ერთი სასამართლო პროცესის თაობაზე : [ივანე ბალიასნის, სერგეი მესხისა და ილია ჭყონიას მიმართ] / ლ. დვალიშვილი // განთიადი. - ქუთაისი, 1999. - N1-2. - გვ.109-114[MFN: 82899]
მოხსენიებული პირები:ნაცვლიშვილი გია (საქართველოს ოლიმპიური კომიტეტის პრეზიდენტი); ჯუღელი მზია (პირველი ქართველი ოლიმპიური ჩემპიონი); ჩიმიკიანი რაფაელ (პირველი ქართველი ოლიმპიური ჩემპიონი); უგულავა გიგი (თბილისის მერი).
მამა და ძე პურადაშვილები : [საუბარია ცნობილი საზოგადო მოღვაწის და მეცენატის ივანე ისააკის ძე პურადაშვილის და მამის ისააკ ივანეს ძე პურადაშვილის მოგონებებზე, რომელიც დაცულია ქ. ქუთაისის ისტორიულ-ეთნოგრაფიულ მუზეუმის ხელნაწერთა ფონდში და საქართველოს თეატრალურ მუზეუმში] / გ. ვაჭრიძე, პ. ვაჭრიძე // განთიადი. - ქუთაისი, 1997. - N7-8. - გვ.170-178[MFN: 82901]
შეხვედრა ირანის ურმიის უნივერსიტეტის პრორექტორთან / ნომადი ბართაია // აღმაშენებელი : პერიოდული სამეცნიერო ჟურნალი / თბილისის დავით აღმაშენებლის სახელობის უნივერსიტეტი. - თბილისი, 2010. - ISSN 1512-2581. - 10. - გვ.132[MFN: 82902]
ანზორ შარაშენიძე - მომეცით უფლება, ჩემიანებს რაღაც გავუკეთო! / მიმომხილველი // აღმაშენებელი : პერიოდული სამეცნიერო ჟურნალი / თბილისის დავით აღმაშენებლის სახელობის უნივერსიტეტი. - თბილისი, 2010. - ISSN 1512-2581. - 10. - გვ.133-140[MFN: 82903]
მმართველის გვერდი // მოზART / ნოდარ დუმბაძის სახელობის სახელმწიფო ცენტრალური საბავშვო თეატრის ყოველთვიური ჟურნალი. - თბილისი, 2011. - N3. - გვ.4-5[MFN: 82904]
თდასუ-ს რექტორის ვიზიტი სანკტ-პეტერბურგში / მირანდა სურმანიძე // აღმაშენებელი : პერიოდული სამეცნიერო ჟურნალი / თბილისის დავით აღმაშენებლის სახელობის უნივერსიტეტი. - თბილისი, 2010. - ISSN 1512-2581. - 10. - გვ.141-142[MFN: 82905]
თდასუ-მ ლიტველი სტუმრები გულთბილად მიიღო / მირანდა სურმანიძე // აღმაშენებელი : პერიოდული სამეცნიერო ჟურნალი / თბილისის დავით აღმაშენებლის სახელობის უნივერსიტეტი. - თბილისი, 2010. - ISSN 1512-2581. - 10. - გვ.143-144[MFN: 82908]