ანოტაცია:  ქართველი მეცნიერის, ივანე ჯავახიშვილის ცხოვრება და მოღვაწეობა
პერსონალია:  ჯავახიშვილი ივანე (მეცნიერი, ისტორიკოსი, საზოგადო მოღვაწე).
მოხსენიებული პირები:  ღლონტი თედო; ვაშაყმაძე ივანე; შანიძე აკაკი; ყაუხჩიშვილი სიმონ; ორაგველიძე კარლო; პოლიევქტოვი მიხეილ; წერეთელი გრიგოლ; ბერია ლავრენტი; მახარაძე ფილიპე.
გეოგ.დასახელება:  თბილისი; რუსეთი; პეტერბურგი.
საკვანძო სიტყვები:  სამეცნიერო-კვლევითი მოღვაწეობა; საბჭოთა ხელისუფლება; უნივერსიტეტის დაარსება.
1. ანდღულაძე, ზ.
სუბტროპიკული ხურმის მშრალი ფორმირებული პროდუქტის რელაქსაციური მახასიათებლები / ზ. ანდღულაძე, გ. მუხაშავრია, ტ. მამულაიშვილი, ბ. დოლიძე, ს. გურული // საქართველოს სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა აკადემიის მოამბე. - თბილისი, 2009. - ISSN 1512-2743. - სექტემბერი. - N25. - გვ.275-278. - ბიოქიმია, ბიოტექნოლოგიები და კვების მრეწველობა. - რეზ. რუს. და ინგლ. ენ.. - ბიბლიოგრ. გვ.278. - ცხრილი 1[MFN: 70052]
UDC:  60
მუხაშავრია, გ.მამულაიშვილი, ტ.დოლიძე, ბ.გურული, ს.
თემატიკა:  ბიოტექნოლოგიები.
საკვანძო სიტყვები:  ხურმის ჩირი; პლასტიკური მასა; რელაქსაციის პროცესი; ტექნოლოგიური პარამეტრები.
კულტურა საშემოდგომო დახლზე = Culture in Tbilisi this Autumn / ია ვეკუა // ფოკუსი. - თბილისი, 2010-2011. - ISSN 1512-3790. - დეკემბერი-იანვარი. - N45. - გვ.40-48. - ტექსტი ქართ. და ინგლ. ენ.[MFN: 70053]
UDC:  008 + 7](479.22)
ანოტაცია:  კულტურული ღონისძიებების შესახებ თბილისში
მოხსენიებული პირები:  სმიტსი ინეკე (რეჟისორი); ცინცაძე გიორგი (მუსიკოსი); ბაბლუანი გელა (კინორეჟისორი); თუთბერიძე ლევან (კინორეჟისორი); ზანგური გიორგი (რეჟისორი); ბორჩხაძე დათო (რეჟისორი); ჩხეიძე თემურ (რეჟისორი); თავაძე დათა (რეჟისორი); ნეკროშუსი ეიმუნტას (რეჟისორი); კორშუნოვასი ოსკარას (რეჟისორი); ბასილაშვილი ოლეგ (მსახიობი).
თემატიკა:  კულტურა; ხელოვნება.
საკვანძო სიტყვები:  ახალი ფილმები; "არტისტერიუმი"; ხელოვნების სიმპოზიუმი; თეატრალური ფესტივალი; პლაკატების გამოფენა.
1. ბელორუსის საეგზარქოსოს დელეგაცია საქართველოს სტუმრობდა / ქრონიკა // საპატრიარქოს უწყებანი. - თბილისი, 2011. - 24 თებერვალი - 2 მარტი. - N8(580). - გვ.13[MFN: 70054]
მოხსენიებული პირები:  ილია II (საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი); ბელონოჟკო სერაფიმე (ბობრიუსკისა და ბიხოვის ეპისკოპოსი).
საკვანძო სიტყვები:  წირვის ჩატარება.
1. შარაშიძე, ლევან
რომელი ქართველი ექიმი იყო იმპერატორ ნიკოლოზ მეორის ძმის მკურნალი და ვისთვის აშენდა სასახლე ლიკანში : ინტერვიუ / ლევან შარაშიძე ; ესაუბრა ეკა სალაღაია // თბილისელები. - თბილისი, 2010. - ISSN 1987-569X. - 15-21 ნოემბერი. - N46(516). - გვ.21. - უცნობი დეტალები[MFN: 70055]