (IX საუკუნე ქრისტეს შობამდე) : 20(02.08) ივლისი // ბიულეტენი : აფხაზეთის სულიერებისა და კულტურის ცენტრის ყოველთვიური საინფორმაციო ორგანო. - თბილისი, 2009. - აგვისტო. - N8(26). - გვ.3-4. - წიგნიდან: "წმიდათა ცხოვრებანი", წ.II, თბ. 2008[MFN: 51926]
Приближённые аналитические решения для водного потока переменной массы / Р. Киладзе // წყალთა მეურნეობის ინსტიტუტის სამეცნიერო შრომათა კრებული. - თბილისი, 2007. - ISSN 1512-2344. - N63. - გვ.139-144. - რეზ. ქართ., რუს. და ინგლ. ენ.[MFN: 51927]
ნეტარია ის, ვინც ღირსი გახდა, ღმერთმა გამოცადოს : რელიგია და მეცნიერება : ინტერვიუ / ლილი გოგსაძე // კარიბჭე. - თბილისი, 2010. - ISSN 1987-5045. - 15-28 აპრილი. - N8(147). - გვ.38-39[MFN: 51928]
წმიდა ილია მართალი (ჭავჭავაძე) : 20(02.08) ივლისი // ბიულეტენი : აფხაზეთის სულიერებისა და კულტურის ცენტრის ყოველთვიური საინფორმაციო ორგანო. - თბილისი, 2009. - აგვისტო. - N8(26). - გვ.4. - წიგნიდან: "წმიდათა ცხოვრებანი", წ.II, თბ. 2008[MFN: 51931]
Определение параметров инфильтрации в процессе полива с целью его оптимального управления / Р. Киладзе, Д. Лорткипанидзе // წყალთა მეურნეობის ინსტიტუტის სამეცნიერო შრომათა კრებული. - თბილისი, 2007. - ISSN 1512-2344. - N63. - გვ.145-149. - რეზ. ქართ., რუს. და ინგლ. ენ.[MFN: 51932]
რატომ არის ქართული გზები ყველაზე ძვირი მსოფლიოში! / ილნარ გორელიშვილი // ბიზნესი და კანონმდებლობა : სამეცნიერო, ანალიტიკურ-პრაქტიკული ჟურნალი. - თბილისი, 2010. - ISSN 1987-6041. - თებერვალი-მარტი. - გვ.9-12[MFN: 51933]