ანოტაცია:  ლალი კეკელიძის მიერ დადგმული სპექტაკლის "კომედია ტრაგედიაზე"-ს თაობაზე
მოხსენიებული პირები:  კეკელიძე ლალი (რეჟისორი).
თემატიკა:  ქართული თეატრი; ქართველი რეჟისორები.
საკვანძო სიტყვები:  რეჟისორული კარიერა; რუსულენოვანი სპექტაკლი; მსახიობები.
1. PRO-ARGIN ტექნოლოგია - ახალი სიტყვა სტომატოლოგიაში // ფარმაცევტი პრაქტიკოსი : სამეცნიერო-პოპულარული ჟურნალი სპეციალისტებისთვის. - თბილისი, 2010. - ISSN 1512-4754. - N7-8. - გვ.5-6[MFN: 80665]
UDC:  616.31 + 615(479.22)
ანოტაცია:  ქოლგეით-პალმოლივის საქართველოს წარმომადგენლობის მიერ ჩატარებული - ტრენინგები ფარმაცევტებისათვის
მოხსენიებული პირები:  მარგველაშვილი ვლადიმერ (სტომატოლოგთა ასოციაციის დამფუძნებელი); კაიშაური დავით ("ჯიპისის" ტრენინგ-ცენტრის კორდინატორი); ჩხეიძე ქეთი ("ქოლგეით-პალმოლივის" სამედიცინო წარმომადგენელი); კოტორაშვილი თამარ ("ჯიპისი-აფთიაქის" მენეჯერი); ბაბუნაშვილი თინიკო ("ჯიპისი-აფთიაქის" ფარმაცევტი); ბექაური ნონა ("ჯიპისი-აფთიაქის" ფარმაცევტი).
თემატიკა:  სტომატოლოგია; ფარმაცევტული კომპანიები საქართველოში.
1. ლორია, ლევან
ვარდისფერი, ბრეტელებიანი მაიკა : ანუ არათავისუფალი ვარდნა : [მოთხრობა] / ლევან ლორია ; მხატვარი: ცირა პაპინაშვილი // ჩვენი მწერლობა. - თბილისი, 2011. - ISSN 1987-7730. - 24 ივნისი. - N13(143). - გვ.15-19[MFN: 80666]
პაპინაშვილი, ცირა (მხატვარი);
1. ქათამაძე, დავით
როგორ ვმართოთ ტურისტული კომპანიები / დავით ქათამაძე // ბიზნეს-კურიერი : ანალიტიკურ-პრაქტიკული ჟურნალი. - თბილისი, 2011. - ISSN 1987-6041. - მარტი. - გვ.30-33ნპრიორიტეტები: ტურიზმი. - რეზ. ინგლ. ენ[MFN: 80667]
ანოტაცია:  ტურისტული კომპანიების სწორი მენეჯმენტის თაობაზე
საკვანძო სიტყვები:  ტურისტები; ტურისტული კომპანიები; ინტერნეტ-ტექნოლოგიები.
ვიტა ბრევის : (მინი-პოემების ციკლი) : Ars longa ანუ ბის!; ვიტა ბრევის; თვალი - გახვრეტილ ჭიპზე ანუ Occasio praeceps; ჩვენ - ოკულისტური ანუ Experimentum periculosum; "პერცოვკა" ანუ Iudicium difficile : [ლექსები] / ნინო დარბაისელი // ჩვენი მწერლობა. - თბილისი, 2011. - ISSN 1987-7730. - 24 ივნისი. - N13(143). - გვ.19-23[MFN: 80668]
1. ჩინჩალაძე, ირმა
"უნიშნობათა შემნიშნავი ვინა ვარ, რა ვარ..." / ირმა ჩინჩალაძე // ჩვენი მწერლობა. - თბილისი, 2011. - ISSN 1987-7730. - 24 ივნისი. - N13(143). - გვ.24. - ახალგაზრდებო, აწ კი თქვენ[MFN: 80669]
UDC:  821.353.1 + 373.5(479.22)(092)
ანოტაცია:  თბილისის 24-ე სკოლის IX კლასის მოსწავლეთა მიერ წარმოდგენილი ლიტერატურულ-მუსიკალური კომპოზიციის, "უნიშნობათა შემნიშნავის" შესახებ ლიტერატურულ კაფეში "ქარავანი"
მოხსენიებული პირები:  მაზმიშვილი დავით (მოსწავლე); ლურსმანაშვილი თამარ (მოსწავლე); ლურსმანაშვილი ნიკა (მოსწავლე); ბურჭულაძე ქეთევან (მოსწავლე); გოგიაშვილი ანი (მოსწავლე); ფარაჯანიშვილი ბექა (მოსწავლე); მახარაძე თამარ (მოსწავლე); კორინთელი თიკო (მოსწავლე); საღრიშვილი თამარ (მოსწავლე); მენთეშაშვილი ნინო (მოსწავლე); ებრალიძე ელენე (მოსწავლე); ჯაფარიძე ანი (მოსწავლე); როსტომაშვილი მარიამ (მოსწავლე); ესვანჯია სალომე (მოსწავლე); ბარისაშვილი თამარ (პედაგოგი); მურღულია გია (24-ე საჯარო სკოლის დირექტორი); ხანთაძე ანტონი (მღვდელმსახური); სულაძე ლიკა (აღმოსავლეთმცოდნე); კარიჭაშვილი ლია (რუსთველოლოგი); კობახიძე მაია (პედაგოგთა და მეცნიერთა თავისუფალი პროფკავშირების თავმჯდომარე); მამნიაშვილი ბელა (მოსწავლეთა მხატვრული დაოსტატების ხელმძღვანელი); ტაბატაძე ლამარა (პედაგოგი).
თემატიკა:  ქართული ლიტერატურა; ქართველი მოსწავლეები.
საკვანძო სიტყვები:  "სიბრძნე მინიატურაში"; აღმოსავლური მუსიკა.
1. ბარამაშვილი, თეა
"ხელნაკეთი შოკოლადის სახელოსნო" - შოკოლადივით ტკბილი ბიზნესი = "Workshop of handmade chocolate" - Business as sweet as chocolate / თეა ბარამაშვილი // ბიზნეს-კურიერი : ანალიტიკურ-პრაქტიკული ჟურნალი. - თბილისი, 2011. - ISSN 1987-6041. - მარტი. - გვ.35-40. - ქალი და ბიზნესი. - ტექსტი ქართ. და ინგლ. ენ.[MFN: 80670]
UDC:  663.9 + 338.22
მოხსენიებული პირები:  კუხიანიძე თიკა (მეწარმე); ღვინიაშვილი ნათია (მეწარმე); მაჭავარიანი სალომე (მეწარმე); ზაქარეიშვილი ანა (მეწარმე).
ორგანიზაცია:  "შოკოლადის სახელოსნო"; "Callebaut".
თემატიკა:  შოკოლადის წარმოება; ბიზნესი.
საკვანძო სიტყვები:  უნიკალური პროდუქტი; კოლექცია.
1. ქავთარაძე, გოგი
გოგი ქავთარაძე: კარგი სპექტაკლი უფრო ცოტაა ვიდრე საშუალო და ცუდი : ინტერვიუ / გოგი ქავთარაძე ; ესაუბრა ნინო შავაძე // ქართული ელიტა : საზოგადოებრივ-პოლიტიკური ჟურნალი. - თბილისი, 2011. - ISSN 1987-7358. - იანვარი. - N1 (69). - გვ.10-11. - რეჟისორი[MFN: 80671]