მეორედ მოსვლა? : ბიზნესი და ეკონომიკა / ნიკო მჭედლიშვილი // ექსპერტი : ყოველთვიური ანალიტიკური ჟურნალი. - თბილისი, 2010. - ISSN 1987-9075. - აპრილი. - გვ.54-55[MFN: 60304 ]
ანოტაცია: ხელოვნური მონოპოლიები და კონკურენციის პრობლემები საქართველოში
მოხსენიებული პირები: ბენდუქიძე კახა ; ჯგერენაია ემზარი .
თემატიკა: მონოპოლია ; ეკონომიკური განვითარება .
საკვანძო სიტყვები: თავისუფალი ვაჭრობა ; ეკონომიკური პროცესები ; ანტიმონოპოლიური სამსახური .
წერეთელი, კახი
ალავერდის წმინდა გიორგის სამონასტრო კომპლექსის ერთი შენობის ფუნქციის საკითხისათვის / კახი წერეთელი, პაატა ნუცუბიძე // ფერისცვალება / საღვთისმეტყველო-შემეცნებითი ალმანახი. - თბილისი, 2010. - ISSN 1987-8431. - აპრილი. - N4. - გვ.121-124[MFN: 60305 ]
UDC: 72(479.22)
• ნუცუბიძე, პაატა ;
მოხსენიებული პირები: წმ. იოსებ ალავერდელი .
თემატიკა: ქართული ხუროთმოძღვრება .
საკვანძო სიტყვები: ასურელი მამები ; სიწმინდეები ; რესტავრაცია ; არქეოლოგიური კვლევა .
ქართული ანბანი // ნათლია : მართლმადიდებლური საგანმანათლებლო ჟურნალი. - თბილისი, 2010. - მარტი. - N1(6). - გვ.4[MFN: 60306 ]
UDC: 003.334.2 + 811.353.1'35
თემატიკა: ქართული ანბანი .
სანადირაძე, იოანე
მაცხოვრის დიდებით შესვლა იერუსალიმში : დღესასწაული / იოანე სანადირაძე // ნათლია : მართლმადიდებლური საგანმანათლებლო ჟურნალი. - თბილისი, 2010. - მარტი. - N1(6). - გვ.5[MFN: 60307 ]
UDC: 27-565
საბანკო სისტემის გამოწვევები / დავით ნარმანია // ექსპერტი : ყოველთვიური ანალიტიკური ჟურნალი. - თბილისი, 2010. - ISSN 1987-9075. - აპრილი. - გვ.56-58[MFN: 60308 ]
ანოტაცია: საქართველოს საბანკო სექტორში არსებული ვითარება
თემატიკა: საბანკო სისტემა საქართველოში .
საკვანძო სიტყვები: მოგება ; ზარალი ; კრიზისის გამომწვევი მიზეზები ; ფინანსური კრიზისი ; ბიზნესი ; "კრედიტინფო" ; კრედიტები ; მაკროეკონომიკა .
აფრიდონიძე, შუქია
სამშობლო და მამული : (ქართულ სინონიმთა ლინგვისტური ანალიზი) = Samshoblo And Mamuli (Homelend) : (Linguistic Analysis Of Georgian synonyms) / შუქია აფრიდონიძე // კადმოსი : ჰუმანიტარულ კვლევათა ჟურნალი / ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტი. - თბილისი, 2009. - ISSN 1987-8788. - N1. - გვ.5-43. - ტექსტი ქართ. და ინგლ.ენ.[MFN: 60309 ]