საშველის მოლოდინში // ნადირობა . - თბილისი, 2010. - ოქტომბერი. - N10(68). - გვ.14[MFN: 60138 ]
ანოტაცია: სანადირო სეზონმა წელსაც არ გაამართლა
თემატიკა: ნადირობა .
საკვანძო სიტყვები: ლიცენზირებული ნადირობა ; მდევრებით ნადირობა ; პროჟექტორით ნადირობა .
ბუჯიაშვილი, ეკა
მზრდელად სამშობლოს სიყვარულისა / ეკა ბუჯიაშვილი // ჩვენი მწერლობა . - თბილისი, 2010. - ISSN 1987-7730. - 15 ოქტომბერი. - 21(125). - გვ.43-44[MFN: 60139 ]
UDC: 821.353.1(092) + 792.071(=353.1) + 792.077(=353.1)
ფოტოები: ელბაქიძე თინათინ
ანოტაცია: ალექსანდრე ორბელიანის საზოგადოების წევრების მიერ იაკობ გოგებაშვილის პატივის მისაგებად ჩატარებულ ღონისძიებაზე მსახიობ თინათინ ელბაქიძის მიერ ქართველი მწერლების ნაწარმოებებიდან წაკითხული ამონარიდები
მოხსენიებული პირები: გოგებაშვილი იაკობ ; ქებაძე თადეოზ ; ფადიური ნათია ; ხიზანიშვილი მარიამ ; გიორგიშვილი თათია ; ჩხეიძე როსტომ ; ჭუმბურიძე იოსებ ; ინჯია ჯემალ ; მამისთვალიშვილი ელდარ ; ოთანიშვილი ნიკო ; ჭანტურიძე ნელი ; ზანგალაძე მზია ; კაპანაძე სალომე ; ვახანია ნინო ; ჩხიკვაძე ვანო ; გოგოლაშვილი გიორგი ; კვარაცხელია ზვიად ; კობერიძე მარიამ ; გიგაშვილი მარინე ; ცოტნიაშვილი ზაზა .
გეოგ.დასახელება: გორი (ვარიანი ).
თემატიკა: ქართველი მწერლები ; ლიტერატურული თეატრები საქართველოში .
საკვანძო სიტყვები: კულტურა ; პუბლიცისტური თეატრი ; სპექტაკლები ; პიესა .
ამონარიდები ანგარიშის სრული ტექსტიდან : მნიშვნელოვანი მოვლენების განვითარება და გამოწვევები : ბიზნეს გარემო და კონკურენცია : ინფრასტრუქტურა : ფინანსური სექტორი : მაკროეკონომიკური მდგომარეობა : პერსპექტივა და რისკები // ექსპერტი : ყოველთვიური ანალიტიკური ჟურნალი. - თბილისი, 2010. - ISSN 1987-9075. - აპრილი. - გვ.12, 14, 16[MFN: 60140 ]
საკვანძო სიტყვები: საბანკო სექტორი ; ფინანსური კრიზისი ; სამხედრო კონფლიქტი ; პოლიტიკური არასტაბილურობა ; უცხოური ინვესტიციები .
ქრისტიანული ანთროპოლოგია : სულის ტრიადა; სულის მონიზმი; სულიერი (გონისმიერი) გრძნობა // ფერისცვალება : საღვთისმეტყველო-შემეცნებითი ალმანახი. - თბილისი, 2010. - ISSN 1987-8431. - აპრილი. - N4. - გვ.36-42. - გაგრძელება[MFN: 60141 ]
UDC: 27-181.5
თემატიკა: ქრისტიანული ანთროპოლოგია .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 6010 | 6011 | 6012 | 6013 | 6014 | 6015 | 6016 | 6017 | 6018 | 6019 | 6020 | შემდეგი » ბოლო »»