ბიბლიოგრაფია:  გვ. 144-147
ანოტაცია:  ადამიანთა პირველადი სოციალური ორგანიზაციის საწყისი ფორმები და მისი განმსაზღვრელი ფაქტორები
თემატიკა:  ისტორია; ეთნოლოგია.
საკვანძო სიტყვები:  პირველყოფილი ყოფა; ტოტემიზმი.
1. წმინდა იოანე ოქროპირი
შობისათვის უფლისა ჩვენისა იესო ქრისტესი წმიდისა და მარადის ქალწულისა მარიამისაგან : "წარმოიდგინე, შექმნილმა მზემ რომ დაუტევოს თავისი ბრწყინვალება ცაში და ქვეყანაზე გარდამოვიდეს" / წმინდა იოანე ოქროპირი ; წმინდა იოანე ოქროპირის ქადაგების მიხედვით მოამზადა ნინო გაგოშაშვილმა // საპატრიარქოს უწყებანი. - თბ., 2006-2007. - 28 დეკემბერი - 10 იანვარი. - N47. - გვ.20[MFN: 7481]
1. ქოქიაური, ლ.
კაპიტალის საერთაშორისო მოძრაობის ძირითადი ტენდენციები ეკონომიკის გლობალიზაციის პირობებში / ლ. ქოქიაური, ნ. ბეგიაშვილი // საქართველოს ეკონომიკა : სამეცნიერო-ანალიტიკური ჟურნალი. - თბ., 2007. - N11(120). - გვ.67-73. - რეზიუმე ინგ. ენაზე გვ. 37[MFN: 7482]
ბეგიაშვილი, ნ.
ანოტაცია:  თანამედროვე მსოფლიო მეურნეობის დამახასიათებელი თავისებურებანი
საკვანძო სიტყვები:  ფინანსური სისტემა; თავისუფალი ვაჭრობა; კაპიტალის თავისუფალი გადაადგილება; საერთაშორისო ინვესტიციები.
1. გიორგი განუგრავა - მოტყუებული ბიჭი თუ საშიში პრეცედენტი // სპორტსიახლენი. - თბ., 2008. - ISSN 1987-9393. - თებერვალი. - N5(5-11). - გვ.28[MFN: 7483]
ანოტაცია:  გიორგი განუგრავას საფეხბურთო კარიერა
პერსონალია:  განუგრავა გიორგი (ფეხბურთელი).
დიდი ქართველი რეჟისორი / ვასილ კიკნაძე // ახალი ხიდი : საერთაშორისო, ყოველკვარტალური ჟურნალი. - თბილისი, 2007. - N2. - გვ.29-34. - ტექსტი ქართულ და თურქულ ენაზე[MFN: 7484]