ხარისხისა და უვნებლობის უკონტროლობა ანუ მკვდრადშობილი კანონის შედეგები / მაკა ბიბილაშვილი // ფოკუსი. - თბილისი, 2010. - აპრილი-მაისი. - N41. - გვ.128-130[MFN: 59552]
ანოტაცია: სასურსათო პროდუქტების ხარისხისა და უვნებლობის თაობაზე საქართველოში
მოხსენიებული პირები:მეტრეველი მაია (სურსათის უვნებლობის, ვეტერინარიისა და მცენარეთა დაცვის ეროვნული სამსახურის უფროსი); კოიძე მადონა (საქართველოს მომხმარებელთა ფედერაციის თავმჯდომარე); სარჯველაძე ეთერ (სასურსათო პროდუქტების ექსპერტთა ასოციაციის თავმჯდომარის მოადგილე).
კოლხი მედეა, როგორც კოლხური სამყაროს თავდაცვითი რეაქციის პერსონიფიკაცია / ემზარ ხვიჩია // საისტორიო ვერტიკალები. - თბილისი, 2010. - ISSN 1512-4959. - N21. - გვ.54-61. - რეზ. ინგლ. ენ.[MFN: 59553]
საქართველოს საპატრიარქოს წმინდა ანდრია პირველწოდებულის სახელობის ქართული უნივერსიტეტი // საპატრიარქოს უწყებანი. - თბილისი, 2010. - 14-20 ოქტომბერი. - N33(561). - გვ.2-3. - ჩანართი: ქართული უნივერსიტეტი 14-20 ოქტომბერი 2010[MFN: 59555]
ამერიკის შეერთებული შტატების საგარეო პოლიტიკის ზოგიერთი ასპექტი ზბიგნევ ბჟეზინსკისა და ჰენრი კისინჯერის გეოპოლიტიკურ კონცეფციებში / ზურაბ კვეტენაძე, კობა ცერცვაძე // საისტორიო ვერტიკალები. - თბილისი, 2010. - ISSN 1512-4959. - N21. - გვ.62-66. - რეზ. ინგლ. ენ.[MFN: 59556]
სამტრედიის 1990 წლის რკინიგზის აქცია და პირველი მრავალპარტიული არჩევნები საქართველოში / ედიშერ გვენეტაძე // საისტორიო ვერტიკალები. - თბილისი, 2010. - ISSN 1512-4959. - N21. - გვ.71-76. - რეზ. ინგლ. ენ.[MFN: 59560]