თურქეთ-საქართველოს ურთიერთობა თანამედროვე ეტაპზე / ემზარ მაკარაძე // საისტორიო მაცნე : შრომების კრებული / შოთა რუსთაველის სახ. უნ.-ტი; ისტორიის, არქეოლოგიის და ეთნოლოგიის დეპარტამენტი. - ბათუმი, 2009. - ISSN 1987-5886. - [ტ.]XVIII. - გვ.209-211. - კონფერენციის მასალები. - გამოყენებული ლიტ-რა გვ.211[MFN: 93237]
ადამიანმა უნდა იცხოვროს უწმინდესის, მოძღვრისა და მშობლების ლოცვა-კურთხევით : ინტერვიუ / იღუმენი მიქაელი (ოთარაშვილი) ; ესაუბრა თეა ცაგურიშვილი // კარიბჭე : მართლმადიდებლური ჟურნალი. - თბილისი, 2011. - ISSN 1987-5045. - 8-21 დეკემბერი. - N25(189). - გვ.14-15. - მადლითა ხართ გამოხსნილნი, საქმეთაგან არავინ იქადოს[MFN: 93238]
"საბანკო დაწესებულებებში ანგარიშების გახსნის და უცხოურ ვალუტაში ოპერაციების წარმოების შესახებ ინსტრუქციის დამტკიცების თაობაზე" საქართველოს ეროვნული ბანკის პრეზიდენტის 2011 წლის 7 აპრილის N24/04 ბრძანებაში დამატების შეტანის თაობაზე : საქართველოს ეროვნული ბანკის პრეზიდენტის ბრძანება N86/04 : ქ. თბილისი, 6 ოქტომბერი, 2011 წ. // ბუღალტრული აღრიცხვა : სამეცნიერო-პრაქტიკული ჟურნალი. - თბილისის, 2011. - ISSN 1512-0805. - ოქტომბერი. - N10(178). - გვ.62. - ინფორმაცია ფედერაციიდან[MFN: 93239]
ვისი რა ვალი გვმართებს // საქართველოს ეკონომიკა : სამეცნიერო-ანალიტიკური ჟურნალი. - თბილისი, 2011. - ISSN 1512-4606. - N6(162). - გვ.9. - მთავარი თემა[MFN: 93241]
მომსახურებით ვაჭრობიდან ყველაზე მაღალი დადებითი ბალანსით ტურისტული მომსახურება ხასიათდება // საქართველოს ეკონომიკა : სამეცნიერო-ანალიტიკური ჟურნალი. - თბილისი, 2011. - ISSN 1512-4606. - N6(162). - გვ.9. - მთავარი თემა[MFN: 93242]
კოტე მარჯანიშვილი / მზია ჯაფარიძე // მუსიკა / საქართველოს კომპოზიტორთა შემოქმედებითი კავშირი. - თბილისი, 2011. - ISSN 1987-7773. - N1(4). - გვ.24-28. - მუსიკა და რეჟისურა[MFN: 93243]
ინვესტიციები 129 პროცენტით, ხოლო ეკონომიკა 4.2 პროცენტით გაიზარდა // საქართველოს ეკონომიკა : სამეცნიერო-ანალიტიკური ჟურნალი. - თბილისი, 2011. - ISSN 1512-4606. - N6(162). - გვ.10-11. - მთავარი თემა[MFN: 93246]