ანოტაცია:  ხაშურის მხარეთმცოდნეობის მუზეუმის 50 წლისთავთან დაკავშირებით
თემატიკა:  მუზეუმები საქართველოში.
მოზარდი თაობის აღზრდის სამსახურში / ზურაბ ცუცქირიძე // ხაშურის მუზეუმის მოამბე / ხაშურის მუნიციპალიტეტის სამუზეუმო გაერთიანება. - ხაშური, 2010. - ISSN 1987-9474. - [ტ.] II, ეძღვნება ხაშურის მხარეთმცოდნეობის მუზეუმის დაარსების 50-ე წლისთავს. - გვ.13[MFN: 88096]
1. ჭანტურიშვილი, სოსო
დასჯის ფორმები ძველ საქართველოში : [ძველი ქართული წერილობითი ძეგლების მიხედვით] / სოსო ჭანტურიშვილი // ისტორიანი : ისტორიულ-შემეცნებითი ჟურნალი. - თბილისი, 2011. - აგვისტო. - N8. - გვ.68-71[MFN: 88097]
UDC:  39(=353.1)
ფოტოები:  წმ. გიორგის წამება ურმის თვალზე. სვანეთი, ნაკიფარი, ჯგრაგის ეკლესია, 1130 წ.; ამირანი; ძელსა აღბმა; კადრი ფილმიდან "ნატვრის ხე"
თემატიკა:  ეთნოლოგია.
საკვანძო სიტყვები:  ადამიანის დასჯა; ჯაჭვის დადება; ბორკილის შებმა; თავისა და წვერის გაპარსვა; ცხვირის გახვრეტა; ძელსა აღბმაი; პირის ცემა; პყრობილებაი; შეკვრაი საკრეველითა რკინისაითა; სახედარზე დასმა; გასახლება.
1. ღონიკიშვილი, მიხეილ
წინსვლის ტაძარი / მიხეილ ღონიკიშვილი // ხაშურის მუზეუმის მოამბე / ხაშურის მუნიციპალიტეტის სამუზეუმო გაერთიანება. - ხაშური, 2010. - ISSN 1987-9474. - [ტ.] II, ეძღვნება ხაშურის მხარეთმცოდნეობის მუზეუმის დაარსების 50-ე წლისთავს. - გვ.14[MFN: 88098]
1. მთვარელაძე, მურად
ეროვნული მეობისა და მეცნიერული კვლევის ცენტრი / მურად მთვრალაძე // ხაშურის მუზეუმის მოამბე / ხაშურის მუნიციპალიტეტის სამუზეუმო გაერთიანება. - ხაშური, 2010. - ISSN 1987-9474. - [ტ.] II, ეძღვნება ხაშურის მხარეთმცოდნეობის მუზეუმის დაარსების 50-ე წლისთავს. - გვ.14[MFN: 88099]
ბიბლიოგრაფია:  ხაშურის მხარეთმცოდნეობის მუზეუმის, 1961 წლის 29 აპრილი
1. ვარლამ გურგენიძე : მესაძირკვლენი / მასალები მოამზადეს მაყვალა ხაჩიძემ, მზია ლობჟანიძემ, ჯონი ქიტიაშვილმა, კლარა გელაშვილმა და თამაზ ლაცაბიძემ // ხაშურის მუზეუმის მოამბე / ხაშურის მუნიციპალიტეტის სამუზეუმო გაერთიანება. - ხაშური, 2010. - ISSN 1987-9474. - [ტ.] II, ეძღვნება ხაშურის მხარეთმცოდნეობის მუზეუმის დაარსების 50-ე წლისთავს. - გვ.15-17[MFN: 88100]