1. ელექტრომაგნიტური გამოსხივება : მსოფლიოს N1 საფრთხე / მოამზადა დევი დევიძემ // ოჯახის მკურნალი : სამედიცინო პოპულარული ჟურნალი. - თბილისი, 2011. - ISSN 1987-5037. - 16 ივნისი-29 ივნისი. - N12(255). - გვ.37-39[MFN: 82013]
შინაარსი:  მობილური ტელეფონი; ტელევიზორები და კომპიუტერები; მიკროტალღური ღუმელი; საშიში ბინები; გეოპათოგენური ველი
მოხსენიებული პირები:  ციბაძე ალექსანდრე (მეცნიერი).
თემატიკა:  მედიცინა; ელექტრომაგნიტური გამოსხივება; მეცნიერება.
1. საფეხბურთო ტურნირი ქართულ უნივერსიტეტში // საპატრიარქოს უწყებანი. - თბილისი, 2011. - 1-6 ივნისი. - N21(591). - გვ.4. - ჩანართი: ქართული უნივერსიტეტის გამოცემა, 1-6 ივნისი, 2011 წ.[MFN: 82014]
ანოტაცია:  შიდა საუნივერსიტეტო ტურნირი
სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქის, მცხეთა-თბილისის მთავარეპისკოპოსისა და ბიჭვინთისა და ცხუმ-აფხაზეთის მიტროპოლიტის, უწმინდესი და უნეტარესი ილია II-ის საკვირაო ქადაგება : "უნდა გვახსოვდეს, რომ ყოველი ადამიანი არის რჩეული ღვთისა და ღმერთმა მიანიჭა მას თავისი ხატება, ამიტომ დიდი მორიდება უნდა გვქონდეს პიროვნების წინაშე!" : ყოვლადწმინდა სამების საპატრიარქო ტაძარი, 5 ივნისი, 2011 წ. / ილია II // საპატრიარქოს უწყებანი. - თბილისი, 2011. - 9-15 ივნისი. - N22(594). - გვ.3-4[MFN: 82015]
თემატიკა:  ქართული მართლმადიდებლური ეკლესია; ქადაგებანი.
1. მაისურაძე, ლევან
თავდაცვით ოპერაციებთან თავსებადი ასიმეტრიული მოქმედებები / ლევან მაისურაძე // აკადემიის შრომები : პერიოდული სამეცნიერო-რეფერირებული ჟურნალი / საქართველოს დავით აღმაშენებლის სახელობის თავდაცვის ეროვნული აკადემია. - თბილისი, 2011. - ISSN 1512-0708. - N3. - გვ.43-46. - სამხედრო თეორია. - რეზ. ქართ., რუს. და ინგლ. ენ.. - ლიტ. გვ. 46[MFN: 82016]
UDC:  355/359 + 355.432.2](479.22)
ანოტაცია:  თავდაცვითი ოპერაციების მნიშვნელობა და ფორმები
თემატიკა:  სამხედრო საქმე; თავდაცვითი ოპერაციები.
საკვანძო სიტყვები:  პოზიციური თავდაცვა; საჰაერო თავდაცვა.
1. არქიმანდრიტ იოაკიმეს (ასათიანი) სამადლობელი სიტყვა // საპატრიარქოს უწყებანი. - თბილისი, 2011. - 9-15 ივნისი. - N22(594). - გვ.4-5[MFN: 82017]
ანოტაცია:  არქიმანდრიტ იოაკიმეს წმინდა გიორგის ოქროს ორდენით დაჯილდოების გამო
პერსონალია:  ასათიანი იოაკიმე (არქიმანდრიტი).
1. კიტია, მარიამ
მეგობარს რომ ჩემთან მოსვლა ვთხოვო და არ მოვიდეს, ღალატად აღვიქვამ : ინტერვიუ / მარიამ კიტია ; ესაუბრა ლია ოსაძე // გუმბათი. - თბილისი, 2011. - ISSN 1987-5819. - 23-29 მაისი. - N21 (188). - გვ.27-28. - ხასიათი[MFN: 82018]