ამაგდარი : [ნიკო ბიბილეიშვილი - ნიკო ნიკოლაძის სახლ-მუზეუმის დირექტორი] / ლია ბიბილეიშვილი // განთიადი. - ქუთაისი, 2009. - N11-12. - გვ.185-187[MFN: 82898]
1. დვალიშვილი, ლ.
1. პრინცი ალბერის სტუმრობა // სპორტსიახლენი. - თბილისი, 2011. - ISSN 1987-9393. - 27 სექტემბერი-3 ოქტომბერი. - N39(945). - გვ.31[MFN: 82900]
ანოტაცია:  საქართველოს ოლიმპიური კომიტეტის ახალი შენობის გახსნის პრეზენტაცია
პერსონალია:  ალბერ II (მონაკოს პრინცი).
მოხსენიებული პირები:  ნაცვლიშვილი გია (საქართველოს ოლიმპიური კომიტეტის პრეზიდენტი); ჯუღელი მზია (პირველი ქართველი ოლიმპიური ჩემპიონი); ჩიმიკიანი რაფაელ (პირველი ქართველი ოლიმპიური ჩემპიონი); უგულავა გიგი (თბილისის მერი).
1. ვაჭრიძე, გ.
მამა და ძე პურადაშვილები : [საუბარია ცნობილი საზოგადო მოღვაწის და მეცენატის ივანე ისააკის ძე პურადაშვილის და მამის ისააკ ივანეს ძე პურადაშვილის მოგონებებზე, რომელიც დაცულია ქ. ქუთაისის ისტორიულ-ეთნოგრაფიულ მუზეუმის ხელნაწერთა ფონდში და საქართველოს თეატრალურ მუზეუმში] / გ. ვაჭრიძე, პ. ვაჭრიძე // განთიადი. - ქუთაისი, 1997. - N7-8. - გვ.170-178[MFN: 82901]
ვაჭრიძე, პ.
პერსონალია:  პურადაშვილი ივანე ისააკაის ძე (საზოგადო მოღვაწე); პურადაშვილი ისააკ ივანეს ძე (საზოგადო მოღვაწე).
1. ბართაია, ნომადი
შეხვედრა ირანის ურმიის უნივერსიტეტის პრორექტორთან / ნომადი ბართაია // აღმაშენებელი : პერიოდული სამეცნიერო ჟურნალი / თბილისის დავით აღმაშენებლის სახელობის უნივერსიტეტი. - თბილისი, 2010. - ISSN 1512-2581. - 10. - გვ.132[MFN: 82902]
UDC:  378(479.22:55)
პერსონალია:  შარაშენიძე ანზორ (თდასუ-ს რექტორი); თალეი დოქტორ (ურმიის სახელმწიფო უნივერსიტეტის პრორექტორი).
თემატიკა:  უმაღლესი სასწავლებლები.
საკვანძო სიტყვები:  თანამშრომლობა.
1. მიმომხილველი
ანზორ შარაშენიძე - მომეცით უფლება, ჩემიანებს რაღაც გავუკეთო! / მიმომხილველი // აღმაშენებელი : პერიოდული სამეცნიერო ჟურნალი / თბილისის დავით აღმაშენებლის სახელობის უნივერსიტეტი. - თბილისი, 2010. - ISSN 1512-2581. - 10. - გვ.133-140[MFN: 82903]