UDC:  323(479.22:479.224) + 32(063)
ფოტოები:  თეიმურაზ მჟავია; ედვარდ სურმანიძე; აკაკი ბობოხიძე; რაფიელ გელანტია; დენის გონჩარ; გიორგი ხუციშვილი
ანოტაცია:  კონფერენცია ჩატარდა 2005 წლის 30 ივნისს, საქართველოს პარლამენტის ილია ჭავჭავაძის სახელობის დარბაზში
მოხსენიებული პირები:  გამახარია ჯემალ (წამყვანი); მჟავია თეიმურაზ (აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოს თავმჯდომარე); სურმანიძე ედვარდ (საქართველოს პარლამენტის რეგიონული პოლიტიკის, თვითმმართველობისა და მაღალმთიანი რეგიონების კომიტეტის თავმჯდომარე); ბობოხიძე აკაკი (საქართველოს პარლამენტის ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენის საკითხთა დროებითი კომისიის თავმჯდომარე); გელანტია რაფიელ (კავშირის "დემოკრატია და კეთილდღეობა" თავმჯდომარე); დენის გონჩარ (საქართველოში რუსეთის ფედერაციის საელჩოს პირველი მდივანი); ხუციშვილი გიორგი (პროფესორი); ბულისკერია ბადრი (გალის რაიონის გამგებელი); სილაგაძე დავით (მოძრაობა "შერიგების" გამგეობის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  ქართულ-აფხაზური კონფლიქტი; კონფერენციები.
1. აზმაიფარაშვილი, ე.
ვენური უკუკცევის ოპტიმიზაცია ღვიძლის ტრანსპლანტაციის აჰეპატური ეტაპის ექსპერიმენტულ მოდელში / ე. აზმაიფარაშვილი, მ. გელდიაშვილი, ზ. ჩხაიძე, ნ. ხოდელი, ო. ფილიშვილი, გ. თომაძე, მ. ჯანგავაძე, ჯ. ფარცახაშვილი, დ. კორძაია // ექსპერიმენტული და კლინიკური მედიცინა : სამეცნიერო-პრაქტიკული ჟურნალი. - თბილისი, 2010. - ISSN 1512-0392. - N1(56). - გვ.9-13. - რეზიუმე ინგლ. ენ.. - ლიტ. გვ.13[MFN: 74731]
UDC:  616
გელდიაშვილი, მ.ჩხაიძე, ზ.ხოდელი, ნ.ფილიშვილი, ო.თომაძე, გ.ჯანგავაძე, მ.ფარცახაშვილი, ჯ.კორძაია, დ.
თემატიკა:  კლინიკური მედიცინა.
საკვანძო სიტყვები:  ღვიძლის ტრანსპლანტაცია; კვლევა; ექსპერიმენტის მეთოდები.
1. ჭეპხოძე, კობა
"თეატრალურის კვარტეტის" წევრს "პროფილში" საკუთარი ჩუსტები აქვს : ინტერვიუ / კობა ჭეპხოძე, ირაკლი აბჟანდაძე, ოთო კოვზირიძე, ლაშა კერვალიძე ; ესაუბრა ნინო მურღულია // რეიტინგი. - თბილისი, 2011. - ISSN 1987-5142. - 21 მარტი. - N12(440). - გვ.30-31. - ანსამბლი[MFN: 74732]
UDC:  78
აბჟანდაძე, ირაკლიკოვზირიძე, ოთოკერვაძე, ლაშამურღულია, ნინო (კორესპ.);
ფოტოები:  კობა ჭეპხოძე; ირაკლი აბჟანდაძე; ოთო კოვზირიძე; ლაშა კერვალიძე
პერსონალია:  ჭეპხოძე კობა ("თეატრალური კვარტეტის" წევრი); აბჟანდაძე ირაკლი ("თეატრალური კვარტეტის" წევრი); კოვზირიძე ოთო ("თეატრალური კვარტეტის" წევრი); კერვალიძე ლაშა ("თეატრალური კვარტეტის" წევრი).
თემატიკა:  მუსიკა.
საკვანძო სიტყვები:  სიმღერები.
1. ქიზიყელი, ია
წერილები რედაქციას / ია ქიზიყელი // კარიბჭე : მართლმადიდებლური ჟურნალი. - თბილისი, 2011. - ISSN 1987-5045. - 31 მარტი - 13 აპრილი. - N7(172). - გვ.56. - მკითხველის გვერდი[MFN: 74733]
ანოტაცია:  პატიმრობაში მყოფ ნორა კვიციანის პიროვნულ თვისებებზე
პერსონალია:  კვიციანი ნორა (პატიმარი).
თემატიკა:  ქართული სამართალი.
საკვანძო სიტყვები:  პატიმარი ქალები.
1. ახალ ვითარებაში ახალგაზრდების როლი ნდობის აღდგენის, გახლეჩილი საზოგადოების დაახლოებაში, კონფლიქტის მოგვარების საკითხებში : კონფერენცია // ქართულ-აფხაზური დიალოგი ახალი რეალობა, ახალი პერსპექტივები. - თბილისი, 2005. - გვ.14-21. - II სხდომა[MFN: 74734]
ფოტოები:  არჩილ ჩხეიძე; მანუჩარ ახალაია; ია თიკანაძე; ლელა არღვლიანი; კახა კოპალიანი
მოხსენიებული პირები:  თიკანაძე ია (წამყვანი); ჩხეიძე არჩილ (აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის ახალგაზრდული დეპარტამენტის თავმჯდომარე); შარია შერმანდინ (ფსიქოლოგი); ახალაია მანუჩარ (აფხაზეთის მთავრობის თავმჯდომარის მოადგილე); თიკანაძე ია (ფრიდრიხ ებერტის ფონდის აღმასრულებელი დირექტორი); ქარდავა ეკატერინე (საქართველოს პარლამენტის ევროინტეგრაციის კომიტეტის წამყვანი სპეციალისტი); ჩიქოვანი გიორგი (აფხაზეთის მთავრობის თავმჯდომარის პირველი მოადგილე); არღვლიანი ლელა (ზემო სვანეთის ახალგაზრდული ორგანიზაციის წარმომადგენელი); კოპალიანი კახა (აფხაზეთის მთავრობის სახალხო დიპლომატიის დეპარტამენტის უფროსი).
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 7469 | 7470 | 7471 | 7472 | 7473 | 7474 | 7475 | 7476 | 7477 | 7478 | 7479 |  შემდეგი »  ბოლო »»