ფოტოები:  ერდოღანი რეჯეპ ტაიპ; სააკაშვილი მიხეილ
პერსონალია:  ერდოღანი რეჯეპ ტაიპ (თურქეთის პრემიერ-მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  "შერატონის" გახსნა; ორდენის გადაცემა; სასაზღვრო პუნქტები.
1. მიღებულია "მედიცინის და სპორტის მეცნიერული მართვის კონცეფცია" // სოციალური, ეკოლოგიური და კლინიკური პედიატრია. - თბილისი, 2010. - N12-7-6. - გვ.28,39-40[MFN: 55625]
UDC:  61 + 796
თემატიკა:  მედიცინა; სპორტი.
1. ჩახუნაშვილი, გ.
ევრომეცნიერების საქართველოს ეროვნული სექციის კურსი (ბავშთა და მოზარდთა უსაფრთხოება მეცნიერული გზით მედიცინა და სპორტი) / გ. ჩახუნაშვილი // სოციალური, ეკოლოგიური და კლინიკური პედიატრია. - თბილისი, 2010. - N12-7-6. - გვ.29-30. - ტექსტი ქართ. და ინგლ. ენაზე[MFN: 55626]
1. არჩევნების სახე : ფოტოპროექტი // ლიბერალი. - თბილისი, 2010. - ISSN 1987-7528. - 24-30 მაისი. - N32. - გვ.6[MFN: 55627]
1. თვაური, ანიტა
7 გუბერნატორი და 1000-ზე მეტი საჯარო მოხელე შვებულებაში / ანიტა თვაური // ლიბერალი. - თბილისი, 2010. - ISSN 1987-7528. - 24-30 მაისი. - N32. - გვ.7[MFN: 55628]
UDC:  324 + 35.08](479.22)
ანოტაცია:  წინასაარჩევნო კამპანიის შესახებ
მოხსენიებული პირები:  კეჭაყმაძე ზვიად (ქვემო ქართლის სამხარეო ადმინისტრაციის თანამშრომელი); კირკიტაძე დავით (ქვემო ქართლის სამხარეო ადმინისტრაციის ხელმძღვანელი); ვარშალომიძე ლევან; ცინცაძე გია (ყვარლის მუნიციპალიტეტის გამგებლის მოვალეობის შემსრულებელი); ღვინიაშვილი გიორგი (კახეთის გუბერნატორი); იონათამიშვილი კოკი ("ნაციონალური მოძრაობის" წევრი); ტყეშელაშვილი დავით (რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრი); ხატისკაცი ნინა ("საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს" პროგრამების დირექტორი).
თემატიკა:  არჩევნები საქართველოში; საჯარო მოხელეები.
საკვანძო სიტყვები:  საარჩევნო კოდექსი; წინასაარჩევნო აგიტაცია.
1. Aleksidze, N.
Chronic ecological stress as a premise for the formation of pathologically aggressive organisms / N. Aleksidze // სოციალური, ეკოლოგიური და კლინიკური პედიატრია. - თბილისი, 2010. - N12-7-6. - გვ.30-31. - რეზიუმე ქართ. ენ.[MFN: 55629]