ჩხიკვაძე, ლალი (კორესპ.);
ანოტაცია:  საქართველოში ორგანოთა გადანერგვის ისტორიისა და ახლანდელი მდგომარეობის შესახებ
თემატიკა:  მედიცინა; ქირურგია.
საკვანძო სიტყვები:  ტრანსპლანტაცია.
1. ოძელაშვილი, ანიკა
წარმატებული კომპანიის ენერგიული PR-სახე ნიცა ჩოლოყაშვილი / ანიკა ოძელაშვილი ; ფოტო: ლევან ჭყონია // სითი. - თბილისი, 2011. - მაისი. - N11. - გვ.154-155[MFN: 88309]
UDC:  659.4(479.22)(092)
ჭყონია, ლევან (ფოტოგრაფი);
ფოტოები:  ნიცა ჩოლოყაშვილი
შინაარსი:  განათლება; პირველი სამსახური; ახლა მუშაობს...; საგარეო საქმეთა სამინისტროდან კომპანია ბორჯომში...; კომპანიის სამომავლო გეგმები; ოჯახი...; საყვარელი კურორტი, ქალაქი ან ქვეყანა...; იდეალური დასვენება...; სამომავლო გეგმები...; რჩევა დამწყებ PR-სახეებს
პერსონალია:  ჩოლოყაშვილი ნიცა (კომპანია "IDS ბორჯომი საქართველო"-ს საზოგადოებასთან ურთიერთობის მენეჯერი).
მოხსენიებული პირები:  ლომიძე მაკა; ჩოლოყაშვილი ნათია.
თემატიკა:  PR კომპანიები.
საკვანძო სიტყვები:  პრემიალური ბრენდი; ექსპორტი.
1. დიქსონი, რიჩი
რა "პროტოკოლს" არ არღვევს რაგბის ნაკრების შოტლანდიელი მწვრთნელი და რატომ უკრძალავს ის მორაგბეებს "მესამე ტაიმს" : ინტერვიუ / რიჩი დიქსონი ; ესაუბრა სალომე გველესიანი // თბილისელები. - თბილისი, 2011. - ISSN 1987-569X. - 4-10 აპრილი. - N14(536). - გვ.19. - ქართული რაგბი[MFN: 88310]
UDC:  796.071.43(410.5)
ფოტოები:  რიჩი დიქსონი
პერსონალია:  დიქსონი რიჩი (მწვრთნელი).
თემატიკა:  შოტლანდიელი მწვრთნელები.
1. // [MFN: 88311]
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 8827 | 8828 | 8829 | 8830 | 8831 | 8832 | 8833 | 8834 | 8835 | 8836 | 8837 |  შემდეგი »  ბოლო »»