ფოტოები:  გედევანიშვილი ქეთევან
პერსონალია:  გრიშაშვილი იოსებ (პოეტი).
თემატიკა:  წერილები.
ადამიანი, სიჩუმე და ვარსკვლავებით მოჭედილი ზეცა / ლელა ჯიყაშვილი // ლიტერატურული პალიტრა. - თბილისი, 2010. - აგვისტო. - N8(71). - გვ.171[MFN: 57537]
თემატიკა:  ლიტერატურული წერილები.
აუდიო ვიზუალური შაში : საავტორო სვეტი / დავით კოვზირიძე // ტაბულა. - თბილისი, 2010. - ISSN 1987-8931. - 21-27 ივნისი. - N15. - გვ.56[MFN: 57538]
UDC:  796.332 + 654.197(479.22)
ანოტაცია:  მსოფლიო საფეხბურთო ჩემპიონატის ქართული ტელევიზიებით გაშუქების თაობაზე
მოხსენიებული პირები:  ზიდანი ზინეზიდ (ფეხბურთელი); დომენეკი რაიმონ (ასტროლოგი); კაპელო ფაბიო; მარადონა დიეგო; ბალაკი მიხაელ.
თემატიკა:  სპორტი; ფეხბურთი; ტელეკომპანიები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  ტოტალიზატორი; არაპროფესიონალიზმი.
1. ბრედბერი, რეი
მარსი ჩემი სამშობლოა : ინტერვიუ / რეი ბრედბერი // ლიტერატურული პალიტრა. - თბილისი, 2010. - აგვისტო. - N8(71). - გვ.172-173[MFN: 57539]
UDC:  821.111(092)
ფოტოები:  ბრედბერი რეი
თემატიკა:  ამერიკელი მწერლები.
1. შემცირებული უცხოური ინვესტიციები // ტაბულა. - თბილისი, 2010. - ISSN 1987-8931. - 21-27 ივნისი. - N15. - გვ.58[MFN: 57540]
UDC:  339.727.22/24 + 338.22](479.22)
ანოტაცია:  სტატისტიკური მაჩვენებლები საქართველოში განხორციელებული ინვესტიციების მოცულობის შემცირების თაობაზე
თემატიკა:  ინვესტიციები; ბიზნესი.
საკვანძო სიტყვები:  მრეწველობის სფერო; ინვესტორი ქვეყნები.
1. საქართველოს რკინიგზა და ევროობლიგაციები // ტაბულა. - თბილისი, 2010. - ISSN 1987-8931. - 21-27 ივნისი. - N15. - გვ.58[MFN: 57541]
UDC:  656.2 + 338.22](479.22)
ანოტაცია:  ევროობლიგაციების გაყიდვის თაობაზე
მოხსენიებული პირები:  გილაური ნიკა (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი); ეზუგბაია ირაკლი (კომპანია "საქართველოს რკინიგზის" გენერალური დირექტორი).
თემატიკა:  საქართველოს რკინიგზა; ბიზნესი.
საკვანძო სიტყვები:  საკრედიტო პოტენციალი.
1. კულტურა : [ქართული კინოს სათავეებთან; ქართული ანიმაციის ოცნებებში; ვიმეგობროთ ბრაილთან; დაბოლილი მთვარე] : მიმოხილვა / ფოტო: ბესო დარჩია // ტაბულა. - თბილისი, 2010. - ISSN 1987-8931. - 21-27 ივნისი. - N15. - გვ.60-61[MFN: 57542]
ფოტოები:  ვაჩნაძე ნატო
მოხსენიებული პირები:  ვაჩნაძე ნატო (კინომსახიობი); ყვირლიანი დათო; თავაძე გოგა (რეჟისორი).
თემატიკა:  ქართული კულტურა.
საკვანძო სიტყვები:  ექსპონატები; პრეზენტაცია; ლიტერატურული კრებულები; სპექტაკლი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 5750 | 5751 | 5752 | 5753 | 5754 | 5755 | 5756 | 5757 | 5758 | 5759 | 5760 |  შემდეგი »  ბოლო »»