თურქეთ-საქართველოს ურთიერთობა თანამედროვე ეტაპზე / ემზარ მაკარაძე // საისტორიო მაცნე : შრომების კრებული / შოთა რუსთაველის სახ. უნ.-ტი; ისტორიის, არქეოლოგიის და ეთნოლოგიის დეპარტამენტი. - ბათუმი, 2009. - ISSN 1987-5886. - [ტ.]XVIII. - გვ.209-211. - კონფერენციის მასალები. - გამოყენებული ლიტ-რა გვ.211[MFN: 93237]
მოხსენიებული პირები:  გიული აბდულა (თურქეთის პრეზიდენტი).
1. ოთარაშვილი, მიქაელი (იღუმენი)
ადამიანმა უნდა იცხოვროს უწმინდესის, მოძღვრისა და მშობლების ლოცვა-კურთხევით : ინტერვიუ / იღუმენი მიქაელი (ოთარაშვილი) ; ესაუბრა თეა ცაგურიშვილი // კარიბჭე : მართლმადიდებლური ჟურნალი. - თბილისი, 2011. - ISSN 1987-5045. - 8-21 დეკემბერი. - N25(189). - გვ.14-15. - მადლითა ხართ გამოხსნილნი, საქმეთაგან არავინ იქადოს[MFN: 93238]
ცაგურიშვილი, თეა (კორესპ.);
ფოტოები:  მამა მიქაელი
პერსონალია:  ოთარაშვილი მიქაელ (სასულიერო პირი).
თემატიკა:  ღვთისმეტყველება.
საკვანძო სიტყვები:  რწმენა.
1. საქართველო. ეროვნული ბანკი
"საბანკო დაწესებულებებში ანგარიშების გახსნის და უცხოურ ვალუტაში ოპერაციების წარმოების შესახებ ინსტრუქციის დამტკიცების თაობაზე" საქართველოს ეროვნული ბანკის პრეზიდენტის 2011 წლის 7 აპრილის N24/04 ბრძანებაში დამატების შეტანის თაობაზე : საქართველოს ეროვნული ბანკის პრეზიდენტის ბრძანება N86/04 : ქ. თბილისი, 6 ოქტომბერი, 2011 წ. // ბუღალტრული აღრიცხვა : სამეცნიერო-პრაქტიკული ჟურნალი. - თბილისის, 2011. - ISSN 1512-0805. - ოქტომბერი. - N10(178). - გვ.62. - ინფორმაცია ფედერაციიდან[MFN: 93239]
UDC:  336.71(479.22)(094.1)
თემატიკა:  საქართველოს ეროვნული ბანკი.
1. ხურითი, ნანა
ნანა ხურითი ჟურნალისტ ნაზი შამანაურის როლს შეასრულებს : ინტერვიუ / ნანა ხურითი ; ესაუბრა ლია ოსაძე // გუმბათი. - თბილისი, 2011. - ISSN 1987-5819. - 2-8 დეკემბერი. - N49 (216). - გვ.14[MFN: 93240]
UDC:  792.071(=353.1)(479.22)