ყველაზე გახმაურებული საქმე საქართველოს წინააღმდეგ : ადამიანის უფლებები და სამართალი / კობა ლიკლიკაძე // ლიბერალი. - თბილისი, 2010. - ISSN 1987-7528. - 3-9 მაისი. - N29. - გვ.37-38[MFN: 53351]
ამ ორი ტაძრის კურთხევამ შეკრა ძველი თბილისის კარიბჭე : ახალი ტაძარი / ლელა ჭიპაშვილი // კრიალოსანი : ქართული ქრისტიანული ჟურნალი. - თბილისი, 2010. - მარტი. - N3(61). - გვ.33[MFN: 53353]
"მოქცევაი ქართლისაის" "ნინოს ცხოვრების" ერთი ადგილის ლეონტისეული ინტერპრეტაციის ახსნა / მედეა გოგოლაძე // ისტორიულ-ეთნოლოგიური ძიებანი / ივანე ჯავახიშვილის ისტორიისა და ეთნოლოგიის ინსტიტუტი. - თბილისი, 2009. - ISSN 1512-2727. - ტ. XI. - გვ.55-60. - რეზ. ინგლ. ენ.[MFN: 53357]
Теоретические основы государственного регулирования аграрной сферы / Мамедов Игбал Нариман оглы // აგრარულ-ეკონომიკური მეცნიერება და ტექნოლოგიები. - თბილისი, 2010. - ISSN 1987-6335. - N1. - გვ.37-41[MFN: 53358]
სასათბურე მეურნეობის განვითარების ახალი გზა : მთავარი თემა // საქართველოს ეკონომიკა : სამეცნიერო-ანალიტიკური ჟურნალი. - თბილისი, 2010. - ISSN 1512-4606. - N4(148). - გვ.5-7[MFN: 53359]
მოხსენიებული პირები:ჭანუყვაძე ლევან ("აგროდეკორსერვისის" გენერალური დირექტორი); ხუციშვილი ქრისტინე (საქართველოში კომპანია "დევის" ოფიციალური წარმომადგენელი).