სულიერების თვალსაჩინო ცენტრი / გურამ ყორანაშვილი // ხაშურის მუზეუმის მოამბე / ხაშურის მუნიციპალიტეტის სამუზეუმო გაერთიანება. - ხაშური, 2010. - ISSN 1987-9474. - [ტ.] II, ეძღვნება ხაშურის მხარეთმცოდნეობის მუზეუმის დაარსების 50-ე წლისთავს. - გვ.12[MFN: 88095]
მოზარდი თაობის აღზრდის სამსახურში / ზურაბ ცუცქირიძე // ხაშურის მუზეუმის მოამბე / ხაშურის მუნიციპალიტეტის სამუზეუმო გაერთიანება. - ხაშური, 2010. - ISSN 1987-9474. - [ტ.] II, ეძღვნება ხაშურის მხარეთმცოდნეობის მუზეუმის დაარსების 50-ე წლისთავს. - გვ.13[MFN: 88096]
დასჯის ფორმები ძველ საქართველოში : [ძველი ქართული წერილობითი ძეგლების მიხედვით] / სოსო ჭანტურიშვილი // ისტორიანი : ისტორიულ-შემეცნებითი ჟურნალი. - თბილისი, 2011. - აგვისტო. - N8. - გვ.68-71[MFN: 88097]
წინსვლის ტაძარი / მიხეილ ღონიკიშვილი // ხაშურის მუზეუმის მოამბე / ხაშურის მუნიციპალიტეტის სამუზეუმო გაერთიანება. - ხაშური, 2010. - ISSN 1987-9474. - [ტ.] II, ეძღვნება ხაშურის მხარეთმცოდნეობის მუზეუმის დაარსების 50-ე წლისთავს. - გვ.14[MFN: 88098]
ეროვნული მეობისა და მეცნიერული კვლევის ცენტრი / მურად მთვრალაძე // ხაშურის მუზეუმის მოამბე / ხაშურის მუნიციპალიტეტის სამუზეუმო გაერთიანება. - ხაშური, 2010. - ISSN 1987-9474. - [ტ.] II, ეძღვნება ხაშურის მხარეთმცოდნეობის მუზეუმის დაარსების 50-ე წლისთავს. - გვ.14[MFN: 88099]
ვარლამ გურგენიძე : მესაძირკვლენი / მასალები მოამზადეს მაყვალა ხაჩიძემ, მზია ლობჟანიძემ, ჯონი ქიტიაშვილმა, კლარა გელაშვილმა და თამაზ ლაცაბიძემ // ხაშურის მუზეუმის მოამბე / ხაშურის მუნიციპალიტეტის სამუზეუმო გაერთიანება. - ხაშური, 2010. - ISSN 1987-9474. - [ტ.] II, ეძღვნება ხაშურის მხარეთმცოდნეობის მუზეუმის დაარსების 50-ე წლისთავს. - გვ.15-17[MFN: 88100]
ლამარა ყანჩაველი : მესაძირკვლენი / მასალები მოამზადეს მაყვალა ხაჩიძემ, მზია ლობჟანიძემ, ჯონი ქიტიაშვილმა, კლარა გელაშვილმა და თამაზ ლაცაბიძემ // ხაშურის მუზეუმის მოამბე / ხაშურის მუნიციპალიტეტის სამუზეუმო გაერთიანება. - ხაშური, 2010. - ISSN 1987-9474. - [ტ.] II, ეძღვნება ხაშურის მხარეთმცოდნეობის მუზეუმის დაარსების 50-ე წლისთავს. - გვ.18[MFN: 88101]
გიორგი გელაშვილი : თანამდგომნი / მასალები მოამზადეს მაყვალა ხაჩიძემ, მზია ლობჟანიძემ, ჯონი ქიტიაშვილმა, კლარა გელაშვილმა და თამაზ ლაცაბიძემ // ხაშურის მუზეუმის მოამბე / ხაშურის მუნიციპალიტეტის სამუზეუმო გაერთიანება. - ხაშური, 2010. - ISSN 1987-9474. - [ტ.] II, ეძღვნება ხაშურის მხარეთმცოდნეობის მუზეუმის დაარსების 50-ე წლისთავს. - გვ.19-20[MFN: 88102]
აკაკი გრიგალაშვილი : თანამდგომნი / მასალები მოამზადეს მაყვალა ხაჩიძემ, მზია ლობჟანიძემ, ჯონი ქიტიაშვილმა, კლარა გელაშვილმა და თამაზ ლაცაბიძემ // ხაშურის მუზეუმის მოამბე / ხაშურის მუნიციპალიტეტის სამუზეუმო გაერთიანება. - ხაშური, 2010. - ISSN 1987-9474. - [ტ.] II, ეძღვნება ხაშურის მხარეთმცოდნეობის მუზეუმის დაარსების 50-ე წლისთავს. - გვ.20-21[MFN: 88103]
რობერტ თიბილაშვილი : სამანს მიღმა / მასალები მოამზადეს მაყვალა ხაჩიძემ, მზია ლობჟანიძემ, ჯონი ქიტიაშვილმა, კლარა გელაშვილმა და თამაზ ლაცაბიძემ // ხაშურის მუზეუმის მოამბე / ხაშურის მუნიციპალიტეტის სამუზეუმო გაერთიანება. - ხაშური, 2010. - ISSN 1987-9474. - [ტ.] II, ეძღვნება ხაშურის მხარეთმცოდნეობის მუზეუმის დაარსების 50-ე წლისთავს. - გვ.22-23[MFN: 88104]