რა ახალი სუნთქვა გაჩნდა თინა მახარაძის ხასიათში და რატომ არ ჰქონდა მას ცოტა ხნის წინ ადამიანებთან ურთიერთობის სურვილი : ინტერვიუ / თინა მახარაძე ; ესაუბრა ხატია კარანაძე // თბილისელები. - თბილისი, 2011. - ISSN 1987-569X. - 17-23 იანვარი. - N3(525). - გვ.35. - სერიალის გმირი[MFN: 69902]
UDC:  792.43.097(479.22)(092)
ფოტოები:  თინა მახარაძე
პერსონალია:  მახარაძე თინა (მსახიობი).
საკვანძო სიტყვები:  ტელესერიალი; როლი; პოპულარობა.
1. საქართველოს საპატრიარქოს წმ. ანდრია პირველწოდებულის სახელობის ქართული უნივერსიტეტის საკონკურსო კომისიის სხდომების შედეგები // საპატრიარქოს უწყებანი. - თბილისი, 2011. - 10-16 თებერვალი. - N6(578). - გვ.4. - ჩანართი: ქართული უნივერსიტეტი, 10-16 თებერვალი, 2011 წ.[MFN: 69903]
ანოტაცია:  კონკურსი სამართლისმცოდნეობის ასოცირებული პროფესორის და სოციალურ მეცნიერებათა აკადემიური თანამდებობის დაკავებასთან დაკავშირებით
მოხსენიებული პირები:  ჯაფარიძე ანანია (საკონკურსო კომისიის თავმჯდომარე, მიტროპოლიტი); ალექსიძე ლევან (პროფესორი); ბურდული ნანა (პროფესორი); შიოლაშვილი ნინო (მდივანი).
თემატიკა:  ვაკანტური თანამდებობები.
1. კავასილა, ნიკოლოზ (მთავარეპისკოპოსი)
ღვთაებრივი ლიტურგიის განმარტება / მთავარეპისკოპოსი ნიკოლოზ კავასილა ; მოამზადა მღვდელმონაზონმა დიონისე გვიმრაძემ // კარიბჭე : მართლმადიდებლური ჟურნალი. - თბილისი, 2011. - ISSN 1987-5045. - 6-19 იანვარი. - N1(166). - გვ.54-55[MFN: 69904]
UDC:  27-528
შინაარსი:  36. იმის შესახებ, თუ რას მოუწოდებს ღვთისმსახური ხალხს წმინდა ძღვენის ამაღლებისას და რას პასუხობს მას ხალხი; 37. რას აღნიშნავს საიდუბლოში ჩასხმული თბილი წყალი?; 38. იმის შესახებ, თუ საიდუმლოებები როგორ აღნიშნავენ ეკლესიას
თემატიკა:  ლიტურგია; ღვთისმსახურება.
1. გურიელი, აპოლონ
მსოფლიო ომებისა და კიდევ რამდენიმე მინიშნება დიდი და ბოროტი ცვლილების მოახლოებაზე / აპოლონ გურიელი // ქვაკუთხედი : ეროვნულ-სარწმუნოებრივი ჟურნალი. - თბილისი, 2011. - N1(52). - გვ.16-17. - დროის ნიშანი[MFN: 69905]
ანოტაცია:  პირველი და მეორე მსოფლიო ომების გამომწვევ მიზეზებსა და მესამე მსოფლიო ომის დაწყების საფუძველზე
მოხსენიებული პირები:  ბუში ჯორჯ; კუკულაძე გულნარა.
გეოგ.დასახელება:  აშშ; ევროპა; ისლანდია; რუსეთი.
საკვანძო სიტყვები:  ანტიქრისტე; ტერორიზმი; კონფლიქტები.
გიჟად შერაცხული პეტრე გრუზინსკი = Petre Gruzinsky - certifiedas insane / ნინო ყიფშიძე // საარქივო მოამბე=The archival bulletin / საქართველოს შს სამინისტროს საარქივო სამმართველო. - თბილისი, 2011. - ISSN 1512-2867. - N10. - ეძღვნება ივ. ჯავახიშვილის სახ. თბ. სახ-ფო უნ-ტის დაარსების დღეს. - გვ.157-163[MFN: 69906]