რომელი ქართველი მონარქი განისვენებს შაჰ-აბასის გვერდით და ვინ იყო პირველი ქართველი გამაჰმადიანებული მეფე : ანტიგმირი : ინტერვიუ / სერგო ვარდოსანიძე ; ესაუბრა ეკა სალაღაია // თბილისელები. - თბილისი, 2010. - ISSN 1987-569X. - 21-27 ივნისი. - N25. - გვ.20[MFN: 58490]
პაატა გუგუშვილი - ქართული ეკონომიკური მეცნიერების ჭეშმარიტი რაინდი : მოგონებები აკადემიკოს პაატა გუგუშვილზე / ლეო ჩიქავა // ეკონომისტი : საერთაშორისო სამეცნიერო-ანალიტიკური ჟურნალი. - თბილისი, 2010. - ISSN 1987-6890. - მაისი-ივნისი. - N3, ეძღვნება ინ-ტის დაარსების 65-ე და აკად. პ. გუგუშვილის დაბადების 105-ე წლისთავს. - გვ.18-20[MFN: 58492]
როგორ გადაიყვანეს კეიტ ჯარეტმა და მელ დევისმა ჭკუიდან ქართველი ჯაზ-შემსრულებელი და როგორ მიიწვიეს ის თავისთან სამუშაოდ გია ყანჩელმა და რობიკო სტურუამ / გიორგი მიქაძე ; ესაუბრა ნათია უტიაშვილი // თბილისელები. - თბილისი, 2010. - ISSN 1987-569X. - 21-27 ივნისი. - N25. - გვ.18[MFN: 58495]
ბუმბერაზი მეცნიერი, ეროვნული მოღვაწე, მზრუნველი პიროვნება : მოგონებები აკადემიკოს პაატა გუგუშვილზე / ელგუჯა მექვაბიშვილი // ეკონომისტი : საერთაშორისო სამეცნიერო-ანალიტიკური ჟურნალი. - თბილისი, 2010. - ISSN 1987-6890. - მაისი-ივნისი. - N3, ეძღვნება ინ-ტის დაარსების 65-ე და აკად. პ. გუგუშვილის დაბადების 105-ე წლისთავს. - გვ.21-22[MFN: 58496]
ბუღალტრული აღრიცხვა საბიუჯეტო ორგანიზაციებში ახალი ცვლილებების მიხედვით / შოთა ელიავა // გადასახადები და აღრიცხვა : მეთოდურ-პრაქტიკული ჟურნალი. - თბილისი, 2010. - ივნისი. - N12. - გვ.17-20. - გაგრძელება. - დასაწყისი იხ. N1-11, 2010. - გაგრძელება იქნება[MFN: 58498]
"სახელმწიფო ხაზინის მომსახურებაზე მყოფი ორგანიზაციების მიერ გადახდების განხორციელების წესის შესახებ ინსტრუქციის დამტკიცების თაობაზე" საქართველოს ფინანსთა მინისტრის 2007 წლის 28 დეკემბრის #1318 ბრძანებაში ცვლილებების შეტანის შესახებ : საქართველოს ფინანსთა მინისტრის ბრძანება N416 : ქ. თბილისი, 21 მაისი, 2010 წ. : ოფიციალური მასალები : უახლესი საკანონმდებლო ცვლილებები // გადასახადები და აღრიცხვა : მეთოდურ-პრაქტიკული ჟურნალი. - თბილისი, 2010. - ივნისი. - N12. - გვ.21-33. - დანართი N7. - ცნობარი[MFN: 58499]