ანოტაცია:  გია ჯაჯანიძის შესახებ
პერსონალია:  ჯაჯანიძე გია (ფსიქოლოგი).
მოხსენიებული პირები:  ორჯონიკიძე იზა (პოეტი).
თემატიკა:  ქართველი ფსიქოლოგები.
ღმერთი, სამშობლო და ადამიანი / საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი ილია II // ცოტნეიდელი / ფაზისის საერო აკადემია. - თბილისი-ფაზისი, 2010-2011. - ტ. IV, ფაზისის საერო აკადემიის სამეცნიერო სესიების მასალები. - გვ.20-23. - სულიერება[MFN: 71670]
UDC:  27-475.5
თემატიკა:  ქადაგებანი.
1. ურწმუნოება იქიდან იშვება, რომ ჩვენ ადამიანური დიდება გვწყურია : [წმინდა მამების გამონათქვამები ღმერთზე] // ცოტნეიდელი / ფაზისის საერო აკადემია. - თბილისი-ფაზისი, 2010-2011. - ტ. IV, ფაზისის საერო აკადემიის სამეცნიერო სესიების მასალები. - გვ.24-26. - სულიერება[MFN: 71671]
UDC:  27-1
პერსონალია:  ეფრემ ასური (წმინდანი); იოანე ოქროპირი (თეოლოგი, სასულიერო პირი); ანტონ დიდი (სასულიერო პირი); გრიგოლ ღვთისმეტყველი (სასულიერო პირი); ნეტარი ავგუსტინე (სასულიერო პირი).
თემატიკა:  ქრისტიანული ღვთისმეტყველება.
საკვანძო სიტყვები:  ქრისტიანული მორალი.
1. მაცხოვრის ხელთუქმნელი ხატი // ცოტნეიდელი / ფაზისის საერო აკადემია. - თბილისი-ფაზისი, 2010-2011. - ტ. IV, ფაზისის საერო აკადემიის სამეცნიერო სესიების მასალები. - გვ.27. - სულიერება[MFN: 71672]
UDC:  27-526.62 + 7.04
ანოტაცია:  მიქაელ საბინინის (საბინაშვილის) მიერ შესრულებული ხატი (დაწერილია XIX ს. მეორე ნახევარში)
პერსონალია:  საბინინი (საბინაშვილი) მიქაელ (ქართველი ბერი, ხატმწერი).
თემატიკა:  ხატწერა.
1. ლორთქიფანიძე, თენგიზ
ქართველი ერის საუნჯე; სვეტიცხოველი : [ლექსები] / თენგიზ ლორთქიფანიძე // ცოტნეიდელი / ფაზისის საერო აკადემია. - თბილისი-ფაზისი, 2010-2011. - ტ. IV, ფაზისის საერო აკადემიის სამეცნიერო სესიების მასალები. - გვ.27. - სულიერება[MFN: 71673]
1. საბინინი, მიქაელ
ხატი "საქართველოს დიდება" : [ილუსტრაცია] / მიქაელ საბინინი (საბინაშვილი) // ცოტნეიდელი / ფაზისის საერო აკადემია. - თბილისი-ფაზისი, 2010-2011. - ტ. IV, ფაზისის საერო აკადემიის სამეცნიერო სესიების მასალები. - გვ.8. - სულიერება[MFN: 71674]
UDC:  27-526.62
თემატიკა:  ხატები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 7163 | 7164 | 7165 | 7166 | 7167 | 7168 | 7169 | 7170 | 7171 | 7172 | 7173 |  შემდეგი »  ბოლო »»