საკვანძო სიტყვები:  სოციალური და საშემოსავლო გადასახადები.
ვინ შეაშინა გიორგი ახვლედიანის პოლიტიკაში წასვლამ / გიორგი ახვლედიანი ; ესაუბრა მერი კობიაშვილი // რეიტინგი. - თბ., 2008. - 28.01-03.02. - N4 (276). - გვ.19; 33[MFN: 6501]
ფოტოები:  ახვლედიანი გიორგი
პერსონალია:  ახვლედიანი გიორგი (ქრისტიან-დემოკრატიული პარტიის წევრი).
მოხსენიებული პირები:  თარგამაძე გიორგი (ქრისტიან-დემოკრატიული პარტიის ლიდერი).
1. // [MFN: 6502]
1. სხირტლაძე, მირიან (დიაკვანი)
თავმდაბლობა ერთადერთი ნიჭია, რითაც უეჭველად გადავრჩებით : საკვირაო სახარება / მამა მირიანი (სხირტლაძე) // სარკე. - თბ., 2008. - 20-26 თებერვალი. - N8(520). - გვ.16[MFN: 6503]
ფოტოები:  მამა მირიანი
ანოტაცია:  საკვირაო სახარებას განმარტავს სამების ტაძრის დიაკონი, მამა მირიანი (სხირტლაძე)
საკვანძო სიტყვები:  ლუკას სახარება; მარხვა; სინანული; ცოდვათა მიტევება; ფარისევლობა.
1. სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი ილია II და იერუსალიმის პატრიარქი დიოდოროს I. იერუსალიმი. მაცხოვრის აღდგომის ტაძარი : 1987 წელი : ფოტომატიანე / რუბრიკას უძღვებიან ლუარსაბ ტოგონიძე, გიორგი მაჩურიშვილი // საპატრიარქოს უწყებანი. - თბ., 2007. - 12-18 აპრილი. - N11(411). - გვ.20[MFN: 6504]
ფოტოები:  ილია II; დიოდოროს I
თემატიკა:  ილია II - საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი .
1. ცაგარელი, მიხეილ
წარბები და ნიკაპი ადამიანის ხასიათის საიდუმლოებებს ამხელს : ასტროლოგი გვირჩევს / მიხეილ ცაგარელი // თბილისელები. - თბ., 2008. - თებერვალი. - N7(11-17). - გვ.90[MFN: 6505]